Da li čupanje jedne sede dlake uzrokuje izrastanje više njih?


„Ako je iščupam, još šest će doći na njenu sahranu“ – izgovorila je o svojoj sedoj dlaci uznemirena Samanta Džouns u 12. epizodi šeste sezone serije „Seks i grad“, a deluje da postoje mnogi koji sa njom dele ovo zloslutno uverenje. I premda čupanje sede dlake iz korena svakako nije preporučljivo, tvrdnja da će na tom istom mestu izrasti više njih potpuno je iluzorna.

„Čupanje jedne sede vlasi iz folikula neće dovesti do više sedih, jer iz jednog folikula može rasti samo jedna dlaka. ​​Takođe, čupanje jedne sede vlasi neće uzrokovati da okolne dlake posede, jer kosa sedi kada dođe do gubitka melanina u konkretnoj dlaci“, objasnila je dermatološkinja dr Prijanka Redi za medij Indijan Ekspres. Ovo potvrđuje i činjenica da se izrastanje više dlaka iz jednog folikula smatra izvesnim „defektom kose“ koji se u stručnoj literaturi može pronaći pod nazivom „pili multigemini“.

U okviru zvaničnog veb-sajta Univerziteta u Ostinu kreirana je platforma „Razmisli dvaput“ (engl. Think Twice) na kojoj studenti osnovnih studija i njihovi mentori – lekari – pišu o uvreženim mitovima iz oblasti zdravstva. Oni su se, između ostalog, takođe dotakli ove teme, te istakli da „čupanje jedne sede vlasi ne utiče na folikule dlake oko nje jer su okolne ćelije još žive“ i kao takve „održavaju prirodnu boju kose“. Isti podatak ponudili su i stručnjaci sa Univerziteta medicinskih nauka u Arkanzasu, u čijem članku je obrazloženo da „okolne dlake neće posedeti sve dok pigmentne ćelije u njihovim folikulima same ne odumru“. Međutim, lekar porodične i preventivne medicine dr Šaskank Kraleti napominje da čupanje sedih ipak „može traumatizovati folikul dlake“ što potom može uzrokovati „infekciju, stvaranje ožiljaka i/ili ćelava mesta (engl. bald patches)“.

Proces sedenja kose je značajnim delom genetski uslovljen, ali istovremeno zavisi i od pojedinih drugih internih i eksternih faktora – zagađenja, UV zračenja, individualnog psiho-emotivnog stanja, ishrane, metabolizma, konzumiranja cigareta i tako dalje. Čupanje jedne vlasi neće imati uticaj na dalje rasprostiranje sedih, već će „krivci“ za naknadne promene u proizvodnji melanina biti upravo gorepomenuti faktori i genetske predispozicije. Ukoliko se – uprkos svemu navedenom – odlučite da sedu vlas ipak iščupate, najverovatniji ishod biće ponovno izrastanje iste takve dlake, a u najgorem slučaju oštećenje samog folikula.

Kada se sve sagleda, zaključak ove analize staje u jednu rečenicu: Bojazan Samante Džouns nije bila opravdana.

Teodora Koledin, FakeNews Tragač

Ukratko

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA