Da li je moguće osedeti preko noći?


Marija Antoaneta, francuska kraljica iz 18. veka, ostala je upamćena kao ikona dekadencije i tragedije, a njeno ime oduvek se vezuje za zloslutni sjaj Versaja i sudbinu koja se završava na giljotini. Ova epoha obeležena je političkim spletkama i glasinama koje su hranile narodno nezadovoljstvo, dok je ona postala simbol pada moćne monarhije. Ipak, osim kontroverzne izjave „Neka jedu kolače“, za koju nije sigurno da li je baš ona njena autorka, za Mariju Antoanetu vezuje se i jedan fenomen koji nauka opovrgava.

Naime, pred samu egzekuciju 1793. godine, tada već bivša kraljica Francuske, provela je svoju poslednju noć u tamnici. Legenda kaže da je, pod pritiskom užasa i osećaja neizbežnog kraja, njena kosa tokom te noći potpuno osedela. Zbog toga se ovaj sindrom često naziva upravo po Mariji Antoaneti.

Međutim, aktuelna istraživanja ne podržavaju teoriju o kosi koja iznenada pobeli. Pojava sedih vlasi predstavlja prirodan proces koji dolazi s godinama, jer naše telo vremenom gubi melanin, pigment koji je odgovoran za boju kose. Ipak, to ne mora uvek biti povezano sa starenjem već postoji mogućnost da se radi o iznenadnom opadanju kose. Iako je moguće da kosa postane bela u relativno kratkom periodu, ovo se obično ne dešava u minutima, kako to sugerišu romatizovane verzije pojedinih priča o istorijskim ličnostima, poput onih o Mariji Antoaneti ili engleskom filozofu Tomasu Moru.

Članak objavljen u Časopisu Kraljevskog društva medicine 2008. godine sugeriše da postoji mogućnost da su istorijske priče o iznenadno osedeloj kosi povezane sa autoimunom bolešću koja se zove alopecija areata ili ispiranjem privremenih boja za kosu.

Takođe, ako imate porodičnu istoriju preuranjenog sedenja, veća je mogućnost da i vi ranije osedite. Postoji i gen pod nazivom IRF4 koji bi mogao da igra važnu ulogu u ovoj priči.

Još jedna stvar koja može biti uzročnik su i hormonalne promene. To obuhvata bolesti štitaste žlezde, menopauzu i pad nivoa testosterona. Vaš lekar može prepisati lekove koji vam mogu pomoći u izjednačavanju nivoa hormona i potencijalno zaustaviti širenje sedih vlasi u vašoj kosi.

Nedostatak vitamina B-12 često može biti glavni krivac. Dobra vest je da možete zaustaviti procese koji su povezani s ishranom, tako što ćete popraviti svoj unos nutrijenata koji vam nedostaju. Jedan jednostavan test krvne slike može da otkrije čega vam tačno fali.

Još jedan od razloga može biti autoimuna bolest nazvana vitiligo. Ova bolest uzrokuje gubitak pigmenta i ostavlja bele mrlje na mestima na telu gde ih svakako ne biste poželeli. To može da se proširi i na vašu kosu, pa tako i ona može postati bela ili siva. Lečenje nije jednostavno, pogotovo kada su u pitanju deca, ali tu su opcije poput kortikosteroida, hirurgije i svetlosne terapije. Ako lečenje uspe da zaustavi proces depigmentacije, s vremenom ćete verovatno primetiti da vam i kosa manje sivi.

Sede u kosi ne moraju biti nužno zdravstveni problem. Ukoliko primetite sede vlasi u mlađem dobu, možete ih pomenuti vašem doktoru, ali se ovaj proces svakako ne tretira na isti način kao ozbiljniji simptomi poput opadanja kose.

 

Đorđe Majstorović, FakeNews Tragač

Ukratko

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA