14/07/2023
Ne, Miša Brkić nije tražio oduzimanje građanskih prava svim pristalicama SNS-a
Informer je juče u svom štampanom izdanju objavio tekst u kom se navodi da je kolumnista lista Danas Miša Brkić u svom tekstu tražio „da se predsedniku…
Srbija se i dalje oporavlja od nezapamćenih masakara počinjenih početkom maja, prvo u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“, a potom i u selima u okolini Mladenovca i Smedereva. Kako to obično biva u kriznim situacijama, mediji su tih dana bili preplavljeni različitim (dez)informacijama o pomenutim događajima i nisu prezali ni od čega kako bi prvi objavili pojedinosti o zločinima. Zbog toga u osvrtu na prethodni mesec podsećamo upravo na te dezinformacije.
FN Tragač je nekoliko dana nakon počinjenih zločina objavio analizu u kojoj sumira nekoliko do tada plasiranih dezinformacija o ubistvima u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“. Između ostalog, pisali smo o tome da su mnogi mediji već nekoliko sati nakon pucnjave u školi objavili kako je među ubijenima i nastavnica istorije. Nedugo potom usledio je demanti te informacije, koji pak nisu preneli svi mediji koji su prvobitno plasirali lažnu vest. Uz to, u istom tekstu pisali smo i o tome da televizija N1 nije pozvala da osumnjičenog puste na slobodu, kao i da Žarko Laušević nije napisao pesmu o masakru, kako su navodili pojedini mediji.
O dezinformacijama koje se tiču ubistava u školi pisao je i portal Raskrikavanje, skrećući pažnju na fotografiju za koju su domaći i strani mediji tvrdili da prikazuje dečaka koji je u svojoj školi ubio devetoro dece i školskog čuvara. Na slici se vidi mladić koji prstima pokazuje pištolj, ali nije reč o osumnjičenom dečaku iz Beograda. Raskrikavanje je utvrdilo da se na fotografiji zapravo nalazi Edvin Hotea, mladić iz Irske. Ovaj portal je u opširnoj analizi pisao i o nepoštovanju etičkih standarda u medijima koje je pratilo masakre.
Dezinformacije su se širile i o zločinu koji se desio u selima u okolini Mladenovca i Smedereva. Danas je zabeležio da su tabloidi i poslanik SNS i advokat Vladimir Đukanović neopravdano ceo slučaj povezali s neonacizmom, tumačeći natpis i ilustraciju na majici osumnjičenog mladića. Na majici se vidi deo mape Evrope koji uključuje Italiju, Francusku i Španiju, a ispisano je „generation 88 on tour“. Međutim, Đukanović je na majici video države u kojima su nekada vladali fašistički režimi – Nemačku (koje nema na mapi), Italiju i Španiju – i uz to podsetio da je broj 88 skraćenica za „Hajl Hitler“.
Kao po običaju, dezinformacije su se iz Srbije prelile i u zemlje regiona. Novinari portala Raskrinkavanje.ba primetili su da se Fejsbukom šire objave u kojima se pogrešno tvrdi da su dečak koji je počinio masakar u školi i njegov otac već osuđeni, kao i da mediji ubistva koja su se desila u okolini Mladenovca i Smedereva neopravdano povezuju sa delovanjem sekti. Takođe, ovaj portal je osporio tvrdnje da je maloletni počinilac masakra u školi unuk Nenada Kecmanovića, univerzitetskog profesora i nekadašnjeg člana Predsedništva BiH. Na društvenim mrežama u Hrvatskoj proširila se objava u kojoj se tvrdi da je masovno ubistvo u beogradskoj školi medijska ‘izmišljotina po narudžbi mračnih sila’, o čemu je pisao portal za utvrđivanje činjenica iz Zagreba, Faktograf.
Tekst Tragača kom su naši čitaoci prošlog meseca posvetili najviše pažnje bio je upravo onaj koji se tiče dezinformacija o masakru u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“. O tome koliko su građani bili revoltirani sunovratom u izveštavanju medija svedoče i brojne reakcije naših čitalaca, koji su nam se nakon objavljivanja teksta javljali kako bi nam ukazali na još neke medijske manipulacije, etičke propuste i senzacionalizam medija.
Osim već pomenutih dezinformacija, u tekstu o izveštavanju medija nakon školskog masakra pisali smo i o tome da Matija Bećković ne stoji iza pripisanog mu citata, koji u svetlu tragedije govori o kolektivnoj krivici i američkoj kulturi, da Dušan Bajatović nije ministar prosvete, kako se tvrdilo na društvenoj mreži Redit, kao i da vakcinisanima nije zabranjeno da budu davaoci krvi, što je informacija koja se takođe širila po društvenim mrežama.
I ovog meseca proveravali smo objave na Tviteru, a pregled dezinformacija donosimo ovde:
Prošlog meseca trebalo je da uvidom u metapodatke utvrdite na kom je aerodromu nastala ova slika. Odgovor na pitanja ovog tipa možete pronaći na sajtu Forensically, u odeljku GeoTags. Tačan odgovor je Tivat. Zadatak za sledeći mesec glasi: Gde se nalazi najsevernija ambasada Republike Srbije? Srećno!
Ivan Subotić i Marija Zemunović, FakeNews Tragač