Ne, limun i soda bikarbona ne ubijaju virus korona


Dezinformacije o navodnim lekovima za virus korona ne prestaju da se šire društvenim mrežama, a najnoviji „lek“, kako piše u viralnoj poruci deljenoj najviše putem Vocapa i Fejsbuka, „odmah ubija virus“ i zbog njega je navodno narod u Izraelu opušten po pitanju pandemije Kovida 19.

Ova dezinformacija donosi jednostavan recept protiv korone koji se sastoji od limuna i sode bikarbone koje bi trebalo pomešati u toploj vodi. Potpuno ista poruka na engleskom jeziku u proteklih nedelju dana kruži po inboksima građana širom sveta, pa su mnogi strani portali za proveru činjenica na ovu dezinformaciju već reagovali (1, 2, 3).

U poruci se pogrešno navodi i da zbog ovog leka u Izraelu nema smrti od koronavirusa, iako je prema izraelskom Harecu u trenutku pisanja ovog teksta tamo zabeleženo 3,865 slučajeva zaraze uz 14 smrtnih ishoda.

Na sajtu Svetske zdravstvene organizacije jasno je istaknuto da „nema naučnih dokaza o tome da se limun može koristiti u prevenciji Kovida 19“.

Poruka koja kruži po mrežama takođe tvrdi da je napitak od limuna i sode bikarbone delotvoran protiv koronavirusa jer „te dve komponente alkalizuju imunološki sistem“. Kako navodi američki portal za proveru činjenica Snopes, pozivajući se na stručnjake sa medicinskih univerziteta i američki Nacionalni zdravstveni institut, nemoguće je ishranom promeniti pH krvi, a samim tim ni tečnosti koje okružuju ćelije ili se nalaze u njima. Svako stanje u kom dođe do promene pH vrednosti tečnosti i tkiva (van strogo ograničenog opsega) predstavlja metabolički poremećaj i rezultat je bolesti, jer bi zdrav organizam poremećenu pH vratio unutar opsega različitim kompenzatornim mehanizmima čija svrha i jeste upravo to – da spreče poremećaj pH.

„Telo održava ta okruženja u strogo kontrolisanom opsegu: pH vrednost u arterijama je između 7,36 i 7,44, a u unutarćelijskim prostorima oko 7,2. Jedina pH vrednost u vašem telu koju biste mogli izmeniti putem ishrane je pH urina. Takva modifikacija ne bi pružila medicinsku korist u borbi protiv virusne infekcije“ navodi se u takstu Snopes-a.

Ivan Subotić, FakeNews Tragač

Ukratko

09/07/2025

Ne, oglas za Lossless šampon nije pouzdan

Na adresu Tragača pristigla je prijava koja se tiče oglasa za Lossless šampon kompanije Limited Charm. Prijava se ispostavila kao opravdana jer smo u oglasu za taj…

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA