Da li postoji ruska pilotkinja koja je bombardovala Srbiju 200 sati bez prestanka?


Nikol Malakovski jedna je od prvih žena kojoj je dozvoljeno da se školuje za borbenu pilotkinju u SAD, a svoje prve sate u borbi ostvarila je proleća 1999. tokom bombardovanja Jugoslavije. „Možeš da diplomiraš jedan dan i da već sledećeg budeš u borbi“, prisećala se u jednom intervjuu sada već penzionisana pilotkinja svog prvog, pomalo neočekivanog ratnog iskustva.

Nikol će se setiti i pojedini domaći mediji na dvadesetogodišnjicu početka NATO bombardovanja (2019) kada će pisati da je u ovoj operaciji jedna žena prednjačila” i to, kako se navodi, Ruskinja Nikol Malakovski, koja je „bombardovala Srbe 200 sati bez prestanka”. Ona je to navodno radila upravljajući lovačkim avionom F-116, a „njeni letovi i napad na srpske vojne ciljeve tokom bombardovanja ušli su u vojnu doktrinu Armije SAD”.

Da li je moguće da jedna sveže diplomirana dvadesetčetvorogodišnjakinja pokaže toliku izdržljivost i okrutnost?

Zapravo, jedino izvesno i potpuno istinito u izveštavanju medija je da Nikol Malakovski postoji i da je bila deo vazdušnih snaga SAD, uključujući i angažman u bombardovanju 1999. godine. Njeno navodno rusko poreklo očigledno je izmišljeno na osnovu prezimena koje nosi, dok je na temelju svih dostupnih podataka Nikol Malakovski zapravo tipična Amerikanka. Rođena je u Santa Mariji u Kaliforniji, a odrasla je u Las Vegasu. Prezime Malakovski preuzela je od svog muža Pola, koji je takođe vojni pilot u američkoj avijaciji. Njeno devojačko prezime je Elingvud (Elingwood), a imena roditelja Robert i Keti (Robert i Cathy) teško da se mogu dovesti u vezu sa ruskim poreklom. Štaviše, u jednom intervjuu Nikol će istaći da joj je otac bio regrutovan tokom Vijetnamskog rata, kao i da su joj obojica deda služila u američkoj vojsci i mornarici. Za sebe je rekla i da je odrasla u „veoma stereotipnoj američkoj porodici iz srednje klase”.

Mediji su Nikol Malakovski predstavili kao „heroja bombardovanja” za NATO i Albance zbog sati koje je provela u borbi. Kada bi stvarno bila istinita tvrdnja da je ona bombardovala Srbe 200 sati bez prestanka”, to bi značilo da je u kontinuitetu provela više od osam dana u letu bez spavanja i odmora bilo kakve vrste uz nebrojano dosipanje goriva u vazduhu. I na zdravorazumskom nivou ova tvrdnja zvuči preterano, a posebno kada se uzme u obzir priroda letenja borbenim avionima u vojnim misijama ove vrste. Naime, dužina samog leta retko kada prelazi nekoliko sati. Iako borbenim letovima prethodi priprema često duža od vremena provedenog u vazduhu, sami letovi traju obično između sat ili dva. Na osnovu jednog izveštaja koji se bazirao na uzorku od 814 aviopoletanja u operaciji NATO pakta 1999. prosečna dužina leta bila je 2,35 sati.

Odakle medijima uopšte podatak o 200 sati provedenih u vazduhu? Po svoj prilici radi se o grubom zaokruživanju borbenih sati u celokupnoj karijeri Nikol Malakovski. Na zvaničnom sajtu ove sada penzionisane pilotkinje stoji da ima „više od 188 sati provedenih u borbi”. Međutim, to uključuje i vreme koje je provela u borbi tokom rata u Iraku. Nikol će u intervjuu koji je za temu imao njen život i karijeru objasniti da je u ovoj operaciji imala minimalan broj letova – „verovatno manji od 10”, kao i da se priključila tek pri kraju rata. Sebe je u tom ratu doživela kao mladu i neiskusnu, a upravo zbog tog neiskustva bio joj je dodeljen i pratilac – komandant eskadrile koji je sedeo iza nje za vreme letova. Celo svoje iskustvo u borbenom smislu će doživeti manje uzbudljivim nego što je očekivala. U svakom slučaju, teško da je nekoliko rutinskih letova mlade pilotkinje, koja je tek učila kako da koristi opremu, „ušlo u vojnu doktrinu Armije SAD“.

Kad su mediji već toliko prenaglasili Nikolinu ulogu u ovom ratu, zašto da ne unaprede i letelicu kojom je Nikol upravljala? Za vreme bombardovanja ona je letela lovačkim avionom F-15E strajk igl, dok je navedeni F-16 koristila u „Tanderbrdsima” – elitnoj američkoj demonstrativnoj vazduhoplovnoj jedinici. Zapravo, Nikol će biti prva žena koja je postala deo ove jedinice i po tome će postati poznata, a ne po svom učešću u bombardovanju Jugoslavije.

Danka Mihajlović, FakeNews Tragač

 

Ukratko

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA