Ne, lavirint u Batočini nije najveći u Evropi


Više od 20 portala u Srbiji je u poslednje dve i po godine podelilo vest o tome kako se „najveći lavirint u Evropi” nalazi u Batočini. U pitanju je lavirint pod nazivom „Bora” koji se – kako neki prenose – prostire na površini od 2,7 hektara, dok dužina njegovih staza iznosi tri i po kilometra. Osim tekstova u medijima, veliku pažnju privukao je i Tiktok video koji je krajem avgusta objavio autor „balkantriptv”, s obzirom na to da zasad ima više od pola miliona pregleda.

Većina medija je već u naslovu prenela tvrdnju da je Bora lavirint „najveći u Evropi”, a Radio-televizija Vojvodine i N1 ističu da ima „najdužu stazu u Evropi”. Razmotrili smo obe navedene opcije, te zaključili da su u pitanju neutemeljene konstatacije.

 

Koja je stvarna veličina lavirinta Bora?

Kako su se informacije o lavirintu Bora prenosile medijima, došlo je i do pogrešne interpretacije njegove stvarne površine. Čitav kompleks, koji osim lavirinta obuhvata i druge segmente zabavnog parka, prostire se na 2,7 hektara, dok se sam lavirint nalazi na površini od 0,7 hektara. Konkretno, Sputnjik je u svom tekstu ispravno preneo citat portparolke lavirinta, koja je govorila o površini od 7000 m2, a ovaj podatak preneli su i portali Objektiv, 24sedam, Politika, iKragujevac, Kompas info, Teleporter i Puls Šumadije.

Površina lavirinta u Batočini (Gugl mape)

Međutim, pojedini mediji – TU magazin, Nova.rs, Direktno.rs, City magazin, B92, Dnevnik, Vojvodina uživo, Informer i Red portal – podelili su dezinformaciju da se ceo lavirint prostire na 2,7 hektara, što nije slučaj.

 

Da li je on najveći lavirint u Evropi?

Definitivno nije. U Ginisovoj knjizi rekorda titulu „najvećeg stalnog lavirinta od drveća” godinama nosi lavirint na danskom ostrvu Samso, koji zauizma površinu od šest hektara. Ipak, na još većoj površini – od osam hektara – smešten je lavirint Franka Marije Ričija (it. Labirinto della Masone) koji se sastoji od 200.000 sadnica bambusa. Iako može delovati konfuzno to što je na prvom mestu u Ginisu površinom manji lavirint, treba naglasiti da se bambus ne smatra drvećem već vrstom duge tropske trave.

Mediji Vojvodina uživo, Dnevnik i B92 u naslovu su istakli da je reč o „najvećem živom lavirintu u Evropi”, što u prvi mah asocira na to da je napravljen od biljaka. Ni u tom slučaju nije najveći, jer su i Samso i lavirint Franka Marije Ričija takođe kreirani od živih elemenata.

Međutim, lavirint Bora se razlikuje od prethodna dva po tome što predstavlja „lavirint od žive ograde” (engl. hedge maze), te je u ovoj kategoriji zaista jedan od najvećih u Evropi. Ipak, nije i najveći. Na primer, u mađarskom gradu Opustaser nalazi se lavirint od žive ograde koji ima istu dužinu šetačkih staza kao Bora, a površinom je čak i veći. Putem Gugl mapa moguće je utvrditi dimenziju površine, a ona iznosi više od jednog hektara.

Površina lavirinta u Opustaseru u Mađarskoj (Gugl mape)

 

Da li ima najdužu stazu u Evropi?

Deluje da su tekstovi u medijima pretežno promotivnog karaktera, kao i da je konkretna tvrdnja o „najdužoj stazi u Evropi” proistekla od samog menadžmenta lavirinta, s obzirom na to da je ista informacija navedena i na njihovom veb-sajtu.

Ovo pitanje analizirali smo iz dve perspektive – ukupne i pojedinačne dužine staza.

Ukupna dužina staza lavirinta Samso iznosi nešto više od pet kilometara. Ukoliko se pak posmatra jedna, pojedinačna staza, najduži put u lavirintu Samso iznosi između dva i po i tri kilometra, a da biste ga prešli potrebno je okvirno sat ili sat i po vremena. Kako se navodi na zvaničnom veb-sajtu lavirinta u Batočini, on obuhvata „tri i po kilometra staza”, što sugeriše da je u pitanju ukupna dužina staza. Istu informaciju prenosi i Radio-televizija Srbije u svom tekstu, gde autorka obrazlaže da ovaj lavirint ima „tri staze ukupne dužine tri i po kilometra”. Na isti zaključak upućuje i vreme potrebno da se pređe lavirint, a koje je nešto kraće nego u slučaju lavirinta Samso – od 45 minuta do sat vremena.

Kao što je u prethodnom segmentu već pomenuto, identičnu dužinu staza od tri i po kilometra ima i živi lavirint Čilagošvenj koji se nalazi u u Opustaseru, u Mađarskoj.

Na osnovu ovih podataka, možemo zaključiti da lavirint Bora nije najveći lavirint u Evropi niti ima najveću (pojedinačnu ili ukupnu) dužinu staza.

Ova dezinformacija preneta je na portalima Nova.rs, City magazin, RTS, RTV, Sputnjik, Direktno.rs, B92 (1, 2), Politika, Alo, Informer, Dnevnik, Vojvodina uživo, Objektiv (1, 2), Kurir, Red portal.rs, Prva, N1, 24sedam, iKragujevac, La vie en rose, TU magazin, RTV BN, Kompas info, Teleporter.rs, PULS Šumadije,…

Teodora Koledin, FakeNews Tragač

 

Napomene: (26. oktobar 2024) Kurir je ispravio pogrešan navod u skladu s profesionalnim standardima; (30. oktobar 2024) City magazin je ispravio pogrešan navod u skladu s profesionalnim standardima.

 

Ukratko

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA