Studenti biciklisti: Đoković nam nije donirao bicikle


Čitalac FakeNews Tragača obratio se našoj redakciji sa molbom da proverimo informaciju o tome da je Novak Đoković donirao bicikle studentima koji su juče krenuli put Strazbura. Ispostavilo se da je prijava bila opravdana, s obzirom na to da su nam u Fondaciji Novakа Đokovićа rekli da ne mogu da potvrde niti opovrgnu pomenutu vest, dok su nam studenti biciklisti iz Novog Sada uključeni u organizaciju „Ture do Strazbura“ tu vest demantovali.

Prijavljena vest objavljena je na portalu „Istok“ i govori o tome da srpski teniser „za sav novac od nagrade iz Majamija kupuje bicikle za studente koji voze do Strazbura“, oslanjajući se pritom na njegov navodni citat: „Žao mi je što nisam uzeo stoti trofej ali rešio sam da se i ovo drugo mesto isplati. Sav novac od nagrade daću našim studentima za nove bicikle za put do Strazbura. Pumpu već imaju!“. Ova izjava, međutim, nije autentična.

Upit o donaciji smo najpre poslali Fondaciji Novaka Đokovića, u čijem odgovoru je konstatovano da nam mogu pružiti jedino one informacije koje su vezane za njihove projekte:

„Što se tiče pitanja o donaciji Novaka Đokovića, važno je da napomenemo da naš osnivač često donira samostalno i anonimno za različite svrhe. Zbog toga, mi kao fondacija, nismo u mogućnosti da potvrdimo niti opovrgnemo ovakve tvrdnje“.

Ipak, direktan demanti Tragač je dobio od novosadskih studenata biciklista. „Nažalost, vest da nam je Đoković bilo šta donirao je u potpunosti netačna”, naveli su oni uz obrazloženje da svakako „imaju sve što im je potrebno zahvaljujući donacijama ostatka Srbije i dijaspore na čijim krilima jezde ka cilju“.

Navodni citat srpskog tenisera је prvobitno objavljen na Instagram stranici pod nazivom „čista posteljina“, a do trenutka pisanja analize spornu objavu lajkovalo je više od 40 000 korisnika ove mreže. „Bravo Nole, nikada nisi izneverio svoj narod“, „Bravo veliki čoveče“, samo su neki od mnogobrojnih komentara zabeleženih ispod objave.

Ukoliko obratimo pažnju na detalje, primetićemo da je i u njen opis umetnut hešteg #fakequotes (lažni citati). Istovremeno je i u opisu same stranice istaknuto da je 99% vesti i izjava na njoj „izmišljeno“. To, ipak, nije sprečilo širenje ove dezinformacije koja se vrlo brzo pojavila i na mnogim drugim platformama poput Iksa, Fejsbuka i TikTok-a. Portal Istok objavio je ovu informaciju bez ograde, to jest skretanja pažnje da je u pitanju šala, netačan ili satiričan sadržaj.

Shodno svemu navedenom, iako poznati teniser jeste u više navrata javno podržao studente u blokadi, vest o ovoj donaciji ispostavila se kao netačna.

Teodora Koledin, FakeNews Tragač

Ukratko

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA