Recikliranje netačnih podataka o upravljanju otpadom


U „Dnevniku 2“ Radio-televizije Srbije 18. februara emitovan je prilog o početku spaljivanja otpada u novom Centru za upravljanje otpadom u Vinči. Novinarka prilog završava konstatacijom: „Samo u Japanu postoji 1.200 spalionica otpada. Norveška, na primer, nema više deponije, jer se sav otpad iskoristi. U Kopenhagenu, jednom od tri najčistija evropska grada, na vrhu spalionice otpada je skijaška staza.“

Iste podatke potom je prenela Politika u svom štampanom izdanju, kao i portali K1 info, Glas javnosti, Energija Balkana, Blic i Qninfo.

I dok se Danci zaista skijaju na stazi koja je napravljena na krovu spalionice u Kopenhagenu, navedeni podaci za Japan i Norvešku ipak nisu sasvim tačni.

Prema najskorijim dostupnim podacima koje je objavilo tamošnje Ministarstvo životne sredine, u Japanu je aktivno 1.056 spalionica otpada. U saopštenju za štampu iz kojeg potiču ovi podaci navodi se i da se broj spalionica smanjuje, a da se njihovi kapaciteti neznatno uvećavaju. Međutim, čak i uz ovako valiki broj spalionica, Japan se suočava sa manjkom prostora za deponovanje spaljenih ostataka i otpada koji se ne spaljuje [1]. Ukoliko se nastavi isti nivo proizvodnje otpada, Japan će za 22,4 godine iscrpeti svoje kapacitete za njegovo odlaganje.

U Norveškoj se, prema poslednjim dostupnim podacima, deponuje oko 20% običnog otpada. Oko 73% se reciklira. Od toga, oko 44% se iskoristi za proizvodnju novih proizvoda ili materijala, dok se preostali udeo spaljuje i u tom procesu se proizvodi energija. U procesu upravljanja otpadom Norveška je 2009. godine načinila značajan korak kada je zabranila deponovanje biorazgradivog otpada i tako umanjila emisiju metana koji nastaje u procesu razlaganja ovog otpada i njegov štetan uticaj na životnu sredinu. Sa druge strane, ni proces proizvodnje energije u spalionicama nije idealno rešenje. Tokom spaljivanja svake tone otpada norveške spalionice proizvode nešto više od jedne tone ugljen-dioksida [2] koji značajno doprinosi stvaranju efekta staklene bašte. Kako su spalionice značajne karike za proizvodnju energije, u nekim periodima ove fabrike su i uvozile ili spaljivale smeće koje je moglo biti reciklirano, jer su njihove potrebe bile veći od ponude [3].

Jelena Jovović, FakeNews Tragač

Ukratko

09/07/2025

Ne, oglas za Lossless šampon nije pouzdan

Na adresu Tragača pristigla je prijava koja se tiče oglasa za Lossless šampon kompanije Limited Charm. Prijava se ispostavila kao opravdana jer smo u oglasu za taj…

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA