Vodič za različite alate i tehnike koje se koriste za identifikaciju dezinformacija, koji uključuje: pronalaženje originalne verzije slike ili video zapisa, istraživanje izvora
Kako pronaći originalnu verziju fotografije ili video sadržaja i istraživanje izvora.
Da li je pred vama ORIGINALNA verzija?
Pretraga uz pomoć Reverse image search daje identične fotografije indeksirane na internetu pre nego što se odigrao događaj koji je u pitanju.
Pretraga uz pomoć Reverse image search daje slične rezultate u koje uključuje identične karakteristike fotografije, nagoveštavajući da se radi o montiranoj fotografiji.
Pretraga po datumima na svakoj od društvenih mreža otkriva da je to prva od mnogih podeljenih na internetu, ali za to još niste dobili potvrdu od osobe koja je postavila.
Niste pronašli druge verzije na internetu i osnovna provera senki i odraza ukazuje da nije manipulisano fotografijom
Dobili ste je direktno od izvora sa kojim ste sami razgovarali.
Da li znate KO je snimio fotografiju?
Dobili ste je mejlom od anonimnog pošiljaoca ili od anonimnog čet korisnika.
Postavljena je na društvenu mrežu, ali korisničko ime se ne pojavljuje nigde drugo na internetu. Kreator sadržaja želi da ostane anoniman.
Uz pomoć pretrage na osnovu punog imena, fotografije na profilu korisnika i/ili utvrđivanjem ko je vlasnik domena bloga ili sajta, uspeli ste da identifikujete izvor.
Uz pomoć društvenih mreža uspeli ste da kontaktirate sa izvorom kako biste potvrdili da je on(ona) autor fotografije.
Razgovarali ste sa izvorom i njegovi (njeni) odgovori su u skladu sa informacijama koje ste dobili proverom EXIF[1] informacija, meteorološkim izveštajem i proverom digitalnog traga izvora.
Detaljnije o alatima koji se koriste i o njihovoj primeni na konkretnim primerima pogledajte u ovom video predavanju:
[1] EXIF je skraćenica za Ekchangeable Image File, format koji je standard za čuvanje informacija o razmeni podataka u digitalnim fotografijma pomoću JPEG kompresije. Skoro sve nove digitalne kamere koriste EXIF dodatak, čuvajući informacije o fotografiji kao što su brzina zatvarača, kompenzacija ekspozicije, F broj, koji je sistem merenja korišten, da li se koristio blic, ISO broj, datum i vreme kada je slika snimljena, pomoćna sočiva koja su korišćena, rezoluciju. Neke fotografije mogu čak i da skladište GPS podatke, tako da možete lako da vidite gde su snimljene.
Fotografija matematičara koji su učestvovali u 58. međunarodnoj matematičkoj olimpijadi u Brazilu datira iz 2017. godine i u više navrata je aktuelizovana uz pogrešnu atribuciju da vest…
Naslov portala Newspanel (1, 2) i Opozicija na jednom mestu sadrži informaciju da je ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Marija Obradović nakon vakcinacije nosila bedž…
Pojedini portali u naslovu navode da je u Srbiji „zbog epidemije izgubljeno 510.000 radnih mesta”, pozivajući se na istraživanje EBRD i ILO, koje pak govori o smanjenju…