Rusko-japanski rat: zaboravljena mobilizacija iz 1904. godine


Portali Nova S, Srbin.info, Webtribune i Rekreativno preneli su vest da je Rusija pre 2022. godine samo dva puta proglasila mobilizaciju, u vreme Prvog i Drugog svetskog rata. Tačno je da je Rusija mobilisala svoju vojsku tokom pomenuta dva rata, ali do mobilizacije je došlo i tokom Rusko-japanskog rata koji se vodio od 1904. do 1905. godine za prevlast nad Mandžurijom i Korejom.

Poslednjih dana jedna od glavnih vesti svetskih, ali i domaćih medija bilo je proglašenje „delimične mobilizacije” u Rusiji, koju je objavio njen predsednik Vladimir Putin. U svom govoru Putin je naglasio da je reč „delimičnoj”, a ne o „opštoj” mobilizaciji, što znači da se ona odnosi na rezerviste, odnosno na građane koji su već služili vojni rok.

 

Mobilizacija tokom Rusko-japanskog rata

Džoš Sanborn u radu o mobilizaciji s početka Prvog svetskog rata pominje da je tokom Rusko-japanskog rata bilo devet delimičnih mobilizacija.

Istoričar Džon Vestvud u svojoj knjizi „Rusija protiv Japana 1904–05, novi pogled na Rusko-japanski rat” piše o tome kako su Rusi tokom rata okupili oko 1.000.000 ljudi na Dalekom istoku, a da su od pet armijskih korpusa poslatih na istok čak tri bila sastavljena od rezervnih divizija.

„Rusko ratno ministarstvo posmatralo je od početka Rusko-japanski rat kao manji rat koji nije opravdavao opštu mobilizaciju. Istovremeno, zbog potrebe čuvanja zapadnih granica i predviđenih nereda (posebno u Poljskoj), prihvaćeno je da se najbolje trupe drže u zapadnim pograničnim oblastima. Podizanje novih trupa bez narušavanja postojećeg plana opšte mobilizacije postignuto je uzastopnim delimičnim mobilizacijama”, piše u Vestvudovoj knjizi.

Molepstvije u Beogradu

Sveže osnovana beogradska Politika pomno je te 1904. godine pratila Rusko-japanski rat. U broju 15 (26. januar po julijanskom kalendaru) „Politika“ piše da Rusija ima 390.000 vojnika na Dalekom istoku, kao i da general (Aleksej) Kuropatkin najavljuje slanje još 110.000 vojnika, ukupno pola miliona. Osam dana kasnije, Politika piše kako „na sibirskoj železnici dan i noć prolaze vojni vozovi za Mandžuriju s vojskom i ratnom opremom. Jedan engleski oficir, koji je iz Daljnjeg putovao, nabrojao je između Moskve i Mukdena (Šenjanga, prim. aut) 44 putnička voza“.

U kontekstu aktuelnog rata u Ukrajini, interesantno je da je u Beogradu 18. januara 1904. održano „molepstvije u Sabornoj crkvi za pobedu ruskog oružja“ na kom su, prema svedočenju Politike, prisustvovali prestolonaslednik Đorđe sa prvim ađutantom, ministri, profesori gimnazija, činovnici, trgovci i mnogi drugi. Okupili su se, kako navodi novinar Politike, „jer ceo srpski narod želi da Rusija što pre i potpunije pobedi svog neprijatelja“.

Stefan Kosanović, FakeNews Tragač

 

Napomena (3. oktobar 2024): Portal Nova ispravio je pogrešne navode u skladu sa profesionalnim standardima.

Ukratko

09/07/2025

Ne, oglas za Lossless šampon nije pouzdan

Na adresu Tragača pristigla je prijava koja se tiče oglasa za Lossless šampon kompanije Limited Charm. Prijava se ispostavila kao opravdana jer smo u oglasu za taj…

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA