Reumatin je sredstvo protiv reumatizma, koje navodno pruža momentalni efekat nakon korišćenja. Međutim, proverom informacija sa sajta na kome se ovaj proizvod promoviše, može se zaključiti da je reč o manipulativnom oglasu u kome su utisci zadovoljnih korisnika izmišljeni, cena nedostupna, a tvrdnja da su količine ograničene – podvala.
Na ovom sajtu uočljiva je forma za poručivanje proizvoda. U tom okviru nalazi se i prostor za cenu, ali ona nije dostupna, tj. vidljiva, te je kupcu koji bi se odlučio na poručivanje potpuno nepoznata.

Tehničke nepravilnosti javljaju se i kod obaveštenja o ograničenim količinama, gde zaključujemo da se obaveštenje svakodnevno ažurira kako bi podstaklo kupca da što brže reaguje.

Potom, ukoliko obratimo pažnju na pakovanje samog proizvoda, vidimo da je Reumatin – kako se navodi – zapravo čajna mešavina sa pirevinom. Međutim, na sajtu su podaci o sastavu ove biljne mešavine nepotpuni, te su navedene svega tri biljke: dan i noć, žalfija i hajdučka trava, ali ne i pirevina, koja se na kutiji pominje. Kasnije, niže na stranici, u komentaru zadovoljnog korisnika, zaključujemo da ovaj preparat u svom sastavu sadrži čak osam različitih biljaka, od kojih je nama dobar deo nepoznat.
Delotvornost proizvoda „garantuju“ što navodni stručnjaci za reumatizam – što „zadovoljni korisnici“, čiji su komentari istaknuti na sajtu. O navedenim stručnjacima nema detaljnijih informacija na interentu, a obrnutom pretragom fotografija zadovoljnih korisnika utvrđujemo da je reč o manipulaciji. Jovan koji preporučuje Reumatin zapravo je Davor Župa, lokalni političar iz Bihaća, čija se fotografija pojavljuje u priči BBC-ja o izbeglicama u Bosni i Hercegovini, a Irinina fotografija preuzeta je sa stok marketa.
Naposletku, prostom Gugl pretragom uviđamo da su sve stranice koje su prethodno služile za promovisanje i prodaju ovog preparata oborene, odnosno da više nisu u funkciji. To je slučaj i sa stranicom linkovanom na portalu Glossy, koji je ranije pisao o ovom preparatu.
Danijela Vujinović, FakeNews Tragač