Da li je Tito pušio u Beloj kući uprkos zabrani?


U moru legendi o predsedniku Jugoslavije Josipu Broz Titu nalazi se i jedna o pušenju. Tito je navodno pušio tompus u američkoj Beloj kući iako je to bilo zabranjeno. Godinama su portali pisali o ovoj anegdoti. Ali poslednjih godina sve više je dokaza o tome da je u pitanju običan mit.

Priča ide ovako: Josip Broz Tito je tokom posete američkom predsedniku Ričardu Niksonu 1971. godine u Beloj kući zapalio tompus, iako je na snazi bila zabrana pušenja.

„Ovaj potez je bio provokativan iz najmanje dva razloga. Prvo, pušenje je bilo strogo zabranjeno u Beloj kući od 1946. godine. Drugo, sastanak se održao na vrhuncu neprijateljstva između Amerike i Kube, a bilo je poznato da je Tita duvanom snabdevao sam kubanski lider Fidel Kastro” piše Blic.

„’Gospodine predsedniče, mi ovde u Beloj kući ne pušimo’, rekao je američki predsednik Titu. ’Svaka čast!’, jednostavno je odgovorio jugoslovenski lider, smešeći se i dalje pušeći cigaretu. Posle neugodne tišine koja je trajala samo nekoliko trenutaka, Nikson nije više pomenuo ovu zabranu do kraja sastanka” dodaje ovaj portal.

Međutim, iako ova priča zvuči „frajerski“ i gotovo filmski, ona se nije dogodila.

Glavni razlog zašto se nije desila je taj što je u periodu Titove posete pušenje ipak bilo dozvoljeno u Beloj kući. Uživanje u duvanskim proizvodima je zabranjeno u Beloj kući tek 1993. godine, za vreme mandata Bila Klintona. O tome su pisali i portali za utvrđivanje činjenica iz regiona Faktograf (Hrvatska) i Raskrinkavanje (Bosna i Hercegovina).

I u izveštaju Njujork tajmsa iz oktobra 1971. godine o Titovoj poseti nema navedene anegdote, ali ima opisa njegovog uživanja u hedonizmu, kao i srdačnosti sa Niksonom. U pomenutom članku se napominje da Tito „puši američke cigare — džepno pakovanje od pet za 48 centi — i ispod ruke, držeći ih palcem i dva prsta”

„Predsednik Nikson i maršal Tito, obojica uglavnom rezervisani ljudi, pokazali su poštovanje i toplinu koja je bila nalik naklonosti. Bili su ozareni i rukovali su se na južnom travnjaku u četvrtak ujutru kada je predsednik Tito stigao na zvanični prijem“, navodi Njujork tajms opisujući susret dva predsednika.

U tekstu je objašnjeno i kako je Nikson reagovao nakon Titovog odlaska: „A nakon što se oprostio od gospodina Tita i njegove supruge Jovanke, preksinoć, nakon državne večere, gospodin Nikson je uputio neuobičajeno raskošne pohvale (na račun Tita prim. aut)“. Teško da bi do ovoga došlo je među predsednicima bilo tenzije tokom Titove posete.

Kada je u pitanju pušenje u Beloj kući specijalizovani portal Cigar Aficionado u svom tekstu pod naslovom „Naši predsednici i cigare“ je objasnio kako je skoro polovina američkih predsednika pušila, te i da je Ričard Nikson – iako nije bio redovan pušač – uživao u ritualnom pušenju cigare kao državničkom gestu sa drugim liderima.

U ovom tekstu je objašnjeno i kako je od Niksonovog vremena razvijala ideja zabrane pušenja u Beloj kući:

„Iako je Klintonova politika zabrane pušenja bila predmet mnogih pohvala, ona se postepeno razvijala. Ronald Regan nije pušio cigare, međutim, njegov lekar u Beloj kući, T. Barton Smit, uporno je pokušavao da natera Regana da zabrani pušenje. Predsednik se opirao, ne želeći da bude domaćin koji vređa one koji odluče da puše. Ali do 1987. godine, tokom njegove druge administracije, praksa da se duvanski proizvodi, uključujući cigarete na stolu, stavljaju na raspolaganje gostima na državnim večerama je prestala. Oblik politike protiv pušenja bio je na snazi tokom Bušove administracije, prema kancelariji glavnog razvodnika u Beloj kući. Iako su pepeljare bile vidljive u državnim sobama i gostima nije posebno rečeno da ugase svoje cigare ili cigarete, pušenje bilo koje vrste nije bilo podsticano. Hilari Rodam Klinton je napravila sledeći korak i uklonila pepeljare, dok je posebno zabranila pušenje u Beloj kući.“

Marija Zemunović, FakeNews Tragač

Ukratko

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA