O Nebojši i Eduardu Bakarecu


Čitalac nam je nedavno prosledio objavu sa Instagram profila Kontramedija u kojoj su prikazani Nebojša Bakarec, poslanik Srpske napredne stranke u Skupštini Srbije, i Eduard Bakarec, zapovednik ustaških snaga koje su se borile na strani nacističke Nemačke u Drugom svetskom ratu. U objavi se tvrdi da su u pitanju unuk i deda, a sve to nakon što je u Skupštini poslanik Bakarec jednom opozicionom lideru neumesno dobacio „đubre jedno ustaško“ dok je ovaj govorio.

Iako ne možemo sa sigurnošću tvrditi da je ustaša Eduard Bakarec deda Nebojše Bakareca, tačno je da obojica dolaze iz istog hrvatskog grada – Osijeka. Pokušali smo da dobijemo komentar i od samog Nebojše Bakareca putem servisa „pitajte narodne poslanike“, kao i putem njegovog privatnog mejla. Međutim, nikada nismo dobili odgovor na naš upit.

 

Odakle potiču navodi o dedi i unuku Bakarecu?

Na početku treba istaći da pitanje predaka Nebojše Bakareca nije novo. Njegov skorašnji ispad u Skupštini ga je samo aktuelizovao. FN Tragač beleži da se ovo pitanje u nekom onlajn mediju prvi put pojavljuje još 2019. godine u polemici između Nebojše Bakareca i pravnika i istoričara Nikole Milovančeva, koja se odvijala na portalu lista Politika. Milovančev u jednom od tekstova piše kako pretpostavlja da Nebojša Bakarec „zna koji je ustaški natporučnik iz Osijeka prvi odlikovan ’Željeznim križem’ po dolasku u Rusiju, već u jesen 1941“. Istoričar i pravnik ovde greši u godini odlikovanja Eduarda Bakareca, o čemu ćemo više govoriti u nastavku teksta.

Kasnije se polemika o precima Nebojše Bakareca prebacuje na blog člana političkog saveta stranke Dveri Vladimira Dimitrijevića, kome se – očigledno – poslanik Bakarec takođe zamerio. Podaci iz ove analize kasnije su se širili u različitim oblicima po drugim portalima poput Srbin.info, Politički.rs i Stanje stvari, a Nebojša Bakarec i Eduard(i) Bakareci su povezivani i na portalu Glas Slavonije.

 

Ko su Edurardi Bakareci?

Važno je napomenuti da postoje dva Eduarda Bakareca koji se povezuju sa Nebojšom Bakarecom. Obojica su bili vojnici i obojica su živeli u Osijeku, u kom je rođen i Nebojša Bakarec. Mnogo je lakše bilo pronaći podatke o Eduardu Bakarecu mlađem, koji je rođen 1936. godine u Osijeku, a preminuo je prošle godine. Bavio se sportom i bio najbolji sportista Baranje i Slavonije u nekoliko navrata, ali je poznatiji kao veteran ratova devedesetih godina i zapovednik odbrane Osijeka, odnosno 106. brigade Hrvatske vojske. Prema podacima sa hrvatskog sajta Veterani, bio je u srodstvu sa zapovednikom ustaša i nacističkih snaga Eduardom Bakarecom starijim.

Eduard Bakarec stariji rođen je početkom 20. veka, a kada Drugi svetski rat stigne na Balkan pridružiće se vojsci Nezavisne Države Hrvatske i boriti se na strani nacističke Nemačke na istočnom frontu. Preminuo je krajem rata. U knjizi „Hrvatske legije u Drugom svetskom ratu: hrvatske trupe pod komandom sila osovine 1941-1945“ istoričara i novinara Vladimira Brnardića navodi se da je Eduard Bakarec bio među šest oficira koji su 1942. godine odlikovani nemačkim gvozdenim krstom prve klase nakon bitke kod Harkova. Ovo možemo pročitati i u isečku ustaških novina „Hrvatski narod“ koji je objavio portal Stanje stvari.

Eduard Bakarec stariji borio se i na Balkanu. Ostalo je zabeleženo da je jednom prilikom streljao šest partizana nakon govora koji je održao pred meštanima mesta Trnovac u blizini Bugojna u BiH. Ovo svedočenje donosi njemu podređeni potpukovnik Hausman. On Bakareca opisuje kao čvrstorukaša koji nije mnogo mario za nemačke vojne zakone, već uglavnom delovao po sopstvenoj jurisdikciji.

 

Na osovu čega tvrdimo da je i Eduard Bakarec stariji iz Osijeka?

Hausmanova svedočenja o Bakarecu pojavljuju se u knjizi „Hrvatsko ratišteFranca Šramla objavljenoj 1962. godine. Ova knjiga nam takođe pruža odgovor na pitanje odakle potiče Eduard Bakarec stariji. „Govorio je veoma dobro nemački, kao i naši etnički Nemci, bio je veoma zgodan, bio je hrabar momak, smeo i vatren (…) Njegov dom je bio Eseg. Uvek je bio tu kada se nešto dešavalo i znao je da povede svoje Hrvate“, svedoči Hausman. Eseg je istorijski poznato nemačko ime za Osijek.

Da je Edurad Bakarec stariji iz Osijeka pokazuje i zagrebački telefonski imenik iz 1938. godine kom smo uspeli da pristupimo preko servisa Acta Croatica. U njemu se pominje Osječanin Eduard M. Bakarec. Isto ime – Eduard M. Bakarec – pominje se i u službenom Vojnom listu Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca iz 1927. godine gde se navodi da je Bakarec „konjički potporučnik“. U isečku iz ustaških novina Hrvatski narod Eduard Bakarec je okarakterisan kao „konjički bojnik“, što je titula bliska onoj koja mu se pripisuje i u Vojnom listu Kraljevine SHS . (I. Subotić)

Ukratko

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA