Beleška 36 (5. 5 – 12. 5. 2025) – Kome su se studenti osmehnuli i ko je ponizio zastavu?


Portali Alo, Informer i Novosti su tokom prošle nedelje objavili još oko 150 manipulativnih vesti koje se tiču studentskih blokada i protesta. Uz već standardne pokušaje da se umanji broj okupljenih na demonstracijama (protest u Loznici), da se realizacija onlajn nastave predstavi kao kraj blokade (VSŠ u Vršcu) i da se diskredituju studenti označeni kao „vođe protesta” (Davud Delimeđac), dva su se posebna tematska žarišta istakla u nedelji za nama.

Posmatrani tabloidi su opsesivno, kroz serije više-manje repriziranih tekstova, izveštavali o ponašanju srpskih studenata u Evropskom parlamentu, kao i o izložbi u beogradskom Studentskom kulturnom centru. Dve teme, a zadatak jedan: da se javnost ubedi kako studenti ponižavaju Srbiju i njene simbole.

 

Osmesi i poniženja

U Evropskom parlamentu je prošle srede usvojena Rezolucija o Srbiji izvestioca Tonina Picule. Dan ranije, evroparlamentarci su raspravljali o stanju u našoj zemlji, i to u prisustvu grupe srpskih studenata, koji su sednicu posmatrali sa balkona. Tablode je ovaj događaj inspirisao da se bave analizom neverbalne komunikacije, pa su tako Novosti objavile da „ustaše iz Domovinskog pokreta vređaju Srbiju, a blokaderi foteljaši se smeju i mašu“, a Alo da se „blokaderi foteljaši cere i mašu dok Hrvati poručuju da su Srbi zločinci i genocidni“.

Naravno, niko na toj sednici nije optužio Srbe da su genocidni, niti su studenti – kako to lažno tvrdi Vladimir Đukanović – hrlili u zagrljaj „nacističkom otpadu u Evropskom parlamentu“.

Sva tri medija manipulativno prikazuju da se studenti „smeju i mašu“ tokom govora hrvatskog desničara Stivena Nikole Bartulice. Ovaj evroposlanik je i sam na svoj Jutjub nalog postavio snimak obraćanja – dugog jedan minut – u kom kamera ni na sekund ne prikazuje studente na balkonu.

Studenti su zaista mahnuli i nasmejali se, ali deset minuta ranije, kada ih je tokom svog izlaganja pozdravila Marta Kos, evropska komesarka za proširenje. Skrinšot tog trenutka lažno je predstavljen kao otpozdrav na Bartuličin govor, a usledila je – navode Novosti – „žestoka osuda srpske javnosti“. A kako je procenjen impuls javnosti u vezi sa ovim izmišljenim incidentom? Tako što su konsultovana dva tvita, korisnika „Matori“ i „TheWitcher“.

 

Balada o zastavi

Dan nakon usvajanja Rezolucije, predsednica Skupštine Ana Brnabić odlučila je da obznani javnosti koliko je potresena zbog izložbe u SKC, gde su svi posetioci – kako ona navodi – morali da brišu obuću zastavom Srbije.

„U Studentskom kulturnom centru, nelegalno zauzetom, organizovana je izložba, a kako bi ušli na tu izložbu, ispred je bačena zgužvana, okrnjena, isprljana, srpska zastava. I sa tom zastavom svaki posetilac je morao da obriše obuću, kako bi posetio izložbu“, rekla je Brnabić.

Čak i ako bismo se služili samo dokaznim materijalom od kog polazi predsednica Skupštine – a to je jedna fotografija propraćena tabloidnim naslovom – jasno je da zastava nije bačena „ispred“ (već je u nekakvom enterijeru), kao i da je teško mogla da služi kao otirač, budući da su po njoj poslagani delovi električnih uređaja.

Usledio je odgovor SKC u blokadi: navode da je fotografija nastala tokom izložbe „Arheologija SKC-a“ na kojoj su izloženi predmeti iz podruma te institucije. Studenti kažu da je zastava pronađena u baš onakvom stanju kako je i izložena – izgužvana i isprljana, obavijena oko prikazanih uređaja.

Novosti potom ispisuju baladu o zastavi („Dok je Vučić ljubi, blokaderi je gaze“), a Informer, nedovoljno nadahnut tezom o gaženju, proširuje spisak nepočinstava: „Gaze, pale, cepaju, povraćaju! Ovako se blokaderi i opozicija ophode prema zastavi Srbije!“.

Za razliku od predstavljenog slučaja, prethodnih godina smo u više navrata svedočili istinskom kršenju Zakona o izgledu i upotrebi grba, zastave i himne Republike Srbije. Na primer, 2021. godine, nepoznati počinioci prefarbali su klupe, fasade i stepenice u novosadskim Limanima u boje srpske trobojke. Dve godine kasnije, Željko Mitrović je koristio zastavu Srbije kao zaštitnu draperiju za svoju zgradu tokom građanskih protesta, a ove godine na zemlji su završile stotine zastava nakon skupa „Srećemo se na Sretenje“ u Sremskoj Mitrovici, dok su i u tzv. Ćacilendu, nakon njegove prve inkarnacije, 16. marta, uočene zastave u blatu.

FakeNews Tragač

 

Ukratko

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA