Pet „crvenih zastavica“ u reklamama za gel „Bone Control“


U elektronsko sanduče naše redakcije pristigla je molba jednog čitaoca da podelimo svoja saznanja o „pomoćnom sredstvu Bone Control gelu“. U pitanju je preparat koji navodno povoljno deluje na mišiće i zglobove, ali samo ako verujemo na reč autorima obmanjujućih i fabrikovanih reklama.

U nastavku analize ukazaćemo na pet „crvenih zastavica“ koje se mogu uočiti u vezi sa ovim preparatom.

 

1) Sumnjivi kanali prodaje

Čitalac nam je upit poslao zajedno s linkom koji vodi do Fejsbuk stranice, a potom i do sajta pod nazivom „Uputstvo-cena“ na kojem je objavljen tekst o proizvodu. U njemu se Bone Control definiše kao „potpuno prirodan gel za zglobove i kosti koji deluje tako da stimuliše telo da proizvodi veće količine kolagena“, što posledično „poboljšava stanje zglobova, ligamenata, tetiva i mišića“. U promotivnom tekstu je istaknuto da se „više od dva miliona ljudi u Srbiji, Albaniji, Makedoniji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini oslanja na njega kako bi ostali pokretni“.

Isti proizvod može se nabaviti i posredstvom nekoliko drugih veb-stranica, poput Poliklinike Paunković (Srpska apoteka) i Poliklinike Okulus. U prvi mah, može vam se učiniti da je proizvod pouzdan jer ga prodaju poliklinike, ali ne dajte se lako zavarati. U pitanju su lažni veb-sajtovi koji su preuzeli nazive ovih privatnih zdravstvenih ustanova i nikako ne predstavljaju njihove zvanične internet stranice (1, 2).

 

2) Ne tako „pristupačna“ cena i ne tako „ograničena“ ponuda

Autorka teksta na „Uputstvo-cena“ takođe ističe kako Bone Control gel možete nabaviti putem „zvaničnog sajta“ po „pristupačnoj“ ceni od 3700 dinara. Ovde uočavamo još jedan upečatljiv znak upozorenja, karakterističan za većinu prevara ovog tipa – visoka cena proizvoda koja je snižena za najmanje 50 odsto. Kao u radnji filma „Dan mrmota“, promotivna ponuda se nikada ne završava. Sat koji naizgled odbrojava nešto više od 15 minuta do kraja akcije, zapravo neće odbrojati do kraja – svaki put kad se ponovo vratite na sajt, akcija će trajati još tačno 15 minuta i 22 sekunde.

 

3) Ruku podruku sa drugim nepouzdanim preparatima

Kada smo pogledali druge preparate koji se prodaju na istim stranicama, uočili smo više poznatih naziva: Artrofix gel za lečenje zglobova, čaj Diatea za dijabetes, GoSlim za mršavljenje i HyperTea za hipertenziju. O njima je Tragač više puta pisao tokom poslednjih godina i ukazao na izuzetno manipulativne strategije reklamiranja i na nepouzdanost njihovog sadržaja (1, 2, 3, 4).

 

4) Doktori sa Šaterstoka i veštački generisani urednici

U recenzijama više različitih sajtova pominje se profesor Nenad Pavlović, navodni doktor medicine i „stručnjak u oblasti ortopedije i sportske medicine“. Ipak, u zvaničnoj evidenciji lekara sa važećom licencom u Srbiji pojavljuje se samo jedan Nenad Pavlović, čija je specijalizacija iz oblasti patologije, a ne ortopedije. Isti „stručnjak u oblasti ortopedije“ pojavljuje se i na tzv. „zvaničnom sajtu“, gde se čini da je nekada postojalo i mesto za fotografiju. Daljom pretragom uspeli smo da dođemo do identične veb-stranice koja sadrži i fotografije, uključujući onu na kojoj se navodno nalazi Pavlović. Obrnuta pretraga nas je – neiznenađujuće – dovela do sajtova Freepik i Šaterstok na kojima možete platiti i preuzeti fotografije koje ćete koristiti u komercijalne svrhe.

Na istom domenu nalazi se i fotografija profesora Lao Čena, navodnog dekana Farmaceutskog fakulteta Medicinskog univerziteta u Pekingu, koji takođe tvrdi da je preparat delotvoran. Na njoj se zapravo nalazi profesor Čen Kajven, dok je na poziciji dekana Farmaceutskog fakulteta Medicinskog univerziteta u Pekingu trenutno profesor Min Je.

Tekst portala „Uputstvo-cena“ potpisala je urednica Božana Kremić, „studentkinja master studija farmacije na Medicinskom fakultetu u Beogradu, smer Farmacija i kozmetologija“. O njoj, ipak, nisu dostupne nikakve informacije na internetu – osim drugih reklamnih tekstova koji su potpisani istim imenom. Kada se pretraži njena fotografija, više pretraživača vodi do veb-sajta sa bazom fotografija generisanih uz pomoć veštačke inteligencije.

A ukoliko obratimo pažnju na ceo „tim“ koji naizgled stoji iza ovog sajta, videćemo da ni o drugim članovima ne postoje dodatne informacije na internetu. Na primer, pretraga Milorada Pikića, urednika koji ima „dugogodišnje novinarsko iskustvo i autor je tekstova u nekim od najpopularnijih štampanih medija u Srbiji“ ne dovodi nas ni do jednog od pomenutih „autorskih tekstova“, već do portala eSmrtovnica.

 

5) Najslađe za kraj – besmisleni detalji

I bez obzira na to što se gel pompezno reklamira kao „tajna kineske medicine“, tekst koji je napisan sa desne strane na kineskom jeziku je potpuno besmislen i poručuje vam da „uživate u prelepim rekama i planinama“. Zbog svih gorenavedenih razloga, sumnjamo da će vam korišćenje ovog preparata pomoći da to zaista i učinite.

Teodora Koledin, FakeNews Tragač

Ukratko

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA