23/11/2023
Ne, tetovaža Ane Stanskovski nije trajna
Portali B92, Blic, Kurir, Luftika i Nportal objavili su viralnu priču o influenserki Ani Stanskovski, koja je istetovirala ime svog dečka na čelu. „Mnogi su bili u…
Veliki broj medija u Srbiji preneo je sumnjivo tumačenje fotografije agencije EPA (European Pressphoto Agency), na kojoj direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić navodno pokazuje „lajk“ nakon hapšenja.
Marko Đurić uhapšen je juče popodne u Kosovskoj Mitrovici, budući da prema rečima Bedžeta Pacolija, ministra unutrašnjih poslova Kosova, nije na vreme podneo molbu za ulazak. Đurić je potom doveden u Prištinu, u pratnji više desetina maskiranih pripadnika policije Kosova.
Onlajn mediji su nedugo potom počeli da prenose sliku agencije EPA na kojoj se vidi kako nečija ruka kroz otvor policijskog vozila pokazuje podignut palac. Automatski se formiralo i tumačenje da je ta ruka upravo Đurićeva, kao i da uhapšeni direktor kancelarije time iskazuje prkos.
Slične vesti preneli su i Blic, Alo, Tanjug, Večernje novosti…
Međutim, ukoliko se sagleda kontekst, ali i druge raspoložive fotografije, teško je poverovati da je uslikana ruka Đurićeva, a evo i argumenata koji doprinose takvoj sumnji:
2. Da bi Đurić izveo ovakav manevar, morao je da sedi do otvora vozila. Na slici koju prenosi albanski portal IndeksOnline vidi se da Đurić sedi u sredini, okružen policajcima.
3. Marko Đurić je nakon hapšenja na rukama imao lisice.
4. Na snimku portala KosovaPress vidi se da pomenuti gest traje desetak sekundi i da je propraćen aplauzima prisutnih Albanaca. Čak i da je Đurić sa lisicama na rukama, u prisustvu većeg broja policajaca, uspeo da proturi ruku kroz otvor, može se pretpostaviti da policajcima ne bi trebalo čak deset sekundi da reaguju i da mu povuku ruku natrag.
Na osnovu navedenog deluje mnogo logičnije da uslikana ruka pripada kosovskom policajcu, koji tim gestom želi da iskaže podršku hapšenju, ili da dâ znak da vozilo može da nastavi kretanje.
Redakcija Fake News Tragača pisala je autoru sporne fotografije i agenciji EPA, kako bi se razrešilo sporno tumačenje fotografije.
Nevena Bogdanović, FakeNews Tragač
Naknadne napomene: Portal Espreso uneo je adekvatnu ispravku u tekst (1. jun 2023); Portal Kurira uneo je adekvatnu ispravku u tekst (15. jun 2023).