Zdravstveni problemi nakon protesta „15. za 15“: Građani nisu čekali tri dana da prijave tegobe
23.06.2026.
Da li su se građani žalili lekarima na probleme sa sluhom neposredno nakon protesta održanog 15. marta prošle godine, ili su čekali tri dana na to? Zamenik glavnog javnog tužioca Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu Miodrag Marković rekao je u intervjuu za Tanjug kako je „vrlo simptomatično da se prvi pacijenti pojavljuju tek oko 18. marta“, što je niz medija preneo kao „činjenicu“. Međutim, FakeNews Tragač je nakon pregleda medijske arhive i razgovora s dvoje građana utvrdio da nije tako.
Od pretresanja fakulteta do pretresanja stanova
Povratak aferi „zvučni top“ desio se nakon što je VJT 19. juna objavilo saopštenje u kojem se navodi da je pretragom Filozofskog fakulteta u Beogradu pronađen zapisnik sa studentskog plenuma iz januara 2025, gde je između ostalog pomenut i zvučni top. Uz ekspresnu pomoć RTS-a, koji je za isto veče pripremio specijalnu emisiju, izneta je teza da dokument dokazuje kako je „zvučni top“ bila planirana diverzija, tj. simulacija koju su studenti organizovali ne bi li pridobili međunarodnu podršku.
Studenti u blokadi istog dana objavljuju saopštenje u kom navode da je pronađeni dokument nastao pred veliki protest na Autokomandi, te da su na pomenutom plenumu uopšteno razmatrani bezbednosni rizici, uključujući „zvučne topove, vodene topove, suzavac i druga sredstva prinude“. Profesorka Pravnog fakulteta Vanja Bajović izjavila je za N1 da je saopštenje VJT „u totalu pravno neosnovano“ i da u njemu uopšte nema informacije o „načinu izvršenja krivičnog dela“.
VJT je najavilo da će biti procesuirani „svi za koje se utvrdi da su pripremali, organizovali, realizovali i onda širili u medijima i na društvenim mrežama narativ o navodnoj upotrebi ‘zvučnog topa’”, a juče smo – upravo u tom kontekstu – mogli da vidimo i vest o pretresu stana vojnog analitičara Aleksandra Radića. Uzevši u obzir ove okolnosti, kao i moguću arbitrarnost u proceni odgovornosti za „širenje narativa“, odlučili smo da u ovoj analizi ne otkrivamo imena naših sagovornika.
Kada su se građani žalili lekarima?
Tezu da su građani čekali 18. mart da se požale lekarima obaraju medijski izveštaji od 16. marta, koji su objavljivani ne samo na N1 i Nova, već i u Informeru. Upravo na tom portalu navedeno je da su „bahati klinci okupirali Urgentni centar“, žaleći se na „zujanje u ušima, bol u glavi, nesvesticu“. Prethodnih dana objavljeno je i svedočenjeMarka Samardžića, nekadašnjeg reprezentativca Srbije u odbojci, koji kaže da je nakon spornog događaja 15. marta „imao osam udara defibrilatora srca, završio na lečenju i prošao kroz veoma težak period“.
Slučaj muškarca iz Novog Sada i žene iz Beograda
Redakcija FakeNews Tragača razgovarala je sa još dvoje ljudi koji potvrđuju da su se lekaru obratili već 16. marta. Muškarac iz Novog Sada ispričao nam je da se dan nakon protesta uputio u Dom zdravlja „Jovan Jovanović Zmaj“ zbog problema sa sluhom i glavoboljom. Tamo se, prema njegovim rečima, stvorila poprilična gužva, pa je na pregled čekao oko sat i po vremena. U međuvremenu je razgovarao sa nekoliko Novosađana koji su iz istog razloga došli kod lekara. Navodi, na kraju, da je doktorka osim simptoma zapisala i kontekst događaja koji je prethodio pojavi simptoma.
Slavija dva minuta pred prekid protesta 15. marta 2025.
Razgovarali smo, takođe, i sa jednom Beograđankom koja je osim problema sa sluhom imala i fizičke povrede zbog stampeda koji je nastao. Ona nam je dostavila i službenu belešku o svom obraćanju Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu, gde navodi da se tokom odavanja 15-minutne tišine nalazila u ulici Kralja Milana. Dalje je objasnila da je čula užasno jak zvuk, „fijuk“, koji ju je asocirao na sletanje mlaznog aviona. Kada su ljudi počeli da beže, gurnuli su je na žardinjeru, usled čega je dobila povredu leđa. Kolima je prevezena u urgentni centar, gde se osim na tu povredu – kako navodi – žalila i na glavobolju, drhtavicu, nagon za povraćanje.
Prema belešci, sutradan odlazi u bolnicu u Zemunu, gde se doktorki požalila da ne čuje dobro i da oseća zujanje u ušima, pa je potom dobila uput na ORL u KBC Zvezdara gde je, piše, dobila potvrdu o oštećenju sluha. Kasnije je, u julu, prema rečima ove Beograđanke, u Specijalnoj bolnici Dr Žutić preporučeno nošenje slušnog aparata na oba uha. Naša sagovornica kaže da i dalje ne čuje dobro. Slična iskustva podelile su i desetine građana u okviru projekta dostupnog na adresi zvuk.labs.rs.
Sva ova svedočanstva dokazuju da tvrdnja Miodraga Marković iz VJT o tome da je „vrlo simptomatično da se prvi pacijenti pojavljuju tek oko 18. marta“ nema veze sa istinom.
„Činjenica“ koja to nije
Niz medija preneo je Tanjugov intervju s Miodragom Markovićem. Njegova teza da „neposredno nakon događaja nije bilo prijava povreda“ u agencijskom tekstu okvalifikovana je kao „činjenica“, i u tom je formatu prenose RTV, NIN, B92, Novosti, Novosadski reporter, Pink, te Kurir u svom štampanom izdanju od 22. juna.
Portal 24sedam objavio je tekst u kojem navodi da se profesorka s Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Smiljana Milinkov, okupljenima na studentskom skupu održanom u subotu, obratila…
Portal NS Uživo je u vesti pod naslovom „Pročitajte i odmah zaboravite“ preneo informaciju da „čovek tokom života prosečno pojede 70 insekata i 10 paukova u snu“.…
U jučerašnjem „Kolegijumu“ televizije Informer prikazana je fotografija dočeka Zorana Milanovića u Tivtu, kako bi se poduprla teza da crnogorske vlasti imaju različite standarde za doček srpske…