Da li počasni doktorati vrede isto koliko i oni koji se stiču na doktorskim studijama?


Prema Biznis Insajderu Opra Vinfri ima četiri, Meril Strip ima tri, Robert de Niro ima dva. Doli Parton, Džon Bon Džovi, Kanje Vest, Džek Nikolson imaju po jedan. U pitanju su počasni doktorati. Njih univerziteti i druge visokoškolske ustanove daju ličnostima koje su se istakle u određenim oblastima. Međutim, počasne diplome i počasni doktorati nisu prave diplome“. One su to samo u svom imenu.

Prvi počasni doktorati su uvedeni u 15. veku i to na Oksfordskom univerzitetu. Kako se to na sajtu Oksforda objašnjava najranija počasna diploma ponuđena je 1478. ili 1479. godine Lajonelu Vudvilu, dekanu katedrale u Ekseteru i zetu Edvarda IV, koji je već diplomirao prava. Kako Oksford navodi Vudvilu je ponuđeo da mu se dodeli „stepen doktora kanonskog prava bez uobičajenih akademskih vežbi“, što je predstavljalo „očigledan pokušaj da se oda počast i dobije naklonost čoveka sa velikim uticajem“.

Možda su ranije počasnih doktorati i imali nešto veći značaj, ali danas se ove diplome smatraju nekom vrstom nagrade i ne mogu se smatrati nikakvim zamenama za prave doktorate. Na ovo ukazuje i skraćenica za počasnu diplomu h. c. ili honoris causa, u prevodu sa latinskog – „radi časti”.

Počasne diplome se daju pojedincima za koje se smatra da su unapredili neku oblast – nauku, tehnologiju, kulturu, umetnost, a neretko se daju i donatorima određenih visokoškolskih institucija. Odluku o dodeli počasnog doktorata uglavnom donose tela poput senata univerziteta i to na osnovu predloga nekog kandidata, te izveštaja o tom kandidatu.

Moguće je da se desi i povlačenje počasne diplome usred neke kontroverze, pa je recimo Univerzitet Hauard 2024. godine povukao počasnu diplomu koju je dodelio muzičaru Šonu Kombsu, odnosno Pi Didiju.

Iako primaoci počasnog doktora tehnički dobijaju titulu doktora, pak se ne preporučuje da se ovako dobijena titula doktora koristi u javnosti, da ne bi dovodila u zabludu. Međutim, ima onih koji su svakako to činili. „Bendžamin Frenklin je dobio počasni doktorat na Univerzitetu Sent Endruz 1759. godine i na Univerzitetu u Oksfordu 1762. za svoja naučna dostignuća, a nakon toga sebe nazivao ’doktor Frenklin’.” objašnjava se u tekstu na sajtu Brandeis univerziteta. Poznat je i slučaj američke pesnikinje Maje Andželou koja je koristila titulu doktora dobijenu na osnovu počasnog doktorata.

Kada je u pitanju Srbija, Univerzitet u Beogradu je počeo da dodeljuje počasne doktorate 1928. godine. „Prva titula doctor honoris causa Univerziteta dodeljena je francuskom profesoru Ogistu Govenu, a do danas je više od 90 uglednih ličnosti proglašeno za počasne doktore, kako iz zemlje, tako i iz inostranstva” stoji na njihovom sajtu.  Neki od dobitnika počasnog doktorata Univerziteta u Beogradu su i Josip Broz Tito, Ivo Andrić, Robert Mugabe, Umberto Eko, Vladimir Putin…

Zanimljivo je da je upravo Univerzitet u Beogradu 2022. godine odlučio da počasni doktorati više neće moći da se dodeljuju političarima u vremenu njihovog mandata i tri godine nakon završetka mandata.

I Univerzitet u Novom Sadu ima istoriju dodeljivanja počasnih doktorata. Neki od dobitnika počasnih doktorata od 1990. godine su: Živojin Ćulum, Albert Bejts Lord, Đerđ Konrad, Gordana Vunjak Novaković…

Marija Zemunović, FakeNews Tragač

Ukratko

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA