10/03/2025
Ne, prva vest u Dnevniku 2 RTS-a nije bila o Šaroviću
Informer je u subotu objavio vest o tome da je „RTS dotakao dno“, dodajući da javni servis „huška na sukobe u Srbiji“ i „nastavlja sa sramnim širenjem…
Novinska agencija Tanjug objavila je sinoć, 18. septembra, dezinformaciju da je avion Er Srbije na letu Beograd-Hurgada nakon incidenta sleteo u Larnaku. Istina je da je avion sleteo oko 110 kilometara dalje, na međunarodni aerodrom u Pafosu.
Tanjug se u svojoj vesti poziva na izjave putnika na letu, Liljane i Radeta Kandića, te navodi da je avion „na aerodromu u Larnaki čekao veliki broj vatrogasnih kola, hitne pomoći i policije“.
Er Srbija je izdala saopštenje kojim potvrđuje da je avion sleteo u Pafos: „Današnji (utorak, 18. septembar 2018. godine) čarter-let Er Srbije JU7210 od Beograda do Hurgade u Egiptu preusmeren je u Pafos na Kipru, zbog tehničkih razloga i mera predostrožnosti“. Isti podatak moguće je pronaći i na stranici Flight Radar 24.
Nakon što je Tanjug objavio ovu dezinformaciju, veliki broj medija preneo ju je bez ikakve provere. Među njima su Politika, Kurir, Alo, RTS, RTV, Informer, Novosti, Infobrif, Dnevni žurnal i Srbija danas.
Fake News Tragač
Naknadna napomena (15. jun 2023): Portal Kurira ispravio je netačne navode.