10/03/2025
Ne, prva vest u Dnevniku 2 RTS-a nije bila o Šaroviću
Informer je u subotu objavio vest o tome da je „RTS dotakao dno“, dodajući da javni servis „huška na sukobe u Srbiji“ i „nastavlja sa sramnim širenjem…
Čitaoci nam neretko prijavljuju različite sumnjive sajtove na kojima se pojavljuju nepostojeći doktori i stručnjaci, i preporučuju čudotvorne lekove, pomade, čajeve i gelove. Ipak, u Tragačevom sandučetu nedavno se pojavila jedna nesvakidašnja prijava slične tematike. Čitalac u prijavi tvrdi da se na jednom sajtu plasira obmanjujuća reklama za Osteon gel koji je navodno napravio Nebojša Stamenović poznatiji kao Neša Travka. Ono što ovu prijavu čini nesvakidašnjom je činjenica da je upravo Neša Travka osoba koja nam je poslala prijavu.
„Na sajtu koji sam Vam poslao reklamira se krema Osteon gel. Upotrebili su moje slike sa društvenih mreža i lažno se predstavljaju, navode da sam ja napravio tu kremu, predstavljaju me kao profesora, a ja to nisam. Video sam da ste pisali o kremi Bone control. Postoji isti ovakav sajt na kome piše da sam napravio i tu kremu“, požalio nam se Nebojša Stamenović čije vegetarijanske recepte i drugi sadržaj o zdravoj ishrani na društvenim mrežama prate desetine hiljada ljudi.
Ipak, krađa identiteta Neše Travke nije jedini lažni element u priči o Osteon gelu. Lažan je gotovo svaki drugi detalj sa sajta koji nam je Neša prijavio. U nastavku ćemo vam ukratko predstaviti lažnu ispovest Neše Travke i skrenuti vam pažnju na rupe i nelogičnosti u priču koju su prodavci sumnjivog gela pokušali da mu stave u usta.
Već u prvom pasusu priče, lažni Neša Travka saopštava potencijalnim kupcima kako je pronašao „način za smirivanje bolova i lečenje zglobova i kičme zahvaljujući kome svaki pacijent biće 100% zdrav za svega 14 dana”. Pored ovoga, otkriće Neše Travke će vam navodno uštedeti na hiljade evra koje biste potrošili na hemikalije. Ali, kako je došlo do Nešinog otkrića? U tekstu, naizgled niotkuda, pojavljuje se priča o njegovoj majci koja je imala sve veće probleme sa pokretljivošću – u bašti koju je gajila porastao je korov, prestala je da kuva ručak, zamalo je udario automobil itd. Cela ova priča prikazuje nam se pre nego što se uopšte spomene ime gela koji se prodaje.
Lažni Neša se zatim vraća na preparat uz arhimedsku rečenicu – „Vidi, pa ti si naučnik!“ – kada se setio da bi on mogao da pronađe preparat koji će pomoći njegovoj majci. Objašnjenja o tome kako je tekao sam proces stvaranja preparata nekako je još bizarniji od prethodnog uvoda. Spominje se da je u početku lažni Neša testirao „različite kombinacije različitih ingredijenata“ na svojoj majci. Tvrdi se da „najveći naučno-istraživački instituti u Evropi i SAD-u garantuju efikasnost od 98%“. Ipak, očekivano, ne postoji izvor za ove tvrdnje. Ako to nije bilo dovoljno, preparat navodno „obnavlja regeneracijski proces i do 300%“.
Osim sajta koji nam je Nebojša poslao, postoji više drugih sajtova koji reklamiraju Osteon gel (1,2,3,4,5,6,7,8,9). Oni su gotovo identični, osim malih vizuelnih razlika. Pojedini sajtovi na kojima se Osteon gel reklamira imaju neobična imena povezana s turizmom poput „explorenovisad.rs“ i „sarganskaosmica.rs“, dok drugi imaju domene koji podsećaju na veb-adrese postojećih organizacija (opens2019.rs i prevent.org.rs). Ipak, nijedan od ovih sajtova ne pruža vam mogućnost da na njemu kupite proizvod koji se reklamira, već bivate upućeni na navodni sajt proizvođača. Potraga za tim „zvaničnim“ sajtom dovodi do dva moguća kandidata (1, 2) i u oba slučaja nudi vam se da ostavite svoje ime, prezime i broj telefona na sajtu, kako bi vas prodavac kontaktirao.
Kako su priče na ovim sajtovima lažne, tako su i sve fotografjie koje se koriste na njima lažne. Čuvena majka Neše Travke iz sumnjive reklame potiče sa sajta za stok fotografije Alamy, gde se navodi da je njena fotografija nastala u Severnoj Makedoniji. Na sajtu se pojavljuju i „zadovoljni korisnici“ čije su fotografije takođe potekle sa sajtova za stok fotografije, od kojih se navodna Dragana Marjanović (73) nalazi i na Bi-Bi-Sijevom svetskom servisu, gde je za izvor fotografije naveden sajt Geti Imidžiz (engl. GettyImages). Ističe se i fotografija na „zvaničnom sajtu“ Osteona, gde je jedna od zadovoljnih korisnica Sunita (46) iz Bijeljine zapravo Hana Viktorivna, zamenica načelnika Kijevske gradske uprave.
Osim potpuno fabrikovane priče o Neši Travki, njegovoj majci i čudotvornom Osteon gelu, manipulatori su kreirali još jednu lažnu reklamu kako bi privukli potencijalne kupce na društvenim mrežama. Ovog puta, Neša Travka je imao priliku da vidi sebe kako izgovara reči koje nikada nije izgovorio. U videu koji se širi Fejsbukom Neša Travka vam navodno poručuje da zaboravite na artritis i artrozu zbog njegovorg „svestranog recepta koji prodire u zglobove“. Ceo video je, naravno, plod veštačke inteligencije i loše montaže.
Glavni indikator da je video kreiran pomoću veštačke inteligencije jeste to što se ono što „Neša“ izgovara ne poklapa sa njegovom artikulacijom, pogotovo kada izgovara glasove A i O. Osim toga, videi koji se koriste u reklami su preuzeti sa njegovog Jutjub kanala. Takođe, lažni Neša pojedine reči poput „izumio“, „liječiti“ i „osjećaćete se bolje“ izgovara na ijekavici. Ipak, kako nam je sam rekao, pravi Neša je „iz Niš“, i zvuk njegovog istinskog glasa može se čuti na brojnim snimcima u okviru njegovog Jutjub kanala.
Aleksa Ćirić, FakeNews Tragač