„Tajni dokument CIA“ zapravo je 20 godina star osvedočeni falsifikat
04.10.2018.
Portal Srbija Danas objavio je 3. oktobra tekst u kojem „predstavlja dokument Centralne obaveštajne agencije (CIA) od 16. decembra 1998“. Ovim tajnim dokumentom, kako se navodi, „CIA sugeriše Vladi SAD da uplati 35 miliona dolara za rušenje režima u Beogradu“. Tekst je propraćen i navodnim strogo poverljivim dokumentima od četiri strane, a ovaj portal je stavio i vodeni žig preko fotografija, što se čini kada medij raspolaže ekskluzivnim fotografijama ili dokumentima. Međutim, utvrdili smo da se radi o osvedočenim falsifikatima, te da ovi papiri nisu ni ekskluzivni niti tajni, a ni originalni, a bili su deo velikog skandala iz januara 1999. godine.
Falsifikat zaštićen vodenim žigom
Ovaj „dokument“ izazvao je buru u srpskoj javnosti 12. januara 1999. godine, kada su ga na konferenciji za štampu novinarima predstavila tri tadašnja potpredsednika Vlade Srbije – Vojislav Šešelj, Milovan Bojić i Ratko Marković, o čemu je, razotkrivajući prevaru, tada pisao i nedeljnik Vreme u broju 430, u tekstu Miloša Vasića „Protokoli CIAnskih mudraca“, koji je dostupan na internetu i koji nudi pregršt dokaza da je reč o krivotvorenom dokumentu. Iz ovog teksta, analize izgleda i sadržaja dokumenta, kao i iz dostupnih arhiva na internetu očigledno je da je dokument o kojem je reč falsifikat.
Pre svega, prema CREST sistemu za pretragu repozitorijuma javno dostupnih dokumenata Centralne obaveštajne agencije (CIA), pod navedenim datumom – 16. decembrom 1998, zavedeno je 11 dokumenata, od čega se osam odnosi na Jugoslaviju. Nijedan od njih izgledom niti sadržajem ne liči na navodni citirani dokument.
Nedvosmisleni dokaz da se radi o falsifikatu je što se tekst ovog dokumenta skoro u potpunosti poklapa sa tekstom dokumenta Instituta za mir SAD (USAP) koji je takođe dostupan na intenetu. Reč je o dokumentu „Yugoslavia – Building Democratic Institutions“, kojim ova institucija sugeriše američkim vlastima koliko treba uložiti u razvoj demokratije u tadašnjoj Jugoslaviji. Tekst koji je objavio portal Srbija Danas odnosi se samo na jedno poglavlje ovog izveštaja „Promocija demokratije u Jugoslaviji“. Na internet verziji ovog dokumenta na prvoj strani jasno piše da je ovaj izveštaj u skraćenoj formi postavljen na sajtu Instituta za mir 12. decembra 1998. i da je od strane trojice prethodno navedenih srpskih potpredsednika Vlade pogrešno predstavljen kao navodno strogo poverljivi dokument CIA. Dakle, ovaj dokument je bio javno dostupan od 1998. i izdala ga je nezavisna institucija, koju je osnovao američki Kongres – Institut za mir SAD, a ne CIA.
Kao što se navodi u pomenutom tekstu lista Vreme – ne samo da je pomenuti dokument falsifikovan, već je prilično loše falsifikovan, pa se grb CIA grafički loše uklapa u ostatak teksta, a sve to objavljuje tzv. Balkanski institut (The Balkan Institute) koji je, sudeći po lažnom dokumentu, ogranak CIA. Međutim, taj ogranak u stvarnosti ne postoji.
Fejsbuk stranica Duško Radović ponovo je podelila citat koji se pogrešno pripisuje našem pokojnom glumcu Marinku Madžgalju. Kako smo već pisali, reči „Svako koga sretnete bije bitku…
Portali Sputnjik, Vaseljenska, Pravda, Red kao i glasilo Eperhije zvorničko-tuzlanske objavili su vest u kojoj se navodi da su „Pocrneli krstovi u crkvi Kijevsko-pečerske lavre posle službe…
Portal Espreso ilustrovao je izveštavaj o zemljotresu na Filipinima foto-kolažom na kom se nalaze zastave Filipina i četiri fotografije (od kojih se jedna ne vidi dovoljno jasno).…