„Hitlerov anđeo zla”, „boginja nacističkih ezoteričnih verovanja”, „jedna od najmisterioznijih žena dvadesetog veka”… Sve su to opisi koje mediji koriste da bi opisali „misterioznu Hrvaticu” Mariju Oršić, za koju se tvrdi da je igrala značajnu ulogu u nacističkim ezoteričkim krugovima u prvoj polovini 20. veka. Njen lik postao je prethodnih godina veoma popularan u pop-kulturi, pre svega zahvaljujući seriji „Senke nad Balkanom”, ali i romanu Vanje Bulića „Teslina pošiljka“.
Bulić u intervjuu povodom svoje knjige govori o Mariji Oršić kao o istorijskoj ličnosti: tvrdi da je rođena u Austriji, da se dopisivala sa Teslom „na jeziku starog, nestalog naroda“, da je bila medijum tajnih društava i da je nestala 1945. godine.
Međutim, na osnovu dostupnih podataka možemo zaključiti da Marija Oršić nikada nije postojala, a fotografija koju mediji često koriste da bi prikazali njen lik u stvari je foto-manipulacija. Obratili smo se i Muzeju Nikole Tesle, iz kojeg kažu da to ime ne postoji u njihovoj arhivi.
I naši i strani mediji već godinama prenose priču o ženi – misterioznom medijumu, koja je komunicirala sa vanzemaljcima Aldebarana da bi pomogla nacistima da razviju svoj projekat kosmičkih brodova.
Mariju Oršić tako 2012. spominje emisija Na rubu znanosti, 2015. ju je naslikao Karlos Paredes Kolin, 2017. Noizz, Blic žena, Kurir, Ritam vremena i Telegraf pišu o misterioznoj i ozloglašenoj Mariji Oršić, 2019. Blic žena, Telegraf, Dnevno.hr, FX Files, Novi glas i Sloboden pečat objavljuju tekstove o njoj, što 2020. rade i Informer, Blic, Max portal i Croativ.net. Potom, 2021. godine, portali Alo, Mondo, Balkan info prenose priče o „Hitlerovom anđelu zla”, a tokom naredne dve godine pridružuju im se B92, Alo, Espreso, Net.hr, Srpska info, Pozitivno.ba, Balkan info i portal Misteriozno.
Priče o Mariji Oršić se na različitim jezicima mogu naći na Jutjubu, Tviteru, Fejsbuku, Reditu, na Instagramu i Pinterestu. Postoji i knjiga na engleskom jeziku, kao i igrani film – takođe na engleskom. Spominjana je u podkastima (1, 2), a jedan sajt na hrvatskom navodi i da pravi poštanske marke sa njenim likom.
O projektu Vril
Ako bismo se vodili medijskim napisima, šta bismo mogli da zaključimo o Mariji Oršić? Pre svega da je bila deo projekta „Vril“ unutar okultnog društva „Tule“. Nešto slobodnijim stilom dodaje se da je komunicirala sa vanzemaljcima, pomažući nacistima da razviju svoj NLO program.
Postoje dokazi da je okultno društvo „Tule“ zaista bilo aktivno dvadesetih godina prošlog veka. Njegovi članovi jesu bili neki kasnije visokorangirani nacisti (na primer Rudolf Hes), ali nema dokaza o postojanju projekta „Vril“, nazvanog po SF romanu Edvarda Bulvera Litona „Vril: Energija rase koja dolazi“ iz 1870. godine. Ta rasa, u Litonovom svetu fantazije, živi pod zemljom i poseduje superiornu energiju vril. Nekima se ta ideja dopala, pa su počeli da je promovišu kao stvarnu, a među njima je bila i okultistkinja Helena Blavatski.
Pretraživanjem istorijskih izvora vidimo da se društvo „Vril“ pominje u tekstu „Pseudonauka u Nazilandu” Vilija Leja iz 1947. godine. On navodi da je u Berlinu postojala grupa „Varhajtsgezelšaft“ (Društvo za istinu) koja je tražila vril, verujući ideji predstavljenoj u romanu. Istoričar Majk Daš dalje navodi da je ideju o društvu „Vril“ Lej u stvari dobio čitajući pamflet iz Nemačke (1930) pod nazivom „Vril – Kosmička iskonska moć”. Taj pamflet, međutim, nije imao nikakav uticaj u svoje vreme – tvrdi Daš.
Idemo dalje: Daš objašnjava da je ideja o društvu „Vril“ kasnih pedesetih inspirisala francuske pisce Luja Pauelsa i Žaka Beržija, autore knjige „Jutro mađioničara”, koja će postati bestseler. „Ova knjiga postala je jedan od temeljnih tekstova kontrakulture šezdesetih i odigrala je glavnu ulogu u uvođenju ideje – netačne, ali uticajne – da su nacisti uspešno nastojali da upregnu okultizam tokom svog uspona na vlast”, piše Daš.
U nameri da saznamo da li je u opisano vreme postojala neka iole poznata ličnost pod imenom „Marija Oršić“, došli smo do jedne muzičarke iz Zagreba. Iako se „prava“ Marija Oršić pojavljuje u različitim izvorima (1, 2, 3, 4, 5), podaci o njenom životu su veoma oskudni. Saznajemo da je od 1921. do 1939. godine bila učiteljica na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, kao i da joj je devojačko prezime bilo Zoulek. Iz doktorske disertacije Martine Mičije Palić zaključuje se da je na akademiji ostala do smrti, kada je njenu klasu preuzeo Stanko Šimunić. Uz dozu opreza možemo dodati kako postoje indicije da je Marija bila udata za Juraja grofa Nestora Oršića, pisca, koji je tokom dve godine bio i urednik „Beogradskih novina“ u okupiranoj Srbiji.
Kako su „Mariju Oršić“ povezali s „Vrilom“?
Marija Oršić se do kraja osamdesetih nikada nije pominjala u izvorima o „Vrilu“. Holandski tviteraš Teo Pejmans smatra da je Mariju Oršić izmislila bečka neonacistička grupa Tempelhof gezelšaft „koja je dala novi spin mitu o društvu „Vril“, ovaj put uključujući i nacističke NLO-e”
Pejmans zatim navodi pretpostavku da je mit o Mariji Oršić pokrenit publikacijom „Projekat Vril“ koju su 1992. objavili Norbert Jirgen Rathofer i Rajf Etl. U ovoj knjizi se prvi put pojavljuje ime Marije Oršić. Navodi se pretpostavka da su se u avgustu 1917. u bečkom kafiću Šopenhauer sastali četvorica muškaraca i jedna žena da odrede kurs budućnosti čovečanstva i da su to bili „nemački avanturisti i ezoteričari Karl Haushofer i Rudolf fon Sebotendorf, medij Marija Oršič iz Zagreba, mladi inženjer i pilot Lotar Vaiz i prelat Gernot iz tajne zajednice naslednika vitezova templara.”
U ovoj knjizi se navodi i da je u decembru 1919. Marija Oršić na sastanku „Tule“, odnosno društva „Vril“, donela papire na sumerskom jeziku za izgradnju mašine za zagrobni život – a time i osnove NLO tehnologije koje je prevela sa ovog jezika.
Godinu dana nakon ove knjige izlazi i dokumentarac „NLO Tajne Trećeg Rajha”, koji uključuje i crtež Marije Oršić. Ta će ilustracija postati osnova za njen najpoznatiji prikaz.
Autor Malkolm Nikolson je 2021. svojim tekstom „Prevara Marija Oršić” potvrdio da je lice sa crteža iz navedenog dokumentarca postavljeno na crno-belu fotografiju nepoznate žene. Originalna crno-bela fotografija preko koje je nalepljeno nacrtano lice može se pronaći na različitim mestima na internetu (1, 2, 3), ali nije identifikovano ko je prikazana žena.
Marija Oršić i Nikola Tesla
Na internetu je u više navrata (Kurir, Srpska info, Nezavisne, Express.ba, Depo portal, Erepublik, Krstarica, Jutjub, knjiga na Amazonu) preneta priča koja povezuje Nikolu Teslu sa Marijom Oršić.
U većini ovih tekstova navode se slične rečenice koje ukazuju na to da Nikola Tesla i Marija Oršić imaju mnogo toga zajedničkog: „Oboje su došli sa prostora bivše Jugoslavije, oboje bez dece, vegetarijanci, ljubitelji životinja… I oboje su bili pod budnim okom vojske i bezbednosnih službi.”
Navodi se i da su „Teslu špijunirali FBI i CIA, dok su Mariju pratili Gestapo i SS“, a službe su pogotovo bile zainteresovane za prepisku Nikole i Marije.
Međutim, Milica Kesler iz Muzeja Nikole Tesle potvrdila nam je da oni do sada nisu čuli za prepisku između Nikole Tesle i Marije Oršić: „Ime Marije Oršić se zbilja ne pominje nigde u Teslinoj arhivi. Da li je takva osoba postojala i da li se negde lično sretala sa Teslom, o tome – pošto nema pisanih svedočanstava – ne možemo ništa da kažemo. Dakle, u Teslinoj arhivi se nigde ne pominje ime Marije Oršić i to je sve što možemo da vam potvrdimo“.
Marija Zemunović, FakeNews Tragač