10/03/2025
Ne, prva vest u Dnevniku 2 RTS-a nije bila o Šaroviću
Informer je u subotu objavio vest o tome da je „RTS dotakao dno“, dodajući da javni servis „huška na sukobe u Srbiji“ i „nastavlja sa sramnim širenjem…
Započinjemo i treću nedelju beleženja manipulativnih i neistinitih vesti koje se plasiraju na 15 najčitanijih portala u Srbiji. Iako smo prethodne nedelje zabeležili manji broj manipulacija, ne deluje nam da su se portali popravili, već da su donekle promenili strategiju manipulisanja, te da su se više fokusirali na političke aktere i grupe građana koje podržavaju blokade, nego na same studente.
Pročitajte nalaze iz prve nedelje blokadne beležnice ovde, a iz druge nedelje ovde.
U periodu od 12. februara u 11 i 52 do 13. februara u isto vreme, redakcija FakeNews Tragača zabeležila je još oko 30 manipulativnih vesti vezanih za studentske blokade i proteste. Gotovo trećina od svih manipulativnih vesti koje smo zabeležili bila je posvećena neutemeljenom povezivanju prodaje kablovskog operatera SBB sa studentskim protestima. Pronašli smo ovakve vesti na portalima Informer, Srbija danas, Republika, Kurir, Novosti i Alo.
„Najveće okupljanje studenata u Kragujevcu u najtesnijoj je vezi sa prodajom SBB, a iza svega stoji tajkun Dragan Šolak“ otkrio je navodno Informer. Međutim, ako pokušate da u tekstu Informera pronađete pomenutu „najtesniju vezu“ između prodaje SBB-a i protesta u Kragujevcu, naići ćete na mlako objašnjenje anonimnog izvora. Kako navodi Informerov izvor, Šolak je skovao plan da mu „studenti naprave najveću žurku baš u rodnom gradu – Kragujevcu“. Dakle, iz vesti Informera može se zaključiti da se u Kragujevcu na Sretenje zapravo održava slavlje Dragana Šolaka povodom prodaje SBB-a u režiji studenata. Ni govora o protestu zbog korupcije, pada nadstrešnice u Novom Sadu ili napada na studente.
Pored ovoga, tabloidi su suvlasniku Junajted grupe (i donedavno SBB-a) Draganu Šolaku spočitavali i da je zloupotrebio proteste kako bi podigao cenu SBB-u. Mediji su na taj način insinuirali da su televizije Junajted grupe (N1 i Nova) o protestima izveštavale samo kako bi se SBB prodao za veći novac. U manipulativnim vestima o vezi između prodaje SBB-a i protesta studenata provukla se i teza da upravo mediji Junajted grupe N1 i Nova S „svojim izveštavanjem praktično blokiraju” dijalog između studenata i vlasti, iako je poznato da su sami studenti taj dijalog više puta odbili.
Vredi napomenuti i da je Informer nastavio da piše o tzv. „tajnom sastanku“ rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića i šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuela Žiofrea o kom smo pisali u jučerašnjoj belešci. Komentarišući Informerove navode, portparol Delegacije EU u Srbiji poručuje da „na putu evropskih integracija nema mesta i neće biti mesta širenju dezinformacija“.
U poslednjih 24 sata u Tragačevu blokadnu beležnicu upisali smo okvirno 25 vesti obmanjujućeg sadržaja. Najčitaniji tabloidi su uglavnom prepisivali jedni od drugih, a u nastavku vam predstavljamo dve manipulacije na koje smo najčešće nailazili.
Prva se tiče tzv. misterioznog sastanka koji se dogodio između rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića i šefa Delegacije Evropske Unije u Srbiji Emanuela Žiofrea. Informer – koji piše o ovom sastanku kao o sopstvenom „šok otkriću“ – nije propustio da o njemu svoju publiku izvesti čak tri puta za manje od 24 časa. Vrlo brzo su identične navode preneli Alo i Republika, portal Srpskog telegrafa.
Svi ovi mediji su, bez izuzetka, sastanak etiketirali i protumačili kao „tajan“, a neki su preneli i spekulacije o tome da je rektor otišao „po dalje instrukcije“. Ipak, u odgovoru pres službe Delegacije EU koji je preneo portal Radio-televizije Vojvodine, istaknuto je da se ovaj sastanak dogodio pre oko dve sedmice, kao i da se radi o redovnim aktivnostima šefa Delegacije.
Pored gorepomenutog sastanka pažnju više tabloidnih medija privukao je i govor glumca Lazara Ristovskog tokom završne konvencije Srpske liste u Zvečanu pred nedavno održane kosovske izbore. Ristovki je tom prilikom uputio nekoliko rečenica i studentima u blokadi, a to je učinio kroz svojevrsnu zamenu teza. Iako simbol krvavih ruku koji ovih dana viđamo na studentskim protestima nema nikakve veze sa žrtvama ustaških zločina iz Drugog svetskog rata, Ristovski je izjavio sledeće:
„Svi oni koji mesecima po ulicama pokazuju krvave ruke, uzeli su da govore o fakultetima, o pozorištu, tom svetom mestu. Zaboravljaju da su krvave ruke isterale 250.000 Srba iz Krajine, iz Hrvatske. Zaboravljaju krvave ruke koje su pobile Srbe u Jasenovcu“.
Njegove izjave, uz senzacionalističke naslove, preneli su Informer, Alo i B92. Informer je čak pisao i o tome da je pomenuti glumac „na udaru“ jer je „pomenuo srpske žrtve“, iako je osuda usledila zbog raspirivanja nacionalizma u cilju diskreditovanja studentskih protesta. Udruženje filmskih producenata Srbije (UFPS) najoštrije je osudilo govor Ristovskog ocenjujući njegovu izjavu kao neodgovornu i opasnu.
Redakcija FakeNews Tragača je od ponedeljka u 11 i 52 do utorka u isto vreme zabeležila nešto više od 30 manipulativnih vesti koje se tiču trenutnih studentskih blokada i protesta.
Portal Alo je „ekskluzivno saznao“ za navodno postojanje „studentskih lidera sa VIP statusom“, pravdajući taj status – vožnjom taksijem. „Dok drugi pešače ture, Pajićeva i njeni saradnici na proteste dolaze ‘u visokom stilu’”, piše Alo i dodaje da se radi o „studentskoj eliti” i „liderima studentskih protesta“, misleći pritom na članove aktivističke grupe STAV. Međutim, ova grupa nedavno je na svom Instagram profilu objasnila da ona „ne organizuje blokade“, „ne predstavlja sve studente u blokadi“ i „ne istupa u ime studenata“.
Članica grupe STAV je i studentkinja i aktivistkinja Mila Pajić koja je neretko na meti lažnih navoda iz tabloida. Danas je portal Alo Mili Pajić izmislio novo radno mesto, a u tome čitajte u zasebnoj analizi Tragača.
Deo manipulativnih vesti koje smo zabeležili bio je vezan za gostovanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića u dnevniku televizije Pink. Vučić je u nekoliko navrata umereno govorio o studentima, navodeći čak da je naša zemlja danas odgovornija zbog studenata i da oni nikako ne mogu biti gubitnici. Ipak, predsednik nije propustio da plasira i manipulacije vezane za studentski bunt.
Vučić je naveo da su „studenti ostvarili svoje ciljeve“ i čak „dobili i više nego što su tražili“, iako sami studenti tvrde da njihovi zahtevi i dalje nisu ispunjeni. Predsednikov citat u kom se navodi da su studenti dobili i više nego što su tražili preneli su portali Srbija Danas, Novosti i Republika.
Tokom vikenda od sedmog do desetog februara 2025. godine zabeležili smo nešto više od 80 manipulativnih vesti vezanih za blokade i proteste studenata. Vikend u tabloidima obeležili su ustaljeni štetni narativi o nelegitimnosti i protivzakonitosti plenuma, stranim uticajima i pripajanju studentskih protesta opoziciji. Osim ovoga, u medijima smo mogli da pročitamo i kreativna tumačenja različitih aktera o incidentu zbog kog je predsednik Aleksandar Vučić morao da promeni automobil tokom proputovanja po Banatu, ali i kako to Tonino Picula „naređuje“ srpskim studentima.
Na putu ka Kikindi, gde se održavao stranački skup, dogodio se incident sa vozilom u kom se nalazio predsednik Aleksandar Vučić. Najčitaniji mediji (i njihovi sagovornici) spekulisali su o tome da li se incident dogodio slučajno ili namerno, te da li se guma predsednikovog automobila probušila, eksplodirala ili je ceo točak otpao. Ipak, ništa od ovoga ne bi bila tema naše beležnice da se taj događaj nije povezao sa tzv. obojenom revolucijom za koju vlast već mesecima tvrdi da je sprovode studenti u blokadi.
Naime, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je i pre sprovođenja zvanične istrage o okolnostima nezgode kazao da se ona „može posmatrati kao nastavak pokušaja obojene revolucije u Srbiji”. Osim njega, slične spekulacije izneli su i potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin i premijer u ostavci Miloš Vučević. Međutim, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić potvrdio je da istragu vode vojni organi, a zaključci o uzrocima incidenta nisu zvanično izneti u javnost. U pitanju je nedokazana poveznica između pomenutog događaja, studentskih protesta i stranih aktera, koja se bez ikakvog ograđivanja pojavila u medijima kao što su Alo, Kurir, Telegraf, Srbija Danas i Informer.
Određeni portali su izuzetnu informativnu vrednost – za manipulisanje – prepoznali i u intervjuu koji je za Radio Slobodna Evropa dao izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula. Komentarišući aktuelne studentske proteste, Picula je sugerisao da je potrebna njihova politička artikulacija . Međutim, tabloidi u svojim naslovima i tekstovima prenose tvrdnje predsednice Narodne skupštine Srbije Ane Brnabić koja je zaključila da ovaj zvaničnik „naređuje” studentima šta da čine.
„Naređuje im da rade sve ono što oni već nedeljama ponavljaju da neće“ objašnjava u tabloidima Ana Brnabić, zaboravljajući da napomene kako je Picula – pre sugestije o političkoj artikulaciji protesta – rekao i da je „na njima (studentima prim. aut) da konačno odluče na koji način misle nastaviti s protestima”. Neutemeljenu konstataciju Ane Brnabić su, uz dodatne senzacionalističke elemente, objavili tabloidi Novosti, Informer, B92 i Kurir.
Od juče, do danas u 11 i 52 zabeležili smo nešto više od 30 manipulativnih vesti na 15 najčitanijih domaćih portala. Među ustaljenim štetnim narativima o nelegitimnosti plenuma, navodnim stranim uticajima na studente, i uplivu opozicije u organizaciju blokada, naišli smo i na par posebno upečatljivih manipulacija.
Srbija danas, Kurir, Novosti i Informer pisali su o tome da je bivši dekan Građevinskog Fakulteta Vladan Kuzmanović izbačen iz Ekspertske radne grupe Beogradskog Univerziteta (BU) koja bi trebala da proceni ispunjenost studentskih zahteva. Razlog? Navodno je profesor Kuzmanović prećutao svojim kolegama kako u isto vreme učestvuje i u Anketoj komisiji za ispitivanje odgovornosti za urušavanje nadstrešnice koju je formirala grupa univerzitetskih profesora i stručnjaka.
Međutim, Vladan Kuzmanović za FN Tragač oštro demantuje pisanje tabloida navodeći da je u pitanju „apsolutna laž”. Prema njegovim rečima, Nastavno-naučno veće Građevinskog fakulteta ja odlučilo da predloži troje profesora za učešće u pomenutoj Ekspertskoj radnoj grupi BU. „Po dogovoru sa dekanom, ja nisam bio među njima, da bismo proširili krug profesora koji se time bave“, navodi Kuzmanović za Tragač.
Takođe, FN Tragač je imao uvid u odluku Nastavno-naučnog veća Građevinskog fakulteta u Beogradu o tome ko će sa ovog fakulteta biti delegiran u Ekspertsku radnu grupu BU. U pomenutoj odluci se vidi da Kuzmanović nije izbačen iz ekspertske radne grupe BU, već nikada nije ni delegiran da u njoj bude.
Kurir, Alo i Novosti u svojim tekstovima tvrde da studenti Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) aludiraju na ubistvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića u svom novom videu sa Instagrama, a stranica @studenti_protiv_blokade koju tabloidi citiraju, čak govori o „pozivu na ubistvo“ predsednika. Za tabloide je sporan isečak iz filma „Točkovi“ u kom glumac Ljubiša Samardžić izgovara „iz*eba me matematika“. Nakon ove replike, lik kog tumači naš poznati glumac umire, ali se to na snimku studenata FDU ne vidi.
S druge strane, tema celog snimka koji su studenti kreirali zapravo je predsednikovo umanjivanje broja okupljenih na protestima, konkretno na blokadi Autokomande. Predsednik u snimku studenata izgovara da je na ovoj blokadi „u piku bilo 16.750 ljudi“, nakon čega se vide kadrovi velikog broja okupljenih demonstranata na Autokomandi, da bi se na kraju pojavio i lik Ljubiše Samardžića, te njegova poznata replika. Dakle, fokus videa je svakako manipulativno prebrojavanje učesnika protesta i blokada, a ne ubistvo predsednika.
FakeNews Tragač