Da li moljci jedu odeću?


Otvarate orman i posežete za omiljenim džemperom, ali umesto savršeno očuvanog pletiva, nailazite na rupice svuda po rukavima. Uskoro se i vaše nove pantalone pridružuju ovom neobičnom trendu „samouništenja“. Nažalost, krivci nisu nikakvi modni eksperimenti, već tihi, ali uporni stanovnici vašeg ormana. Dok vi mirno spavate, oni uživaju u slasnom obroku od prirodnih vlakana. O kome se, zapravo, radi?

Naravno, u pitanju su ozloglašeni insekti koji se nazivaju moljci. Međutim, slobodno bi se moglo reći da bi hipotetička optužnica protiv njih bila „puna rupa“. Glavni krivci su njihove larve, tako da bi moljci eventualno mogli biti osuđeni za saučesništvo.

Zapisi o moljcima koji jedu odeću pojavljuju se još u antičkoj književnosti, što nam govori da se ovde radi o viševekovnoj borbi, ali o jednom od dugotrajnijih mitova. U pitanju su moljci koji pripadaju staroj lozi moljaca (Tineidae) i zadržali su neke specifične karakteristike. Upravo zbog tih osobina, ali i kasnijih prilagođavanja, određene vrste su postale štetočine.

Dakle, proces je sledeći: moljci polažu jaja na tkaninu, a zatim se ta jaja razvijaju u larve koje zatim jedu sitne čestice tkanine. Larve koje napadaju odeću dostižu veličinu od tek nekoliko milimetara – otprilike kao zrno pirinča. One se potom pretvaraju u lutke, pri čemu svaka formira malu čauru, a nakon nekog vremena iz čaura izlaze potpuno razvijeni moljci. Kada se larve preobraze u odrasle moljce, oni nikada više neće jesti odeću.

Moljci koji napadaju odeću evoluirali su drugačije od većine drugih vrsta, što im je donelo neobične prehrambene navike. Umesto da se, poput tipičnih gusenica, hrane živim biljkama, mnoge vrste iz njihove porodice radije konzumiraju trulo drvo, gljive, lišajeve, pa čak i izmet slepih miševa. Neke su se specijalizovale za keratin – protein prisutan u prirodnim vlaknima, što ih čini velikim ljubiteljima vune, svile i krzna. Međutim, čak ni sintetička odeća nije sigurna od njih, jer su larve moljaca poznate po tome što napadaju tkanine zaprljane znojem ili ostacima hrane. Upravo zbog ovih prehrambenih sklonosti, pojedine vrste su postale neželjeni, ali izuzetno prilagođeni podstanari naših domova. A čak i ne plaćaju kiriju!

Šalu na stranu, trebalo bi imati na umu da ova grupa insekata broji na hiljade različitih vrsta, a samo nekoliko njih se smatraju štetočinama.

One vrste koje napadaju odeću su male, obično su bež ili svetlosmeđe boje. Imaju uska krila koja su obrubljena sitnim dlačicama. Ljudi ih obično mešaju sa onim vrstama koje napadaju žitarice i hranu u kuhinjama i ostavama. Vrlo retko se mogu videti jer izbegavaju svetlost, što nije slučaj sa većinom drugih moljaca. Preferiraju tamna i mirna mesta, kao što su naši ormani, podrumi, tavani i slično. Moljce koje možemo videti u kuhinjama i osvetljenim prostorima, verovatno su moljci koji su se nastanili u namirnicama poput žitarica, suvog voća, orašastih plodova ili drugih stvari koje se nalaze u većini naših kuhinja.

Dakle, iako odrasli moljci koji nastanjuju naše ormane ne oštećuju tkanine, njihove larve mogu izazvati ozbiljnu štetu, grickajući vlakna i ostavljajući tragove koji su uglavnom teško uočljivi, dok ne postane prekasno.

Đorđe Majstorović, FakeNews Tragač

Ukratko

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA