Beleška 46 (14-21. 7. 2025) – Tabloidi proglasili nepostojećim istraživanje čiji nalazi im smetaju


Redakcija FakeNews Tragača je tokom prethodne nedelje zabeležila još oko 330 manipulativnih vesti o blokadama i protestima na portalima Informer, Alo i Novosti. Protesti pred kućama javnih funkcionera i aktivista Srpske napredne stranke izazvali su novi talas vesti u kojima se demonstranti nazivaju nacistima, fašistima i teroristima. Zabeležili smo preko 100 takvih tekstova.

Tokom prethodne nedelje, najviši javni funkcioneri su relativizovali ranije napade na studente u blokadi. Tako smo od predsednika Aleksandra Vučića mogli da čujemo da su aktivisti SNS-a, koji su dislocirali vilicu studentkinji u Novom Sadu, zapravo ti koji su napadnuti, ili da je devojka koja je pokušala da prođe kolima kroz blokadu na Novom Beogradu u stvari samo „pokušavala da sačuva živu glavu“. Uz to, tabloidi su nastojali da delegitimišu istraživanje javnog mnjenja agencije Sprint insajt objavljeno prošlog četvrtka, u kom se navodi da bi na hipotetičkim izborima studentska lista osvojila oko 54% glasova, dok bi pokret na čelu s Aleksandrom Vučićem osvojio oko 42% glasova.

Prošlo je gotovo šest meseci od kad smo počeli da beležimo manipulativne vesti o blokadama i protestima na domaćim portalima. Ovo je poslednja beleška koja izlazi na nedeljnom nivou, a od sada ćemo manipulacije o protestima, blokadama i barikadama pratiti kroz zasebnu kategoriju na sajtu Tragača. U njoj već sada možete pronaći pregled događaja i dezinformacija po mesecima, a za sredu spremamo i širu analizu o manipulacijama zabeleženim tokom šest meseci Blokadne beležnice.

 

„Nepostojeće istraživanje nepostojeće agencije“ ipak postoji

Odmah pošto je u dnevnom listu Danas prenet deo rezultata pomenutog istraživanja javnog mnjenja, tabloidi su krenuli u napad na agenciju koja ga je sprovela. Novosti istog dana pišu da je „nepostojeća fondacija poručila nepostojeće istraživanje“ od „nepostojeće agencije“, te da Sprint insajt ima jednog zaposlenog, pa je „skoro nemoguće“ da je on ispitao 1.500 ljudi, što predstavlja uzorak istraživanja. Ubrzo, slične navode objavljuju i Alo i Informer. Kako bismo proverili ove tvrdnje obratili smo se političkom konsultantu Dušanu Milenkoviću, koji je u isto vreme i direktor agencije Sprint insajt. On je za Tragač naveo da Sprint insajt posluje od 2019. godine, te da su dve osnovne delatnosti firme istraživanja javnog mnjenja i tržišta, kao i politički konsalting.

„U vlasništvu je tri partnera koji obavljaju većinu poslova, jer se naše usluge (istraživačke i konsultantske) zasnivaju na ekspertizi koju poseduju vlasnici. Dvojica vlasnika se i akademski bave većinom poslova koje obavljamo i obojica su stalno zaposleni na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. U tom smislu, to što imamo jednog zaposlenog u firmi ne znači da samo jedna osoba obavlja posao. Ovo posebno važi za terenska istraživanja javnog mnjenja, gde je angažovana mreža anketara koji su plaćeni po učinku (broju urađenih anketa)“, navodi Milenković za Tragač.

Upitali smo Milenkovića da prokomentariše i navode tabloida o tome da fondacija „Better Future for Serbia“ koja je naručila istraživanje ne postoji, jer je nema u bazi podataka Agencije za privredne registre u Srbiji. „Istraživanje koje smo objavili je naručeno od strane organizacije srpske dijaspore iz SAD kroz njihovu fondaciju Better Future for Serbia koja je tamo registrovana. Naš klijent, koji je sada vlasnik podataka, je dao dozvolu da se objavi istraživanje, nakon što je uredno platio inofakturu“, objašnjava Milenković za Tragač.

FN Tragač je izvršio uvid u rezultate istraživanje agencije Sprint insajt o kom su tabloidi pisali i tom prilikom se uverio da ono zaista postoji, kao i da ima transparentno navedenu metodologiju, te da rezultati koje su preneli Danas i drugi mediji odgovaraju onome što u istraživanju piše.

 

Blaćenje niških demonstranata zbog opravdanog protesta

Tabloidi su prošle nedelje objavili i prepiske iz zatvorenih Viber grupa profesora niške gimnazije „Stevan Sremac“, navodeći da su „blokade u niškoj gimnaziji organizovali profesori i to za novac“. Na skrinšotovima prepiski se zaista vidi razgovor o novcu, ali ne o novcu namenjenom za blokade, već o pomoći koju su prosvetari dobijali kroz Mrežu solidarnosti, koju je pokrenula Aj-Ti zajednica u Srbiji. Tragač je o ovome pisao istog dana kada je TV Niš plasirao sporne snimke o prepiskama, a tabloidi preneli navode ovog medija.

Niški profesori lažno optuženi za plaćeničko organizovanje blokada

Ova očigledno lažna vest bila je okidač za organizaciju protesta kod TV Niš, u čiju odbranu su promptno stali predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ali i novoosnovana Asocijacija novinara Srbije (ANS) sastavljena od medijskih radnika iz redakcija koje izveštavaju u korist vladajuće partije. Predsednik je protest nazvao siledžijskom kampanjom i osudio „pritisak na medije“, dok je ANS demonstracije nazvaofašističkim udarom na slobodu medija“, a demonstrante „blokaderskom ruljom“ i „ekstremistima“. Ni predsednik ni udruženje novinara sastavljeno pretežno od poslušnika vlasti nisu se setili da osude plasiranje laži o prosvetarima.

Na Jutjub kanalu TV Niš se i dalje se može pronaći sramotni video koji targetira i lažno optužuje prosvetare, otkrivajući čak i njihova imena. Nažalost, video je do sada prikupio gotovo 7.500 pregleda, iako sadržaji na Jutjub kanalu na kom je objavljen često ne uspevaju da prikupe ni trocifren broj pregleda.

FakeNews Tragač  

Ukratko

09/07/2025

Ne, oglas za Lossless šampon nije pouzdan

Na adresu Tragača pristigla je prijava koja se tiče oglasa za Lossless šampon kompanije Limited Charm. Prijava se ispostavila kao opravdana jer smo u oglasu za taj…

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA