Vest da Subotica dobija bistu predsednika Srbije Aleksandra Vučića masovno je bila deljena po društvenim mrežama, a 21. novembra ju je objavilo i nekoliko portala. Nakon reakcija novinara i građana pojedini su je povukli, jer se ustanovilo da nije tačna, odnosno da još nije odlučeno da li će ta bista biti podignuta.
Screenshot sajta Balkan Breaking News. Bista predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Originalna informacija objavljena je i na Fejsbuk stranici Gradskog odbora Srpske napredne stranke u Subotici, dakle stranke čiji je Vučić predsednik, što bi moglo da se tumači kao potvrda da taj grad zaista postavlja njegovu bistu, budući da se radi o vladajućoj stranci koja ima većinu u subotičkoj Skupštini i donosi gradske odluke.
U originalnoj vesti plasiranoj 21. novembra u naslovu stoji „Subotica dobija Vučićev park – Subotičani podižu bronzanu bistu predsedniku Srbije, evo kako će izgledati!“
U nastavku vesti, međutim, saznajemo da je subotički odbor stranke samo podneo inicijativu da se podigne bista predsednika Aleksandra Vučića u jednom od gradskih parkova.
Da bi došlo do postavljanja biste neophodno je da se o tome izjasne odbornici u Skupštini grada, da se raspiše javni poziv za idejno rešenje, za postavljanje spomenika i da se u skladu sa urbanističkim planom odredi lokacija za postavljanje biste.
Zapisnik sa sednice gradske Skupštine održane pre objavljivanja ove vesti pokazuje da to nije bila tema te sednice, što znači da inicijativa još nije došla do odbornika, pa se samim tim ne može ni govoriti o tome da li Subotičani zaista postavljaju bistu predsedniku.
Sajt Balkan Breaking News čak i fotografijom dovodi čitaoce u zabludu, jer ona koja je objavljena na sajtu jeste slika biste tadašnjeg premijera Vučića, ali je njen autor Živko Grozdanić Gera. Upotrebom Guglovog alata reverse image search može se utvrdi kako izgleda originalna slika i da je ova isečena, čime je verovatno povređen i Zakon o autorskim i srodnim pravima, ukoliko autor fotografije nije dao pravo da se ta slika dalje distribuira i menja. To takođe nije naznačeno, pa se posetioci sajta i na taj način dezinformišu, budući da se ne radi o slici biste koja će možda biti postavljena u nekom subotičkom parku.
Umetnik je bistu pravio za performans „Alegorija o premijeru“, koji je trebalo da bude održan u aprilu 2016. godine i tokom kojeg je trebalo da razbije tu bistu, a ne da veliča lik premijera. Razbijanje biste je otkazano, jer je predsednik kućnog saveta zgrade, u čijem dvorištu je trebalo da se održi performans, zapretio da će zvati policiju.
Nekoliko domaćih tabloida plasiralo je vest pod naslovom „EVO KAKO OPOZICIJA ŠIRI LAŽI: PLATILI 6.000 DOLARA KANADSKOM INFLUENSERU DA NA INSTAGRAMU PLJUJE SRBIJU! Ko to plaća, odakle…
Čitateljka nam je prijavila vest Informera pod naslovom „ŠOKANTNO! Studenti blokaderi postaju teroristi: Planiraju blokadu Rafinerije u Pančevu”. U nastavku vesti objavljene sinoć (20. mart 2025) navodi…
Portali Alo, Informer i Novosti preneli su da se tokom studentskog protesta „15. za 15“ zastava Oslobodilačke vojske Kosova „ponosno vijorila Beogradom“. Međutim, ovi tabloidi svesno su…