Beleška 28 (10-17. 3. 2025) – Manipulacije sa protesta „15. za 15“: nepostojeća pljačka Ušća i zastava UČK


U nedelji tokom koje se pripremao, a potom i održao najveći protest u organizaciji studenata do sada, redakcija FakeNews Tragača zabeležila je oko 300 manipulativnih vesti koje su plasirali Informer, Alo i Novosti. Prošla nedelja počela je dezinformacijom o tome da su studenti udarili policajca u civilu kod zgrade Radio-televizije Srbije, a završila se još jednom obmanom: navodima o tome da se na studentskom protestu „15. za 15“ pojavila zastava Oslobodilačke vojske Kosova (UČK). Šta se sve dešavalo između ove dve manipulacije?

Vlasti su nastojale da posredstvom medija među građanima rašire što veći strah, odvraćajući ih tako od pomisli da 15. marta dođu u Beograd i podrže studentski protest. Tako je predsednik za 15 mart najavljivao „rušenje ustavnog poretka“, i govorio kako su ideje studenata o plenumima i zborovima „najgora kombinacija ideja Dimitrija Ljotića i komunizma”, te da ukoliko one pobede „neće biti države”. Najavljivalo se i krvoproliće, do kog na kraju nije došlo, a pojedini političari i aktivisti su uhapšeni.

 

Kada govorimo o izveštavanju na sam dan protesta i nakon njega, mediji su plasirali poveći broj manipulacija. Bilo je onih potpuno očekivanih – recimo da su „propali političari u prvim redovima ‘studentskih’ protesta” – ali i nekih malo kreativnijih. Informer je na osnovu jednog snimka iz TC Ušće sa Iksa na kom se ne vidi nikakvo krivično delo zaključio da su „blokaderi upali u TC ‘Ušće’!”, te da „pljačkaju i Izbacuju ljude iz kafića”. Korisnik Iksa koji je objavio pomenuti snimak ni na koji način nije sugerisao da se ovo odvija u Ušću, o čemu nisu izvestili ni pojedini drugi mediji koji su preneli snimak poput Juronjuza.

Sva tri portala čije izveštavanje o protestima i blokadama analiziramo – Informer, Alo i Novosti – preneli su da se na ulizama Beograda tokom protesta dogodio „skandal” koji je „naročito uznemirio građane Srbije”. Radi se navodno o „razvijanјu zastave terorističke UČK usred Beograda”. Prema pisanju tabloida „grupa od desetak mladića, bez ikakvih smetnji, prošetala je jednom od glavnih ulica noseći zastavu zloglasne organizacije koja je odgovorna za stradanje srpskog naroda na Kosovu i Metohiji”.

Izvor: Printskrin Alo, Informer, Novosti

 

Da li se ovo dogodilo?

Alo, Informer i Novosti svesno su izvukli iz konteksta pojavljivanje zastave UČK na protestima. Naime, zastava ove organizacije našla se na svojevrsnom kolažu zastava koje predstavljaju transparent ili šetalicu usmerenu protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Na ovoj zastavi, to jest transparentu su se nalazile još i zastave Evropske unije, NATO-a i LGBT+ pokreta. Ceo kolaž delimično je zaklonjen siluetom predsednika Vučića ispod koje piše IZDAJNIK. Fotografije i snimci ovog transparenta iz više uglova dostupni su na Instagram profilu @alexxandrija sa kog su snimke preuzeli i mediji, stavljajući ih potom u pogrešan kontekst. Analizirani tabloidi ovu dezinformaciju preuzeli su sa portala Vaseljenska.

Izvor: Fejsbuk/Srpski glas (levo) i Instagram/@alexxandrija (desno)

 

Manipulacije brojem okupljenih

I pre samog održavanja protesta „15. za 15“ političari i mediji počeli su da manipulišu brojem okupljenih na njemu. Informer je preneo predviđanja predsednika Aleksandra Vučića da će na ulicama Beograda tokom ovog protesta biti između 60.000 i 80.000 demonstranata. To predviđanje se nije ostvarilo, ni prema procenama bezbednosnih službi, ni prema procenama Arhiva javnih skupova, organizacije koja se prebrojavanjem učesnika na protestima bavi godinama. Bezbednosne službe, među kojima je i Policija objavile su da u Beogradu 15. marta nije bilo više od 107.000 ljudi, što deluje kao još jedna umanjena procena broja okupljenih. Kako je objavio Arhiv javnih skupova, broj okupljenih na protestu bio je između 275.000 i 325.000 ljudi „uz mogućnost da je taj broj bio i veći”.

 

Šta nismo uspeli da proverimo?

Pojedine događaje, a samim tim i vesti vezane za njih i dalje nismo u mogućnosti da rasvetlimo. Recimo, i dalje nije sasvim jasno da li je došlo do upotrebe neke vrste zvučnog oružja na protestu tokom odavanja počasti žrtvama u padu nadstrešnice u Novom Sadu. Ovim pitanjem bavili su novinari Vremena i oprezno zaključili da „sličnost svedočenja o misterioznom zvuku ili talasu koji potiskuje ljude sugeriše da je nekakvo oružje upotrebljeno“ ali i da „ono nije viđeno i ne liči ni na šta što je ranije korišćeno u svetu“.

Jedna čitateljka skrenula nam je pažnju na to da su Novosti objavile kako je australijski stručnjak navodno „razbio laži o zvučnom topu“. Novosti prenose izjavu australijskog stručnjaka dr Džejmsa Parkera  sa Univerziteta u Melburnu za portal Abc.net u kojoj on izgovara kako misli da „snimak (navodnog dejstva ’zvučnog topa’ prim. aut) više liči na ljude koji panično reaguju i ne razumeju da li je u pitanju zvuk ili nešto što im se približava”. Ipak, vest jeste manipulativna jer su Novosti propustile da spomenu kako je dr Parker takođe rekao i da snimci „izgledaju kao da se zvuk koristi za izazivanje straha“, kao i da on ipak ne želi da se upušta u procenu da li je policija koristila tzv. „zvučni top“ tipa LRAD (eng. Long-range acoustic device).

Uz ovo, nismo u mogućnosti ni da rasvetlimo šta se krije iz vesti u kojima su tabloidi navodili da su „opozicioni huligani“ tukli „studente blokadere“ u blizini Skupštine i da na snimku koji to prikazuje nije „niko iz Pionirskog parka“. Snimak koji su tabloidi prilagali uz pomenute vesti, to svakako ne dokazuje, ali naša redakcija trenutno nije u prilici da dokaže šta se na snimku zaista dogodilo. Prema zvaničnom saopštenju studenata u blokadi iz pravca Pionirskog parka bačene su flaše i kamenice, nakon čega je protest prestao da bude studentski, i studenti su počeli da ga napuštaju.

FakeNews Tragač

Ukratko

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA