Niški profesori lažno optuženi za plaćeničko organizovanje blokada


Na Jutjub kanalu „Niš TV“ danas se pojavio „ekskluzivni snimak“ koji bi navodno trebalo da dokaže kako su blokade u Prvoj niškoj gimnaziji „Stevan Sremac“ organizovali profesori, „i to za pare“. Ekspresno se, u vezi sa ovim snimkom, oglašavaju Informer, Alo, Novosti i Borba.me, navodeći da su „procurele tajne prepiske“ koje otkrivaju ko je koliko novca dobio za organizovanje blokada.

Na videu su prikazani skrinšotovi iz profesorske Vajber grupe: iz samog toka razgovora moglo se pretpostaviti da su tema isplate putem Mreže solidarnosti, koju je pokrenula Aj-Ti zajednica u Srbiji, a ne bilo kakva subverzivna plaćenička akcija. Dozu bizarnosti tabloidnim interpretacijama o „organizovanim strukturama“ daje to što su neki „plaćenici“ ostali – neisplaćeni, ali i to što se, uprkos navodnoj zaveri i diskreciji, svi učesnici transparentno oglašavaju o prilivima novca.

 

Dimitrijević: Vest iz tabloida je besmislena

Hadži Marko Dimitrijević, profesor istorije u gimnaziji „Stevan Sremac“, potvrđuje za FakeNews Tragač da se prepiska ticala upravo pomenutog fonda: „U toj neformalnoj grupi se dopisujemo o svakodnevnim pitanjima i problemima, i tu smo podelili informaciju ko je koliko novca dobio, kao što se i vidi iz prepiske“. Razgovor se vodio, dodaje on, kako bi jedna od njihovih koleginica, angažovana kao delegat, imala osnovni uvid u pristigle uplate.

„To nije sistem koji ‘pritiskom na dugme’ prebacuje novac svima, već se naša imena i prezimena s brojevima računa šalju IT zajednici, koja potom te podatke prosleđuje dobrovoljcu koji želi da uplati donaciju”, navodi Dimitrijević.

 

Šta je mreža solidarnosti?

Mreža solidarnosti organizovana je kako bi se prosvetnim radnicima u Srbiji nadomestio deo zarada koji im nije isplaćen zbog obustave rada. Kako se navodi na sajtu platforme, ona je umrežila više od 13.500 donatora i više od 7.700 prosvetnih radnika, i to kroz sistem direktnih donacija, „od osobe do osobe, bez posrednika, što osigurava potpunu transparentnost“.

Visina isplata varirala je usled različitih faktora: broja raspoloživih donatora, visine neisplaćenih zarada (koja se razlikovala od slučaja do slučaja), utvrđenih prioriteta, ali i spremnosti prijavljenih donatora da postupe spram poslate instrukcije.

Stefan Janjić, FakeNews Tragač

 

Ukratko

09/07/2025

Ne, oglas za Lossless šampon nije pouzdan

Na adresu Tragača pristigla je prijava koja se tiče oglasa za Lossless šampon kompanije Limited Charm. Prijava se ispostavila kao opravdana jer smo u oglasu za taj…

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA