Strongmen VS pomfrit: dezinformacije pržene u dubokom ulju


„Ako volite da jedete onaj pomfrit u Mekdonaldsu molim vas pogledajte ovaj video – vrlo je ozbiljna situacija“, kaže Milan Jovanović poznatiji kao Strongmen u jednom od svojih viralnih video-snimaka. Prema Strongmenovim navodima, nakon što odgledate njegov video „prestaćete da jedete pomfirt“ iz Mekdonaldsa. Zbog čega? Pa, zato što je napravljen od posebne vrste krompira – raset burbank – koja se prska toliko jakim pesticidom „da farmeri pet dana nakon toga ne ulaze u polje“. „Farmeri koji proizvode raset burbank nikad u životu ga ne jedu. Oni jedu komšijin, koji je organski, koji nije prskan“, zaključuje Strongmen.

Jedan od naših čitalaca zapitao se ima li u svemu ovome istine i prosledio nam Strongmenov video. Ukratko rečeno – nema. Navodi Milana Jovanovića oslanjaju se na desetak godina stare, dokazano netačne priče o pomfritu iz Mekdonaldsa, a iz srpskog ogranka ovog restorana brze hrane za FN Tragač kažu da se pomenuta vrsta krompira ne koristi u restoranima u Srbiji.

Inače, Milan Jovanović Strongmen je influenser koji prevashodno objavljuje sadržaje o treninzima i zdravoj ishrani, ali ume da sa svojim pratiocima podeli i ljubavni savet ili, recimo, video u kom govori o medicini i veštačkoj inteligenciji. Njegov video-snimak o pomfritu iz Mekdonaldsa na Fejsbuku je pogledalo više od milion i 200 hiljada ljudi, a na Instagramu oko 73 hiljade ljudi. Milana Jovanovića na Fejsbuku prati oko 77 hiljada, a na Instagramu oko 110 hiljada ljudi.

Napomena: Ova analiza odnosi se na tvrdnje koje je izneo Milan Jovanović Strongmen i ne bavi se drugim zdravstvenim aspektima konzumiranja pomfrita. Reč je o kaloričnoj hrani koju ne bi trebalo često konzumirati, s obzirom na različite zdravstvene rizike (1, 2).

 

Odakle potiču Strongmenovi navodi?

Kako je već rečeno, priča o pomfritu iz Mekdonaldsa stara je desetak godina. Prvi put se pojavila u govoru esejiste i pisca Majkla Polana koji je on održao 2013. godine u Kraljevskom društvu umetnosti u Londonu. Da je Strongmen u potpunosti preuzeo ideje Majkla Polana jasno je zbog gotovo istih formulacija vezanih za krompir raset burbank. Recimo, obojica pominju da farmeri koji uzgajaju tu sortu ne ulaze u polje pet dana nakon tretiranja pesticidima.

Međutim, Milan Jovanović verovatno nije preuzeo sadržaj direktno od Polana. Polanove tvrdnje o pomfritu iz Mekdonaldasa nedavno su ponovo postale popularne na društvenim mrežama, a pogotovo na Tiktoku (1, 2, 3) zbog čega su neki od portala za utvrđivanje činjenica već pisali o Polanovim pogrešnim navodima.

Iako Strongmen ne pominje ime pesticida zbog kog je toliko štetno jesti pomfrit iz Mekdonaldsa, iz Polanovog govora jasno je da se radi o pesticidu methamidophos, poznatijem pod imenu monitor. Portal za utvrđivanje činjenica iz Velike Britanije Ful fekt podseća da je ovaj pesticid u EU i Ujedinjenom Kraljevstvu zabranjen od 2008. godine, a u Sjedinjenim Državama od 2009. I sam Polan je ovom portalu priznao da se pomenuti pesticid više ne koristi u SAD, kao i da je njegov govor iz 2013. godine bio zasnovan na podacima s kraja devedestih godina prošlog veka.

Portal Dejli dot, koji se bavio sličnim navodima s TikToka, skreće pažnju i na brojne komentare ljudi koji se bave uzgajanjem krompira raset burbank, a koji su demantovali navode o izbegavanju ulaska u polje pet dana nakon prskanja krompira.

 

Odgovor iz Mekdonaldsa

Međutim, sve ovo čini se manje važnim kada se sagleda činjenica da je Strongmen u svom video-snimku zapravo promašio sortu krompira od kog se pomfrit u Mekdonaldsu pravi u Srbiji.

„Kada govorimo o pomfritu koji se koristi u Mekdonalds restoranima u Srbiji, on se proizvodi od sorte inovator. Ova sorta se uzgaja u Belgiji, Holandiji, Nemačkoj i Francuskoj, a sve porudžbine dolaze od sertifikovanih farmera krompira“, navode za Tragač iz srpske podružnice Mekdonaldsa i dodaju: „Sertifikacijom se takođe sprovodi striktno praćenje upotrebe pesticida kako je naznačeno evropskim zakonodavstvom, ali i lokalnim zakonima svake zemlje u kojoj Mekdonalds posluje. Proizvodnja, uključujući i kontrolu krompira, deo je programa veoma stroge kontrole, kako Mekdonaldsa interno, tako i vladinih i sertifikovanih organizacija“.

Ivan Subotić, FakeNews Tragač

Ukratko

09/07/2025

Ne, oglas za Lossless šampon nije pouzdan

Na adresu Tragača pristigla je prijava koja se tiče oglasa za Lossless šampon kompanije Limited Charm. Prijava se ispostavila kao opravdana jer smo u oglasu za taj…

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA