09/07/2025
Ne, oglas za Lossless šampon nije pouzdan
Na adresu Tragača pristigla je prijava koja se tiče oglasa za Lossless šampon kompanije Limited Charm. Prijava se ispostavila kao opravdana jer smo u oglasu za taj…
Od prethodnog ponedeljka do danas tim Tragača zabeležio je još oko 160 manipulativnih vesti o studentima, protestima i blokadama, na portalima Alo, Informer i Novosti. Početkom prethodne nedelje, tabloidi su pisali o kampu koji su na raskrsnici pred zgradom Vlade u Beogradu postavili profesori univerziteta tražeći rešavanje krize na fakultetima. Ovaj blokirani deo grada u tabloidima ubrzo je dobio naziv „Nacilend“, a tokom cele nedelje nastavili su se napadi na univerzitetske profesore i rektora Beogradskog univerziteta.
Alo i Novosti pokušali su i da opravdaju napad na policajca koji je počinio jedan građanin, izrevoltiran blokadom više desetina raskrsnica u Novom Sadu. Osim „blokadera“, u tabloidima sada i policija „teroriše“ narod, ali samo ako ne radi u skladu s očekivanjima ovih glasila. „Umesto da se nasilnici sankcionišu, policija se obrušila na poštenog čoveka, primenila silu i uhapsila ga – i to na najbrutalniji način!“, pišu Novosti propuštajući da spomenu da je „pošteni čovek“ udario policajca u civilu koji se prethodno predstavio okupljenima. Za ovaj tabloid, uhapšeni čovek je samo „uzviknuo par reči nezadovoljstva“.
Predsednik Srpske napredne stranke i doskorašnji premijer Srbije Miloš Vučević gostovao je juče u jutarnjem programu Pink televizije i tom prilikom u negativnom svetlu komentarisao vest da se rektor Beogradskog univerziteta Vladan Đokić nije pojavio na poslednjem sastanku sa premijerom Đurom Macutom. Vučević je naveo kako je stekao utisak da su premijer i rektor „uhvatili ritam i imaju redovne sastanke”, ali da nije dobra vest to što se rektor Đokić nije pojavio na najnovijem sastanku u Vladi. Ubrzo su i Alo i Informer i Novosti preneli ovu opasku predsednika SNS uz naslove poput: „Deca ispaštaju zbog umišljenog rektora – Vučević: Đokić se nije pojavio na sastanku s premijerom, sve manje prostora za upis brucoša“.
Međutim, rektor nije ni bio pozvan na sastanak o kom su pisali mediji na osnovu Vučevićevog gostovanja. To potvrđuje saopštenje iz Vlade objavljeno „povodom zlonamernih informacija koje su iznete u pojedinim medijima“. U njemu se objašnjava da su rektor Beogradskog univerziteta i predsednik Vlade imali sastanak u ponedeljak 9. juna, dok je sastanak 13. juna – o kom se govori u medijima – bio rezervisan za razgovore sa rektorima drugih univerziteta u Srbiji, i da na njega rektor Vladan Đokić nije ni bio pozvan.
Informer je sredinom prethodne nedelje objavio i vest pod naslovom „Kakav lažov, strašan lažov! Rektor Đokić opanjkavao Srbiju u Briselu, otkrivamo šta je slagao u svom govoru“. U ovom tekstu Informer se stavio u ulogu portala za utvrđivanje činjenica, pa izdvojio nekoliko rektorovih tvrdnji izgovorenih na jednom panelu u Briselu, a potom pokušao da ih opovrgne. Međutim, prilikom opovrgavanja tvrdnji Informer nije koristio bilo kakve razumne argumente.
Recimo na tvrdnju rektora Đokića da vlast sprovodi nasilje i da se studenti hapse, Informer objavljuje kako je „istina“ da su jedini nasilnici „blokaderi-foteljaši koji razbijaju javnu imovinu, onemogućavaju kretanje ljudi, sprečavaju normalan život“. Ovo jednostavno nije u skladu s činjenicama, s obzirom na to da je u proteklih šest meseci na desetine studenta privedeno, a neki su i dalje u kućnom pritvoru. Postoje i dokazi o nasilnim policijskim intervencijama. Takođe, kretanje ljudima ne sprečavaju isključivo studenti u blokadama, već i oni koji se blokadama protive, pa u znak protesta blokiraju Trg Nikole Pašića u Beogradu i ulaz u Pionirski park.
Na konstataciju rektora da vlast sprovodi finansijske pritiske na univerzitet, Informer odgovara da „nema leba bez motike“, dok na Đokićevu opasku da su razgovori sa premijerom Macutom „teški i kompleksni“, Informer iznosi „istinu“ o tome da je rektor sam kriv za takvu situaciju. Konačno, na rektorovu tvrdnju da su protesti reakcija „na inertnost Vlade Srbije nakon pada nadstrešnice“, Informer izvlači svoje najčešće korišćeno oružje u medijskom sukobu sa studentima i drugim neistomišljenicima: navodi da su protesti finansirani iz stranih centara moći koji zapravo kažnjavaju Srbiju zbog njene nezavisne politike i ekonomskih uspeha. Ipak, nakon više od šest meseci protesta i dalje nismo videli čvrst dokaz za ove teze.
Tokom prethodne nedelje zabeležili smo i vest Informera o tzv. „slovenačkom modelu“ za rešavanje krize u visokom školstvu koji je navodno primenjen pre dvadesetak godina, a glasi: „Ispisati sve blokadere sa fakulteta, a profesore otpustiti“. Njega je – u interpretaciji Informera – tokom jutarnjeg programa televizije Prva predložila profesorica Medicinskog fakulteta u Beogradu Valentina Arsić Arsenijević. Međutim, u Visokoškolskom sindikatu Slovenije za Tragač navode da se „ništa slično nikada nije dogodilo u Sloveniji“, o čemu smo pisali u zasebnoj analizi:
FakeNews Tragač