Tokom prethodne nedelje portali Alo, Informer i Novosti koje pratimo u okviru naše Blokadne beležnice plasirali su još oko 200 manipulacija o blokadama i protestima. Zabeležili smo više obmanjujućih tekstova o akciji „Od mog sela do Brisela“ koja je počela pre nekoliko dana, i u kojoj studenti trče štafetni ultramaraton do Brisela. Vikend je obeležio i protest srednjoškolaca u Novom Sadu koji je bio još jedan povod za napad tabloidnih medija na učenike i građane koji protestuju.
Ultramaraton i ultramanipulacije
U petak 25. aprila studenti trkači započeli su štafetni ultramaraton do Brisela, trku tokom koje bi trebali da zajedničkim snagama pretrče 1950 kilometara do svog cilja. Od samog početka trke, paralelno sa naporima studenata traju i napori tabloida da umanje značaj ove akcije i delegitimišu je. Prve dve stanice studenata u trci do Brisela bile su u susednoj Hrvatskoj, pa su napadi tabloida bili fokusirani upravo na buđenje mržnje prema susedima, uz zamerke studentima jer „trče u zagrljaj onima koji su pre samo dvadesetak godina očistili Hrvatsku od svega srpskog na svojoj teritoriji“.
Alo, Informer i Novosti su tako optužili studente da su se „odrekli ćirilice zarad Severine“ jer je pred njihov dolazak u Viroviticu – prema navodima novinara Nemanje Rujevića – policija uklonila ćirilični transparent „dobrodošli“. Međutim ostaje nejasno kako su se to studenti „odrekli“ ćirilice ako nisu imali mogućnost da utiču na uklanjanje transparenta koje se dogodilo pre njihovog dolaska. Takođe, ironično je da za odricanje od ćirilice studente optužuje Informer, koji ujedno ima isključivo latiničnu verziju sajta, kao i štampanih novina. Nije li upravo to odricanje od ćirilice?
Uz ovo, tabloidi su objavili i da studenti vređaju patrijarha Porfirija. Do ovog zaključka mediji su došli jer hrvatska pevačica Severina podržava srpske studente, dok je ranije kritikovala (na tabloidnom jeziku „vređala“) patrijarha. Iskrivljena logika portala je, da zbog ovoga, i studenti vređaju patrijarha.

Studenti-trkači se – poput studenata-biciklista koji su vozili do Strazbura – suočavaju i sa neutemeljenim optužbama da je njihov poduhvat nemoguć i da zapravo ne trče do Brisela. U tom maniru, Novosti su objavile tekst pod naslovom „NIJE LI MALO NEMOGUĆE? Maratonac posle 42 km malaksao, studenti posle 105 km orni? (VIDEO)“. Međutim, studenti su jasno naglasili da je njihova trka štafetna, što znači da niko od njih ne trči tokom celih dnevnih etapa koje mogu biti duge i više od 100 kilometara. Oni trče u grupama i svaka grupa dnevno pređe oko 20 kilometara u zavisnosti od dužine etape. Takođe, mediji su preneli i izjavu Aleksandra Šešelja u kojoj on tvrdi da studenti pešače do Brisela iako oni trče do tog grada.
Srednjoškolci ponovo na meti tabloida
Glavni narativ koji su tabloidi pokušali da uspostave, kada je reč o protestu srednjoškolaca, ticao se toga da je u pitanju skup kojim se vređaju žrtve pada nadstrešnice. Tabloidi su prvo skup srednjoškolaca neopravdano okarakterisali kao „komemorativno okupljanje“, a potom na osnovu programa protesta – koji je uključivao nastupe bendova i didžejeva – zaključili da se učenici rugaju žrtvama pada nadstrešnice. „Pljuju u lice svima koji žale“, „nasilje i prema stradalima“, „najveća sramota i ruganje poginulima“, „degutantna proslava“, „sramne scene“ – ovo su samo neke od formulacije koje su Alo, Informer i Novosti koristili da opišu protest srednjoškolaca.

Međutim, ono na šta su tabloidi „zaboravili“ da ukažu jeste to da je glavni motiv srednjoškolskog protesta zapravo bila pobuna protiv uvođenja onlajn nastave u brojnim školama i na fakultetima u Srbiji. Čak se i sama protestna akcija zvala „Onlajn nije rešenje“. Dakle, glavna tema protesta ovog puta nije bila direktno vezana za pad nadstrešnice i komemoraciju žrtvama te tragedije. A učenici su svakako i odali poštu stradalima, i položili cveće kod zgrade novosadske Železničke stanice.
To što za tragediju u Novom Sadu i dalje niko nije odgovarao – uključujući tu i one koji su dva puta Železničku stanicu svečano otvarali i proglašavali je „najbezbednijom u Evropi“ – svakako deluje kao veće ruganje žrtvama nadstrešnice od srednjoškolskog protesta.
Tokom svojih napada na srednjoškolce i studente Informer je učenike Pete beogradske gimnazije nazvao „nepismenima“, a studente – kako smo videli – izdajnicima ćirilice. Informer – osim što sadržaje plasira isključivo na latinici – pravi brojne pravopisne i gramatičke greške u svojim tekstovima. Do sada smo zabeležili više njih, ali danas skrećemo pažnju na tekst u kom ovaj portal naziva srednjoškolce nepismenima, ali ih istovremeno i teši opaskom da se „svakom podkrade neka greška“. Informeru se potkrade i greška, a bogami, još češće, i laž.
FakeNews Tragač