Tokom proteklih nedelju dana zabeležili smo nešto manje od 200 manipulativnih vesti vezanih za studentske proteste i blokade na portalima Informer, Alo i Novosti. Tabloidi su objavili više neostvarenih najava koje su se mahom odnosile na planove povodom dana studenata – četvrtog aprila. Tokom vikenda brojni portali preneli su i vest o navodnom „vođi blokadera“ i studentkinji Mašinskog fakulteta koji su uhapšeni „u hostelu punom droge“. Ipak, portali su propustili da objave više javno dostupnih informacija kako bi uhapšene manipulativno povezali sa studentima u blokadi.
U nastavku pogledajte koliko manipulativnih vesti o studentima su Informer, Alo i Novosti plasirali od začetka Blokadne beležnice do danas, i čitajte o najupečatljivijim prošlonedeljnim manipulacijama.
Neostvarene najave: akcija „Lovac i košuta“ i blokada Mostarske petlje
Dan studenata je – očekivano – u tabloidima izazvao talas nagađanja o tome šta bi mogao biti plan studenata u blokadi za njegovo obeležavanje. Predvodnik navodnog „raskrinkavanja“ studentskih planova bio je urednik Informera, Dragan J Vučićević. U tabloidima je najpre najavljen „teror i talačka kriza“ jer su studenti izglasali da „kreću u terorističku akciju okupacije RTS-a“ pod kodnim nazivom „Lovac i košuta“. Potom je iz Informera najavljena i blokada Mostarske petlje do 20 časova.
Međutim, ništa od ovoga se nije desilo 4. aprila. Studenti u blokadi su „svoj dan“ proveli u protestnoj šetnji po Beogradu, a na Novom groblju su položili vence na grob Žarka Marinovića koji je poginuo tokom studentskih protesta 4. aprila 1936. godine.
Ovde – ipak – nije kraj neostvarenim najavama tabloida i političara. Na sam dan studenata, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je objasnio kako je „Đilasova vlada“ jedino što će studenti tražiti. „Zaboravili su na zvučni top, jer su svi potvrdili da ga nije bilo”, objašnjava predsednik, a prenose mediji. Međutim, samo nekoliko sati kasnije studenti su usvojili peti zahtev koji se odnosi upravo na „detaljnu istragu radi utvrđivanja okolnosti i odgovornosti u vezi sa pojavom koja je izazvala strah i paniku 15. marta“, odnosno istragu u vezi sa dejstvom onoga što se u medijima već dvadesetak dana naziva napadom „zvučnim topom“.
Sumnjivi „vođa blokadera“ i svršena studentkinja u „hostelu punom droge“
U subotu, nešto nakon podneva, brojni portali u Srbiji – među kojima su i Alo, Informer i Novosti – objavili su da je „uhapšen vođa blokadera“, te da su „blokaderi uhvaćeni s velikom količinom narkotika“. Mediji su u svojim tekstovima nastojali da uhapšene povežu sa studentima u blokadama. Vesti govore o policijskoj akciji u ugostiteljskom objektu „RAFT 25 TH“ čiji je vlasnik Veljko Radunović u tabloidima označen kao „vođa blokadera“ i član Demokratske stranke (DS). Uz njega, tabloidi izdvajaju i Nataliju Dragomirović, navodno studentkinju Mašinskog fakulteta i „aktivnu blokaderku“ koja na društvenoj mreži LinkedIn „često deli objave o studentskim protestima“.

Međutim, mediji su propustili da ukažu na informacije o uhapšenima koje ne podržavaju njihovu tezu da su oni zapravo „blokaderi“ i „studenti“. U vestima o ovom događaju „vođa blokadera“, Veljko Radunović ilustrovan je devet godina starom fotografijom iz kampanje za opštinske izbore na Vračaru. Tragač nije došao do informacija o tome da li je u pitanju i trenutni član DS-a ili ne, ali je tvrdnja da je Radunović vođa studentskih blokada svakako neosnovana. Veljko Radunović ima 40 godina, a osim kampanje za opštinske izbore 2016. godine u kojoj je učestvovao, nismo pronašli još neki trag o njegovom kasnijem stranačkom aktivizmu. Na šturom LinkedIn profilu, koji se po imenu, prezimenu i funkciji koju je obavljao u opštini Vračar poklapa sa Radunovićevom biografijom, stoji da je fakultet završio 2010. godine, što se ujedno poklapa i sa njegovim godinama.
Kad je reč o Nataliji Dragomirović, tabloidi su na osnovu njenog LinkedIn profila zaključili da se radi o studentkinji Mašinskog fakulteta. Međutim, upravo na toj mreži su novinari ovih medija mogli videti da je Dragomirović završila master studije na ovom fakultetu pre oko pet meseci. Njena fotografija sa diplomom ispred fakulteta je, u trenutku ove analize, jedina objava koja postoji na profilu, iako tablodi navode da na toj mreži učestalo deli sadržaje o blokadama. Zapravo, Dragomirović je samo lajkovala nekoliko objava vezanih za blokade Mašinskog fakulteta i proteste uopšteno, što je tabloidima poslužilo kao osnov da je prozovu „aktivnom blokaderkom“. Natalija Dragomirović se – prema informacijama sa njenog Instagram profila – bavi didžejingom.
FakeNews Tragač