„Mislim da je problematična mnogo puta ponovljena tvrdnja da je Aleksandar Vučić najbolji student u istoriji Pravnog fakulteta, koja se, mada često posprdno, uporno ponavlja bez ikakve zadrške, čak više u opozicionim nego u provladinim medijima“ — piše nam jedan čitalac i prilaže link do teksta sa portala N1 pod naslovom „Najbolji student u istoriji Pravnog izgleda nije dovoljno pazio: Poligraf nije dokaz u krivičnom postupku“.
Čitalac je u pravu: kada se Vučić u javnosti pominje kao „najbolji student Pravnog fakulteta“, uglavnom se to čini s podsmehom (1, 2, 3, 4, 5), po šablonu koji treba da ukaže na paradoks: eto, najbolji student prava, a ne zna… da poligraf nije dokaz u krivičnom postupku; da je rad SNS kol-centra kažnjiv; da ustav predviđa predsednika koji odražava jedinstvo Republike Srbije…
Analizirali smo veliki broj arhivskih dokumenata kako bismo sačinili listu najboljih studenata Pravnog fakulteta u Beogradu, s posebnim fokusom na generaciju s kojom je studije započeo predsednik Vučić (1988/9). Onima koji žele brz zaključak, bez mnogo digresija, ishod bismo mogli sažeti u dva pitanja i odgovora: Da li je Aleksandar Vučić bio odličan, natprosečan student? Bez sumnje – jeste. A da li je Aleksandar Vučić bio najbolji student prava? Bez sumnje – nije. Ni u svojoj generaciji, a kamoli u istoriji Pravnog fakulteta.
Školska 2015/2016. godina je na Pravnom fakultetu u Beogradu počela predavanjem „Srpska država između Istoka i Zapada“, koje je održao Aleksandar Vučić, tadašnji predsednik Vlade. „Dekan me je proveo kao mečku svuda i vidim da se u izgledu fakulteta svašta promenilo“, izjavio je tada gostujući predavač.
Dekan Sima Avramović izjavio je da je Vučić „bio i ostao jedan od najboljih studenata“, a to „jedan od“ se u međuvremenu izgubilo, te su mnogi kasnije navodili kako je dekan Vučića proglasio „najboljim“.
Krajem oktobra 2017. Aleksandar Martinović (SNS) doneo je u Skupštinu Srbije fotokopiju Vučićevog indeksa, pa je čitao nazive predmeta iz kojih je dobio desetke, a obavestio je poslanike i o prosečnoj oceni predsednika: 9,44.
Mnogi su nakon toga počeli da Vučića nazivaju „najboljim studentom“ – daleko češće uz ironiju (Srđan Milivojević, Zoran Živković) nego uz divljenje (Marko Atlagić).
Da li je Vučić bio dobar student?
Na sajtu Pravnog fakulteta postoji pretraživa baza diplomiranih studenata, iz koje saznajemo da je Aleksandar Vučić studije započeo 1988, a završio ih 16. novembra 1994. godine, dakle za nešto više od šest godina.
Iako bi se moglo reći da je Vučić jednu godinu studija u proseku završavao za godinu i po – čak i uz takav „produžetak“ bio je natprosečan. Naime, na prijemu Vućićeve generacije brucoša (1988/9) dekanka Ljubica Kandić izjavila je da studije mogu da se završe za četiri godine, ali da je prosečna dužina studiranja na Pravnom fakultetu sedam godina.
Dakle, Vučić je u roku kraćem od prosečnog završio studije s vrlo visokom prosečnom ocenom – 9,44.
Da li je Vučić bio najbolji student u istoriji Pravnog fakulteta?
Čak i da je Vučić završio studije u roku, s prosečnom ocenom 10,00, bilo bi nefer nazvati ga „najboljim studentom u istoriji Pravnog fakulteta“, jer je mnogo onih koji su imali besprekoran učinak.
Da bismo stekli jasniji uvid u listu „najboljih“ kombinovali smo nekoliko arhivskih izvora: fakultetske hronike objavljene unutar „Anala Pravnog fakulteta“, bilten „Acta diurna“, arhiviranu verziju sajta Univerziteta u Beogradu, kao i dostupne biografije uglednih pravnika koji su diplomirali na Pravnom fakultetu.
Fakultet i univerzitet već decenijama dodeljuju priznanje najboljem studentu u generaciji, vodeći računa o prosečnoj oceni i dužini studija. Nažalost, podaci za određene školske godine nedostaju, pri čemu ne možemo biti sigurni da li je nagrada u tim periodima uopšte dodeljivana. Pisali smo Pravnom fakultetu, ali odgovor nismo dobili.
Ukupno smo identifikovali 54 studenta generacije, počevši od Grozdane Vučićević Petrović: ona je nagradu dobila 1966/7. godine, a studije je završila s prosekom 9,91. Na dugoj listi dobitnika nalaze se mnoga poznata imena: profesori prava Miroljub Labus, Stevan Lilić, Dragor Hiber, Ivana Simović Hiber, Vladimir Vuletić, advokat i političar Vladimir Cvijan, sudija Ustavnog suda Vesna Ilić…
Podatak o prosečnoj oceni bio je dostupan za 42 studenta generacije od 1967. do danas, pri čemu je najniža prosečna ocena (na našoj, nepotpunoj listi) bila 9,2 (1982/3), a najviša – 10,00. Došli smo, štaviše, do imenā čak 23 studenta generacije koji su ovaj fakultet završili s maksimalnim učinkom. A tu nije kraj, jer prosek 10,00 sam po sebi ne garantuje da će neko dobiti ovo prestižno priznanje. Na primer, školske 2011/2. je čak šestoro studenata diplomiralo s najvišom ocenom.
A kakav bi bio „prosek proseka“, tj. prosečan iznos prosečnih ocena najboljih studenata Pravnog fakulteta? Sudeći prema našoj listi – 9,87, znatno više od Vučićevih 9,44. Dodajmo i to da su svi studenti generacije prethodnih 12 godina imali prosečnu ocenu 10.
Brucoše je te 1988. godine na Pravnom fakultetu u Beogradu dočekao hor „Branko Krsmanović“, a u svečanom otvaranju učestvovao je i čuveni Petar Kralj. Studente je pozdravila dekanka Ljubica Kandić, nakon čega je prodekan Ratko Mitrović održao govor o pravdi i istini:
„Vi ste se opredelili za poziv čija je suština izricanje pravde i istine. Da biste bili uspešni u svojim studijama i kasnije u svom pozivu, pored jednog fonda znanja iz oblasti društvenih nauka, vi morate imati razvijenu sposobnost apstraktnog i logičnog mišljenja, odnegovanu govornu kulturu, ali uza sve to i jednu karakternu odliku. Morate biti istinoljubivi i lično pošteni ljudi. (…) Nije veliki pravnik onaj ko pomoću prava ozakonjuje laž i nepravdu, ko, kako se to u narodu kaže, traži rupe u zakonu ne bi li pomoću njih legalizovao rupe u ljudskom i društvenom moralu. Tada nije reč o upotrebi nego o zloupotrebi prava. Suštinski smisao prava je da se pomoću njega zavede vladavina istine i pravde, a ne da posluži kao sredstvo njihovog izigravanja“.
Da li je Vučić bio najbolji student u svojoj generaciji?
Nažalost, nismo uspeli da dođemo do informacije o tome ko je u Vučićevoj generaciji proglašen najboljim diplomiranim studentom, a ne znamo ni da li je nagrada uopšte dodeljena te 1992. godine.
Ipak, uvidom u arhivske materijale možemo nedvosmisleno potvrditi da je bilo boljih od aktuelnog predsednika Republike. U „Analima Pravnog fakulteta“ za 1990. pronalazimo spisak nagrađenih studenata s prosečnom ocenom iznad 8,5, a na tom spisku se nalazi i Aleksandar Vučić: broj dosijea 88-8, prosečna ocena 9,57. Iznad njega su još dvojica studenata iz iste generacije s prosekom 10,00, ali i Goran Vesić, aktuelni ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, s prosekom 9,85.
Međutim, reč je o nagradama za završenu prvu godinu, a najvredniji studenti generacije upisane 1988. tada su već završili i drugu. Među njima je bila i Sanja Stepanović, koja je u to vreme imala prosek 10,00, a danas radi kao profesorka na Fakultetu političkih nauka. Ona je fakultet završila za četiri godine (oktobar 1992) s izuzetnom prosečnom ocenom 9,90, a u „Borbi“ je nekoliko meseci pre diplomiranja navedena kao najbolja studentkinja Pravnog fakulteta. Poslali smo upit profesorki Stepanović kako bismo saznali da li je i zvanično proglašena za studentkinju generacije, ali odgovor nismo dobili.
U Vučićevoj generaciji studirao je i Robert Sepi, koji u svojoj biografiji navodi da je školske 1991/2. godine (dakle u vreme kada je još bio student) dobio „Nagradu Pravnog fakulteta za najbolje rezultate postignute tokom studiranja (student generacije)“. Studije je započeo 1988, a završio ih 1994. godine. Danas radi kao pravni savetnik u organizaciji Transparentnost Srbija.
„Tu nagradu sam dobio kao student jer je to bila jubilarna godina Pravnog fakulteta, tj. te godine se proslavljalo 150 godina postojanja i rada Pravnog fakulteta”, navodi Sepi i dodaje da još čuva zlatnik koji mu je tad dodeljen. „Moj uspeh se od tada nije promenio, ali posle toga nisam pozivan da primim bilo kakvu nagradu ili pohvalu. Stoga nemam odgovor na vaše pitanje kako su dodeljivane nagrade i da li znam ko je bio student generacije na kraju studija“.
Naposletku, iako ne znamo ko je tačno bio student generacije upisane 1988. godine, znamo da Aleksandar Vučić nije. Ukoliko imate informacije do kojih nismo uspeli da dođemo, možete nam pisati.
Stefan Janjić, FakeNews Tragač
Napomena (17. jul 2024): Portal Nova preneo je zaključke ove analize FakeNews Tragača, uz naslov „Vesić bio bolji student od Vučića na Pravnom: Otkriveno kakav je bio predsednik na fakultetu, nije ni blizu najboljeg studenta”. U analizi FakeNews Tragača naveden je isključivo podatak o uspehu Gorana Vesića nakon završene prve godine studija, ne i o njegovom ukupnom uspehu.