U petom delu serijala o Hariju Poteru, koji nosi naziv „Hari Poter i Red feniksa“, pojavljuje se novi, ekscentrični ženski lik pod imenom Luna Lavgud. Ona će imati svoje mesto u društvu glavnih likova sve do samog raspleta ovog, najpoznatijeg dela književnosti za decu i mlade, a vremenom će postati i jedan od najvoljenijih sporednih likova serijala.
„Nikada nisam bila u ovom delu zamka. Bar ne dok sam bila budna, vidite, ja mesečarim. Zato i nosim cipele dok spavam”, navodi Luna Lavgud u jednom od filmova o Hariju Poteru. Iako ime junakinje o kojoj govorimo – Luna – ima neposrednu vezu sa Mesecom, jeste li se ikad zapitali ima li i mesečarenje veze sa kretanjem ovog nebeskog tela?
Odgovor je – ne baš. Mesečarenje je poznato i kao somnambulizam i predstavlja jednu od onih misterioznih pojava koje od davnina intrigiraju ljude. Zamislite da se probudite usred noći i zateknete nekog od ukućana kako hoda, obavlja uobičajene aktivnosti, ili čak priča – a da pritom čvrsto spava. Ova pojava je češća kod dece nego kod odraslih, ali većina njih je s vremenom preraste. Ako se mesečarenje dešava samo povremeno, obično nije razlog za brigu, ali ako postane učestalo može biti znak poremećaja sna.
Mesečarenje spada u takozvane parasomnije – neobične pojave koje se javljaju tokom sna. To je zapravo poremećaj buđenja i dešava se u dubokoj fazi sna poznatoj kao N3 faza. Zanimljivo je da se mesečarenje neretko povezuje sa noćnim strahovima – još jednim tajanstvenim fenomenom spavanja.
A šta sve može izazvati mesečarenje? Pre svega, nedostatak sna, stres, pa čak i povišena temperatura. Putovanja i promene u uobičajenim rasporedu spavanja takođe mogu poremetiti naš unutrašnji sat i izazvati noćne šetalačke sesije.
Osim toga, mesečarenje može biti povezano i sa zdravstvenim stanjima poput poremećaja disanja tokom sna, upotrebe određenih lekova (hipnotika i sedativa), konzumiranja alkohola, sindroma nemirnih nogu ili gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB). Svi ovi faktori mogu uticati na kvalitet sna, izazvati nepravilnosti u spavanju i doprineti pojavama poput mesečarenja.
Tokom mesečarenja, prednji delovi mozga su u snu, ali u motoričkim područjima i dalje postoje aktivnosti povezane sa budnošću. Ovaj proces uključuje promene u mozgu koji utiču na prostor između sna i jave. Iako mesečari mogu da hodaju, njihova čula ne funkcionišu kako treba, jer nisu svesni onoga što vide, mirišu ili čuju.
Kada kod kuće imate osobu koja mesečari, najbitnije je obezbediti sigurno okruženje za tu osobu, bez prepreka na koje bi on ili ona mogli naletiti tokom svojih noćnih šetnji. Takođe, naglo buđenje uz buku ili guranje može izazvati zbunjenost ili bes kod mesečara, pa je bolje navesti ih laganim potezima na povratak u krevet. Mesečarima koji iskazuju nagone ka nasilnom ponašanju savetuje se da izbegavaju konzumiranje alkohola i opijata.
Kada je mesečarenje povezano sa nekom drugom vrstom poremećaja, trebalo bi lečiti uzročno stanje. Isto tako, savetuje se i rad na poboljšanju higijene sna, koja zapravo podrazumeva dobre navike vezane za spavanje – odlazak na spavanje i ustajanje u slično vreme, izbegavanje kofeina i nikotina itd.
Da li mesečina ima uticaja na ljudski san je pitanje na koje naučnici i dalje pokušavaju da nađu odgovor, a neke nove studije pokazuju da bi ona mogla imati uticaj na cikluse sna kod ljudi. Međutim, kada je u pitanju mesečarenje, nismo uspeli da pronađemo nijedno moderrno istraživanje koje na bilo koji način dovodi u vezu mesečarenje i kretanje meseca.
Đorđe Majstorović, FakeNews Tragač