21/07/2025
Ne, Sprint insajt nije „nepostojeća agencija“
Novosti i Kurir objavili su prošle nedelje tekstove o istraživanju agencije Sprint insajt u kom se navodi da bi studentska lista na hipotetičkim izborima osvojila oko 54%…
Redakcija FakeNews Tragača često skreće pažnju čitaocima na obmanjujuće oglase koji promovišu sumnjive medicinske preparate, a nedavno nam je pristigla još jedna takva prijava. Ovog puta radi se o promotivnom tekstu za preparat „Aktiv+“, koji obećava rešavanje problema sa zglobovima – čak i onih „ozbiljnijih“. Na osnovu analize koju ćemo detaljnije predočiti u nastavku, Tragač je došao do zaključka da je u pitanju još jedna zavaravajuća reklama.
Čitalac u prijavi objašnjava da je i sam tri meseca koristio pomenuti proizvod, dodajući kako mu ipak „ništa nije pomoglo, baš ni malo“. Ovakav ishod ne čudi, jer pomenuti proizvod svojim navodno „jedinstvenim“ sastavom najverovatnije ne može ispuniti sve ono što se u oglasu pompezno obećava.
Tzv. jedinstvenost formulacije se najpre dovodi u pitanje, jer ovaj proizvod sačinjavaju tri komponente – metilsulfonilmetan (MSM), hijaluron i glukozamin – koje se mogu pronaći i u istoimenom dijetetskom suplementu dostupnom u apotekama po duplo manjoj ceni (1, 2). U pitanju je suplement koji proizvodi kompanija Vitalon D.O.O. iz Novog Sada.
Aktiv+ proizvođača Vitalon klasifikuje se kao dijetetski suplement, dok preparat u oglasu obećava učinke – poput „rešavanja problema svim osobama koje boluju od artritisa, artroze i drugih bolesti zglobova!“. Prema navodima iz teksta, Aktiv+ će delovati čak i ukoliko vam je dijagnostikovan teži zdravstveni problem, te „za kratko vreme možete dobiti neverovatne rezultate“. A njegova „snižena“ cena iznosi 3.000 dinara i opet je dvostruko viša od cene suplementa sa istim sastojcima u apotekama.
Gotovo čitav oglas baziran je na svedočanstvu tzv. doktora Romana Potapova, koji je prvi „otkrio“ ovu formulaciju, testirao je na članovima svoje porodice i potom kreirao proizvod Aktiv+. Međutim, na priloženoj fotografiji na kojoj bi trebalo da se nalazi dr Potapov zapravo je prikazan Vladimir Giscov, koji je u vreme njenog nastanka (2021. godine) bio student četvrte godine Uralskog državnog medicinskog univerziteta. U tekstu objavljenom na zvaničnom portalu ove ustanove ovog studenta opisuju kao „budućeg kliničkog psihologa“, dok se u obmanjujućem oglasu ističe da mu je uža specijalnost reumatologija. Prema dostupnim informacijama, deluje da se u ovom trenutku Vladimir Giscov i bavi psihoterapijom – te da nema nikakve veze sa tretmanima za lečenje bolesti koštano-mišićnog sistema. Na kraju, ni u nacionalnoj evidenciji lekara sa važećom licencom u Srbiji ne pojavljuje se lekar po imenu Roman Potapov.
Kako bi tvrdnje o efektima preparata delovale još kredibilnije, tekst je upotpunjen i navodnim svedočanstvima zadovoljnih korisnika. Na osnovu većine priloženih fotografija zaključili smo da se radi o lažnom predstavljanju. Na primer, izvesni dr Potapov objašnjava kako je preparat Aktiv+ povoljno uticao na zdravstveno stanje njegovog dede, navodeći da je nakon par meseci korišćenja „uspeo da vodi lokalni polu-maraton“.
Međutim, na propratnoj fotografiji smo identifikovali Andreja Čirkova, amaterskog trkača iz Rusije, o kome je 2021. godine snimljen i kratkometražni film. A „50 godina stara Marija“ koja je „za samo 21 dan uspela da se reši bola u donjem delu leđa“ je zapravo ruska bivša sportistkinja Ljudmila Egorovna Poljanska.
Teodora Koledin, FakeNews Tragač