„Nemojte ignorisati gastrointestinalne probleme ako ne želite da umrete od raka!” – ovu rečenicu, obojenu u drečavo crvenu boju i ispisanu velikim fontom, prvu ćete ugledati kada otvorite reklamu za preparat GastroZen. Efekti koji se ovom proizvodu pripisuju uključuju, između ostalog, „jako delovanje protiv svih bolesti gastrointestinalnog trakta i digestivnog sistema“ i „rešavanje bolova bez laksativa, lekova iz apoteke i operacije“. Оbećanja o pojedinim dejstvima navodnog leka su naučno neutemeljena, a tekst reklama pun je nedokazanih tvrdnji.
Ko garantuje za delotvornost Gastrozena?
Preporuku za GastroZen daje dr Uroš Sendić, navodni „akademik Srpske akademije nauka i umetnosti” i „predsednik međuregionalne javne organizacije Naučna zajednica za promociju kliničkog istraživanja ljudskog mikrobioma (NZPKILJM)”. O postojanju ovog doktora, kao i međuregionalne organizacije, ne postoje relevantni dokazi, te ne čudi ni to što smo na priloženoj fotografiji identifikovali ruskog oftalmologa Gajduk Aleksandra Aleksandroviča (1, 2, 3). Sendića nismo pronašli ni u nacionalnoj evidenciji lekara sa važećom licencom. Nema ga ni među članovima Srpske akademije nauka i umetnosti.

Ironično, tzv. doktor u oglasu kritikuje pacijente zbog korišćenja „neproverenih narodskih lekova” i uzimanja „beskorisnih tableta”. Međutim, ni u jednom trenutku se ne spominje da GastroZen nije zaveden ni u nacionalnoj bazi dijetetskih proizvoda Ministarstva zdravlja, niti u registru lekova Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije (iako je u reklami više puta okarakterisan kao „lek“). Navodi se kako su preparat razvili „naučnici sa Nacionalnog instituta za gastroenterologiju” – medicinske ustanove koja, pod tim nazivom, ne postoji u Srbiji. Njegov je sastav navodno odobrila „Srpska udruga za gastroenterologiju”, iako imenom najpribližnija poznata organizacija jeste Udruženje gastroenterologa Srbije.
Koji su navodni efekti preparata i koliko su naučno utemeljeni?
Ovaj preparat je „uključen u preporuke za lečenje sindroma iritabilnog creva, infekcije h.pilori (koja uzrokuje gastritis i rak želuca), te infekcije klostridijama, što može biti ozbiljna komplikacija terapije antibioticima“ – obrazloženo je u promotivnom tekstu.
Efekti ovog preparata navodno sežu dalje od gastrointestinalnog trakta i digestivnog sistema, te „rešavaju“ i mnoge druge zdravstvene tegobe:
-
„Smanjuje se otok u nogama“
-
„Tečnost u plućima nestaje usled čega se olakšava disanje“
-
„Krvne žile se čiste od holesterola“
-
„Pamćenje se poboljšava“
-
„San se normalizuje“
-
„Apatija i slabost nestaju“
-
„Šum u ušima prestaje“
-
„Oštrina vida se poboljšava“
-
„Očni pritisak se normalizuje“
-
„Simptomi katarakte se smanjuju“
Sastav preparata nije jasno naznačen u konkretnom oglasu koji smo analizirali, ali jeste na drugim veb-stranicama koje ga prodaju. Na osnovu dostupnih podataka, on sadrži đumbir, korijander, komorač i hrom, što čini tvrdnje o njegovom zagarantovanom dejstvu naučno neutemeljenim, a samim tim i teško ostvarivim.
Hrom
Na zvaničnom portalu američkog Nacionalnog instituta zdravlja obrazloženo je da „većina multivitaminskih i mineralnih suplemenata sadrži hrom, obično 35-120 mikrograma”. Navodi se i kako pojedini naučnici pretpostavljaju da bi suplementacija hromom mogla poboljšati lipidni profil, odnosno nivoe masnoća u krvi. Međutim, rezultati istraživanja su neujednačeni: u jednoj studiji četvoromesečna suplementacija hrom-pikolinatom nije imala nikakav uticaj na ukupni holesterol, u drugoj je došlo do pada njegovih nivoa, a u trećoj do povećanja. U naučnom radu iz 2021. godine naglašeno je da se veza između hroma i crevne flore tek počinje istraživati, kao i da „rezultati pokazuju da efekti hroma zavise od toga da li je u pitanju organski ili neorganski hrom, kao i od molekula za koji je vezan”.
Đumbir
U slučaju drugog sastojka – đumbira – postoje studije koje su zabeležile njegove pozitivne uticaje na nadutost, mučninu i gasove. Karakterišu ga i antiinflamatorna svojstva, koja mogu pomoći kod zapaljenskih procesa povezanih sa ulcerozni kolitisom i Kronovom bolešću. Iako đumbir može ublažiti pojedine simptome, on nije dovoljan za izlečenje ovih stanja.
Komorač i korijander
Slično važi i za komorač – iako pojedine studije ukazuju na njegovo blagotvorno dejstvo na gastrointestinalni trakt, nismo pronašli kliničke studije koje potvrđuju mogućnost potpunog ozdravljenja od brojnih bolesti koje se pominju u oglasu. I korijander može biti blagotvoran za naša creva, ali to ne znači da će nas izlečiti od teških bolesti iz oglasa.
Ko su navodni korisnici?
Naročito je problematično to što navodna pacijentkinja, prepričavajući „lično“ iskustvo, tvrdi kako je zbog zdravstvenog stanja „bila na ivici smrti” sve dok nije pronašla GastroZen. Manipulativno oglašavanje ove vrste može podstaknuti osobe sa teškim stupnjevima bolesti da se okrenu neproverenim preparatima, umesto da potraže stručnu medicinsku pomoć i pokušaju sa drugim, proverenim terapijama.
A kao ostali zadovoljni korisnici predstavljene su dve javne ličnosti, ali pod izmišljenim identitetima. Na fotografiji tzv. Slavka Simetića se zapravo nalazi slovenački glumac Marko Miladinović, a na fotografiji Julke Nikolešić slovenačka glumica Nina Ivanič.
Na kraju obmanjujućeg teksta čeka vas prilika da i sami osvojite „popust” za kupovinu. Ipak, ne morate mnogo razmišljati jer od troja ponuđenih vrata (zelena, žuta, siva), za koja god da se odlučite bićete srećne ruke i ostvariti najveći popust od 50 odsto.

U tom slučaju, cena preparata iznosiće 3700 dinara, umesto dotadašnjih 7400 dinara. I ne, niste zaglavljeni u nekoj bizarnoj verziji filma „Dan mrmota” jer kad god uđete na oglas je „poslednji dan“ promotivne akcije. Svaki dan i jeste „poslednji” jer se, jednostavno, prilagođava datumu vašeg ulaska na veb-stranicu.
Teodora Koledin, FakeNews Tragač