U pregledu događaja i dezinformacija za 2024, koji je FakeNews Tragač objavio prošlog januara, pokušali smo da u pogovoru naslutimo šta nas čeka u 2025. godini. Da smo nekom magijom uspeli u toj nameri i da smo svoje prognoze stavili na papir, verovatno nam niko ne bi verovao. Pitanje je, međutim, i ko bi imao strpljenja da sve to pročita. Godina je bila toliko intenzivna i neizvesna da je prestala da važi i izreka „svakog čuda tri dana dosta“ – čuda su se nizala tom brzinom da je većina njih uspevala da zadrži pažnju javnosti samo na tren.
U tom svetlu, delovalo je da su se mediji „umorili“ i od dva aktuelna rata – u Ukrajini i Gazi – iako su se stradanja Ukrajinaca i Palestinaca nastavila. Rusija je napadala Ukrajinu ne samo na linijama fronta, već je gađala urbane centre i infrastrukturu širom zemlje, a ubijene su stotine civila. Stanje u Gazi je još gore: ubijene su hiljade ljudi, zdravstveni sistem doživeo je kolaps, infrastruktura je razorena i bile bi potrebne decenije da se obnovi, a većina populacije nema pristup pitkoj vodi. Ujedinjene nacije ocenjuju posledice gladi u Gazi kao „katastrofalne“, a Amnesti internešenal navodi da Izrael koristi izgladnjivanje kao genocidno sredstvo.
U svojoj najavi 2025. godine, Ekonomist je pre nešto više od godinu dana fokus postavio na tri karte: Donalda Trampa, nove tehnologije i radikalnu nesigurnost. To je, ispostavilo se, bio solidan izbor. Tramp je napravio niz radikalnih poteza, naredio povlačenje SAD iz desetina organizacija i ugovora, forsirao pa korigovao plan za masovne deportacije, uveo visoke tarife na uvoz iz drugih zemalja (tehnikom koja podseća na AI halucinacije), ponižavao Zelenskog u Beloj kući, izgrlio se sa Putinom na Aljasci, ali je onda ipak dao zeleno svetlo za novi paket sankcija Rusiji. Iako je vlastima u Srbiji moglo delovati da će doći do promene američke politike spram tih sankcija, pa da će to posredno uticati i na najavljene sankcije NIS-u, kraj 2025. godine Srbija je dočekala zabrinuta zbog mogućnosti sekundarnih sankcija, koje bi sa sobom donele nesaglediv niz posledica.
Dok bi u nekim drugim vremenima neizvesna budućnost NIS-a, ali i banaka koje sa njim posluju, nesumnjivo bila „vest godine“, 2025. je u Srbiji bila toliko burna i iscrpljujuća da su američke sankcije bile samo jedna od gorućih tema. Širom zemlje održane su hiljade protestnih skupova, blokada i barikada, u razmerama kakve se u skorije vreme nisu videle u Evropi. Jedan format građanske neposlušnosti brzo je bivao zamenjen sledećim, a akcije policije i žandarmerije bivale su sve jače, uz desetine primera dokumentovane represije i prekomerne upotrebe sile. FakeNews Tragač je šest meseci svakodnevno pratio kako se u domaćoj javnosti manipuliše informacijama o protestima i blokadama, a uhvatili smo gotovo 6.500 primera manipulisanja.
Tradicionalno smo dodelili nagrade Zlatni, Srebrni i Bronzani Pinokio medijima koji su tokom proteklih godinu dana širili najviše manipulacija. Iako opšta računica iz Blokadne beležnice nije uzeta u obzir, na vrhu su se svakako našli Informer, Novosti i Alo, koji su bili u fokusu tog istraživanja. Na našoj „Crvenoj listi medija“ Informer je smenio Alo na čelu liste, dok su se Novosti popele sa 6. na 5. mesto. „Napredovali su“ i B92 i Politika.
U godišnjem pregledu priređujemo retrospektivu događaja u 2025, ali i manipulacija koje su te događaje pratile. Publikaciju možete preuzeti ovde.
Jelena Jovović i Stefan Janjić, FakeNews Tragač