Da li je Hruščov lupao cipelom o sto u Ujedinjenim nacijama?


Na kraju prve epizode kultne serije „Grlom u jagode“, glavni lik Bane Bumbar izgovara sledeće: „Te 1960. godine umro je Alber Kami, Mario Del Monako je pevao u beogradskoj Operi, dolar je koštao 400 dinara, otvoren je Sveti Stefan, Beba Lončar je glumila u filmu ‘Ljubav i moda’, Felinijev film ‘Slatki život’ je izazivao skandale u svetu, otvoren je Jugoeksport, u modi je bilo šišanje brijačem, uhvaćen je Ajhman, a ja sam čvrsto rešio da oslabim i postanem sportista i čovek.“

Pomenute 1960. godine desilo se još dosta istorijski bitnih događaja, a jedan od ikoničnijih svakako je bio incident na sednici Ujedinjenih Nacija sa Nikitom Hruščovim u glavnoj ulozi. Radi se o poznatoj hladnoratovskoj epizodi, smeštenoj između Kubanske revolucije i Kubanske raketne krize, gde tadašnji lider SSSR-a, navodno, u besu lupa cipelom o sto.

Ono za šta znamo da se desilo na sednici Generalne skupštine UN, održane na jesen 1960. godine, jeste žustra debata. Povod je bila sovjetska rezolucija kojom se osuđuje kolonijalizam, usred talasa proglašenja nezavisnosti brojnih afričkih država. Hruščova je navodno razbesnela kritika Lorenca Sumulonga, delegata sa Filipina, koji su bili verni američki saveznici. Energični lider je tokom replike mahao rukama i udarao njima o govornicu, a prema nekim tvrdnjama u jednom trenutku je za udaranje po stolu iskoristio i svoju cipelu.

Međutim, u medijskoj arhivi UN ne postoji video zapis koji potvrđuje da se to zaista desilo. Nekoliko novinskih listova, među kojima je i Njujork tajms, dan kasnije je objavilo vest o ovom incidentu, gde se lupanje cipelom zaista i pominje. Međutim, danas se na internetu od „materijalnih dokaza“ za ovaj događaj može pronaći jedna manipulisana fotografija Hruščova koji drži cipelu iznad glave, i jedan video za koji nije potvrđeno da je verodostojan.

Snimak na kom se navodno vidi Hruščov kako cipelom lupa o sto prikazuje sovjetskog vođu u drugačijem okruženju od onog prikazanog na snimcima UN-a, ukoliko se na snimku uopšte nalazi Hruščov. Takođe, kada se ovaj snimak uporedi sa snimcima UN-a, jasno je da čovek na njemu nije obučen kao Hruščov sa UN-ovih snimaka – razlike su u ordenu i kravati koji se vide na navodnom snimku incidenta.

Iako postoje svedoci koji navode da je Hruščov u nekom trenutku svog govora zaista podigao cipelu, legendarni događaj se po svemu sudeći završio na tome. Džon Loengard, bivši urednik fotografije u časopisu Life, bio je prisutan u loži Generalne skupštine, zajedno sa desetak drugih fotografa. Loengard tvrdi da Hruščov nije udario cipelom o sto, ali da jeste izrazio nameru da to učini:

„Hruščov se sagnuo, skinuo smeđu mokasinu s desne noge i stavio je na sto. Nasmešio se delegatima Ujedinjene Arapske Republike koji su sedeli preko puta, i gestikulirao praznom rukom kao da će sledeći put upotrebiti cipelu za udaranje. Uveravam vas da je svaki fotoaparat u loži bio uperen u Hruščova, čekajući da upotrebi cipelu. Samo ju je ponovo obuo i otišao. Niko od nas nije propustio da zabeleži taj trenutak — to bi bila ozbiljna profesionalna greška. Taj događaj se nikada nije dogodio.“

Hruščovljeva interakcija sa delegatima Ujedinjene Arapske Republike, koju su činili Egipat i Sirija, daje celom događaju dodatnu notu. Naime, u arapskom svetu se upotreba obuće u svrhu primene sile smatra najgorom uvredom i poniženjem. Pretpostavlja se da je Hruščov na ovaj način želeo da pridobije simpatije i savezništvo budućih „Zemalja Nesvrstanih“.

Sergej Hruščov, sin bivšeg sovjetskog lidera i autor njegovih memoara, govorio je 2007. godine у kampusu koledža Northern Virginia Community. Tokom dela programa predviđenog za pitanja i odgovore, Sergej Hruščov je odgovorio na pitanje iz publike o ovom poznatom incidentu. On je naveo da je reč o „falsifikovanoj priči“ i da je tražio snimke od američkog kanala NBC (National Broadcasting Company) i Kanadske radiodifuzne korporacije, ali nijedan od kanala nije mogao da ih pronađe. Isto je ponovio i portalu za utvrđivanje činjenica Politfekt osam godina kasnije.

Đorđe Majstorović, FakeNews Tragač

Ukratko

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA