Tragačeva blokadna beležnica: Alo, Informer i Novosti šampioni manipulacija


Redakcija FakeNews Tragača je pred generalni štrajk 24. januara ove godine odlučila da stupi u izmenjen oblik rada koji je podrazumevao gotovo svakodnevno izveštavanje o manipulacijama najčitanijih domaćih portala u vezi sa studentima, blokadama fakulteta i protestima širom Srbije. Tada smo otvorili Tragačevu blokadnu beležnicu u koju smo do 3. marta upisali 26 beleški o najupečatljivijim manipulacijama portala. Ove beleške nastale su na osnovu više od 1300 manipulativnih vesti, a danas otkrivamo ko je među portalima najviše manipulisao i kako su mediji koje smo analizirali izveštavali o studentskom buntu.

U našu blokadnu beležnicu smo tokom 40 dana (od 23. januara do 3. marta) upisali tačno 1.386 manipulativnih vesti. Osim po tome koji medij ih je objavio, vesti smo razvrstavali na još tri načina. Beležili smo da li je izvor manipulacije u samom medijskom tekstu ili u izjavi koja je preneta, a potom smo razdvojili izjave političara od izjava drugih javnih ličnosti – analitičara, profesora, predstavnika estrade…

Rezultat?

U najviše slučajeva (869) mediji su bili ti koji su kreirali manipulacije, bilo da je reč o originalnim sadržajima ili onima koji su preneti iz drugih medija. U 373 slučaja manipulacija potiče iz prenete izjave političara, a 144 takve vesti nastale su na osnovu obmanjujućih izjava drugih javnih ličnosti.

 

 

Ne brinite, ne zatvaramo našu blokadnu beležnicu – ona samo menja svoj format. Kako smo naveli u okviru beleške 26, ubuduće ćemo beležnicu ispunjavati vestima tri portala koji su najviše manipulisali tokom prvih 40 dana analize. To su Alo, Informer i Novosti. Detalje o njihovom izveštavanju, kao i o izveštavanju drugih portala pročitajte u nastavku, gde smo pripremili rang-listu. Na vrhu se nalazi portal koji je najviše manipulisao, dok se u dnu nalaze oni koji o studentima i protestima nisu izveštavali, ili su to činili na odgovoran način.

 

1. Alo

Najveći broj manipulativnih vesti tokom prvih 40 dana Tragačeve blokadne beležnice pronašli smo na portalu Alo. Ukupan broj ovakvih tekstova iznosi čak 282, od čega 177 sadrže obmane koje je kreirao taj medij ili ih je preuzeo od nekog drugog medija. Alo je u više navrata iznosio spekulacije u sopstvenoj režiji, poput one da su demonstranti blokirali Urgentni centar u Beogradu 4. februara usled čega je bio onemogućen prolaz vozilima Hitne pomoći sa upaljenom rotacijom. Nešto kasnije objavljena je i (dez)informacija o „studentskim liderima sa VIP statusom“ koji na protest dolaze taksijem, što je portal „ekskluzivno saznao“.  Alo možda nije bio najkreativniji u osmišljavanju manipulacija o studentima, ali je svakako postigao da plasira najviše takvih sadržaja o njima, nadoknađujući manjak kreativnosti prenošenjem manipulacija političara i javnih ličnosti.

 

2. Informer

Ukoliko ostavimo postrani prenošenje manipulativnih sadržaja poteklih od političara i drugih javnih ličnosti, Informer je šampion naše liste. Detektovali smo čak 222 vesti u kojima je izvor obmane medijski. Tome treba dodati još 46 netačnih i manipulativnih vesti baziranih na prenetim izjavama. Ipak, u ukupnom zbiru, ovaj medij preneo je nešto manje manipulativnih vesti o studentima od Aloa. Informer se u posmatranom periodu izdvojio izmišljanjem „Gruhonjićevih insajdera“ koji treba da proguraju ideju prelazne vlade, najavljivao je krvave obračune u Novom Sadu (koji se nisu obistinili), a objavljivao je i tobožnja istraživanja o Vučićevom rejtingu, gde je – umesto istraživanja javnog mnjenja – sprovedeno anketiranje sedmoro Vučićevih simpatizera. Manipulativni tekstovi u Informeru su, uz sve druge probleme, bili i izrazito nepismeni, do te mere da su čak i naslovi sadržali višestruke slovne greške.

 

3. Novosti

Večernje, tj. (spram naše rang-liste) bronzane Novosti objavile su u posmatranom periodu 189 problematičnih sadržaja o blokadama i protestima, pri čemu je kao izvor manipulacije u 132 slučaja označen sâm medij, ili medij s kojeg je informacija preneta. U 37 navrata izvor manipulacije je bio političar, a druge javne ličnosti u još 20. Novosti su pokazale nizak nivo kreativnosti i autonomije, budući da je njihova verna publika većinu netačnih sadržaja prethodno mogla da – u identičnom formatu – pročita na srodnim, a bržim sajtovima. Ovaj tabloid trudio se da dokaže kako su aktuelni nemiri zapravo pobuna bogatih; kako doktorku tokom protesta ispred Instituta za mentalno zdravlje „nije ni dirnuo“ automobil koji je proleteo kroz masu (iako je MUP objavio da su udarene dve žene); ali i da su plenumi sinonim za haos i neefikasnost.

4. B92

Portal B92 je u periodu od 24. januara do 3. marta plasirao čak 173 teksta obmanjujućeg sadržaja o studentima. Najveći broj njih, odnosno 113, nastao je na temelju manipulacija koje u datom obliku potiču od medija. Specifičnost B92 ogleda se prvenstveno u „prepisivanjuobmana i spekulacija koje su osmislili drugi mediji, što su autori tekstova neretko u njima i isticali. Na primer, tvrdnju da su plenumi „kontrolisani forumi gde se ne dozvoljava prisustvo onima koji se ne slažu sa stavovima male grupe organizatora“, B92 preuzeo je sa portala 24sedam, dok je neutemeljenu informaciju o tome da Milo Đukanović finansira proteste u Srbiji ovaj medij preuzeo sa Aloa.

 

5. Kurir

I dok ukupan zbir manipulativnih vesti objavljenih na Kuriru iznosi 172, neophodno je podvući da je ovaj medij češće prenosio manipulacije u obliku izjava političara (77) i javnih ličnosti (33) nego što je sam učestvovao u njihovom konstruisanju ili prenošenju manipulacija drugih medija (67). Tako je, recimo, Kurir bez prethodne provere ili ograđivanja preneo izjavu predsednika Aleksandra Vučića o tome da je na konferenciji dan ranije „Tramp direktno pomenuo Srbiju kao mesto gde su želeli promenu vlasti oni koji su davali američki novac za rušenje vlasti“, a koja se vrlo brzo ispostavila kao manipulativna. U tom smislu, naročito je vredan pomena primer kada je ovaj portal objavio sud izvesnog „kralja obrva“ Branka Babića o tome da su studentski zahtevi ispunjeni, iako se to nije dogodilo.

 

6. Srbija danas

Portal Srbija danas je tokom perioda analize objavio 121 manipulativnu vest o studentima, blokadama i protestima, od čega je nešto više od polovine (64) takvih tekstova nastalo na osnovu manipulacija tog ili nekog drugog medija. Među ostatkom obmanjujućih tekstova dominirali su oni u kojima manipulaciju plasiraju političari (42 teksta). Poput portala B92, i Srbija danas se posebno istakla u „prepisivanju“, pa gotovo nijednu manipulativnu vest koju smo analizirali nije kreirala sama. Izuzetak su obmanjujuće vesti koje su 24. januara (dan generalnog štrajka) govorile o tome da su svi objekti otvoreni i da je „sve isto kao i svaki dan“ – njih su kreirali novinari ovog lista. U isto vreme, ovaj medij najaktivnije je manipulisao upravo tokom generalnog štrajka i u danima nakon njega, da bi vremenom postepeno gubio interesovanje za objavljivanje vesti o protestima i sve više se u tom smislu oslanjao na izjave političara.

 

7. Republika

Portal tabloida Srpski telegraf Republika poslednji je medij na ovoj listi na kom smo zabeležili više od 100 problematičnih tekstova u vezi sa studentskim protestima i blokadama. Od ukupno 114 ovakvih tekstova, u 67  je primećeno perfidno manipulisanje tog ili nekog drugog medija. Nakon niškog protesta „Studentski edikt“, pomenuti portal napisao je vest pod provokativnim naslovom „EVO KOLIKO JE ZAISTA BILO LJUDI NA PROTESTU U NIŠU: Trg bio gotovo prazan“, u kojoj je podelio manipulativnu fotografiju i isključivo procenu nastalu oko 13 časova, čiji izvor u tekstu nije ni otkriven. Isto tako su – bez transparentnih dokaza i imenovanih izvora – požurili da objave da je devojka udarena automobilom tokom protesta 25. januara „dobro“, iako su jedine zvanične informacije u tom trenutku bile da je ona „svesna i komunikativna“ i da je dijagnostika u toku.

Targetiranje studenata: četiri tabloida i 181 propagandna vest

 

Portali na kojima smo zabeležili manji broj manipulacija

Portal Telegraf je osmi na našoj rang listi sa 29 objavljenih manipulativnih vesti. U pitanju je daleko manji broj takvih sadržaja nego na sedmoplasiranom portalu Republika, koji ih je objavio više od stotinu. Takođe, veliki deo (27 od 29) manipulativnih vesti koje smo otkrili na Telegrafu zapravo predstavljaju izjave političara koje je ovaj medij bez ograde preneo.

Na devetom i desetom mestu nalaze se portali Nova i Direktno koji su objavili tek nekoliko manipulativnih vesti o blokadama i protestima, iako su posvećivali veliku pažnju ovim događajima. Mahom se radilo o preuveličavanjima protesta poput neutemeljenih konstatacija o „najmasovnijem skupu“ u nekom mestu ili neistinitih informacija o tome da u određenom gradu baš „nijedna škola ne radi“.

Portali Blic i Mondo imali su sličan pristup izveštavanju o protestima i blokadama: tom temom bavili su se ređe od konkurencije, ali u objavljenim tekstovima gotovo da nije bilo manipulativnih elemenata (zabeležili smo tek nekoliko manipulativnih vesti na portalu Blica, i nijednu na Mondu). Stil njihovog pisanja o ovoj temi bio je dosta blizak agencijskom: faktografski, distanciran, sažet, bez senzacionalizma i manipulisanja. Slično je bilo i na portalu Espreso, koji je izuzetno retko izveštavao o bilo kakvim političkim temama, pa tako i o protestima i blokadama.

Portal Danas je, s druge strane, zabeležio sličan rezultat u pogledu broja manipulativnih sadržaja, ali uz nemerljivo veću produkciju, žanrovski diverzitet i nivo angažmana. Isto se može reći i za portal N1 koji je još predanije, uz podršku svojih reportera sa terena, izveštavao o studentima i blokadama, održavajući blog-uživo tokom svakog većeg protesta.

FakeNews Tragač

Ukratko

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA