Tako je govorio Nestorović (3): „Sjajni ivermektin“ i kontroverzne studije
01.06.2022.
FakeNews Tragač sproveo je analizu objava dr Branimira Nestorovića, napisanih u periodu od 18. januara 2021. do 5. marta 2022. godine na ruskoj društvenoj mreži VK. Zanimalo nas je na koje se izvore dr Nestorović oslanja kada piše o pandemiji i na koji način interpretira sadržaje tih izvora. Opšte nalaze izneli smo u uvodnom tekstu, nakon kojeg je objavljen i osvrt na portal Zero Hedge.
Po učestalosti linkovanih objava na Nestorovićevom VK nalogu, drugo mesto među alternativnim portalima zauzima The Epoch Times, koji se od 2000. godine, kada je nastao u Sjedinjenim Državama „kao odgovor na komunističku represiju i cenzuru u Kini“, transformisao u multijezičku medijsku kompaniju koja svoja izdanja plasira na 22 jezika u 36 zemalja sveta (1, 2).
Poslednjih par godina na američkom kontinetu ovaj „odgovor na komunističku represiju“ uglavnom se sastojao u bezrezervnoj podršci Trampu, za čiju su promociju i širenje protrampovskih konspirativnih narativa, prema nekim procenama potrošili oko 9,5 miliona dolara (3, 4, 5). Kada je u pitanju izveštavanje vezano za pandemiju Sars-CoV-2 virusa, američko izdanje sklono je manipulativnom interpretiranju činjenica, posebno onih u vezi sa poreklom virusa (6), dok se njihova evropska izdanja identifikuju „kao ključni izvor dezinformacija u vezi sa kovidom“, posebno u Francuskoj, Italiji, Španiji i Nemačkoj (7).
Sredinom juna 2021. godine dr Nestorović je objavio: „Ivermektin smanjuje smrtnost od Covida za tri četvrtine. Dokle će se ignorisati ovaj sjajan lek?“ (8), potkrepljujući svoju tvrdnju tekstom objavljenim na ovom portalu. U samom linkovanom tekstu The Epoch Times (9) izveštava o rezultatima nekoliko istraživanja koja bi trebalo da potvrde efikasnost ivermektina.
Autor teksta o ivermektinu na portalu The Epoch Times
Prvo navode rezultate istraživanja objavljenog u časopisu American Journal of Therapeutics (10) u kojem je meta-analizom i sekvencijalnom analizom prethodnih istraživanja procenjivana efikasnost ivermektina. Autori su analizirali rezultate 24 randomizovane kliničke studije i našli da primena ivermektina smanjuje rizik od smrtnosti za 62%.
Međutim, rezultati ovog istraživanja su vrlo upitni jer su se među analiziranim studijama našle i dve kontroverzne – egipatska, koja je povučena (11) zbog plagijarizma i falsifikovanja sirovih podataka (12, 13, 14), i iranska (15), koja takođe počiva na sumnjivim podacima – na primer, u kontrolnoj grupi su nekako završili pacijenti sa težom kliničkom slikom u odnosu na one koji su dobijali ivermektin; podaci o pacijentima ukazuju da su neki od njih proveli više dana na intenzivnoj nezi nego što su ukupno proveli u bolnici, i tako dalje (16, 17, 18,).
Isti slučaj je i sa dve naredne studije čiji se rezultati navode u tekstu portala Epoch Times (19, 20, 21). Kada se rezultati povučenih i sumnjivih istraživanja isključe iz ovih analiza, meta-analiza i/ili sekvencijalna analiza rezultata preostalih studija ne ukazuje da ivermektin značajno utiče na smanjenje smrtnosti od bolesti izazvane korona virusom, na šta upozorava i uredništvo časopisa u kojem su radovi objavljeni (22, 23).
U sutrašnjem tekstu osvrnućemo se na portal Gateway Pundit, jedan od najčešćih izvora dezinformacija o pandemiji na Tviteru.
Fejsbuk stranica Duško Radović ponovo je podelila citat koji se pogrešno pripisuje našem pokojnom glumcu Marinku Madžgalju. Kako smo već pisali, reči „Svako koga sretnete bije bitku…
Portali Sputnjik, Vaseljenska, Pravda, Red kao i glasilo Eperhije zvorničko-tuzlanske objavili su vest u kojoj se navodi da su „Pocrneli krstovi u crkvi Kijevsko-pečerske lavre posle službe…
Portal Espreso ilustrovao je izveštavaj o zemljotresu na Filipinima foto-kolažom na kom se nalaze zastave Filipina i četiri fotografije (od kojih se jedna ne vidi dovoljno jasno).…