Iza zidova i između redova: o skrivenoj biblioteci na Tibetu


Na Fejsbuk stranici „Moj svet knjiga Woodwatch nedavno je objavljen snimak posvećen „drevnoj tibetanskoj biblioteci”. Objava sadrži i tekst na našem jeziku, koji nam je čitalac poslao na proveru.

„Masivna biblioteka pronađena je iza 60 metara dugačkog & 10 metara visokog zida — možda najveće biblioteke na svijetu u dalekoj istoriji planete. U manastiru Sakija, na Tibetu — biblioteka sadrži 84.000 tajnih rukopisa (knjiga), koji uključuju istoriju čovečanstva tokom 10.000 godina. Kabalisti znaju razlog zasto su ovo sakrivali…I to bas na Tibetu!”

Istina je da ova biblioteka postoji, a i snimak je autentičan. Otkrivena je 2003. u hramu izgrađenom 1073. godine, nakon što se vekovima nalazila iza zida koji je 60 metara dug i 10 metara visok, a portal China.org navodi kinesku novinsku agenciju Sinhua kao izvor ove vesti.

Iako se u objavi potencira misteriozna aura biblioteke, sadržaj knjiga odavno nije tajnovit. Nakon što je biblioteka otkrivena pre 20 godina, stručnjaci Tibetanske akademije društvenih nauka napravili su plan provere i katalogizacije. Taj posao je, sudeći prema vestima iz 2022. godine uspešno završen, a sprovodi se i digitalizacija građe „list po list“. Ta građa uključuje spise o politici, društvu, istoriji, pravu, religiji, astronomiji, kalendaru, medicini, kao i drugim humanističkim naukama. Nejasno je zašto se na domaćoj Fejsbuk stranici pominje Kabala (mistična struja judaizma), koju nijedan od konsultovanih izvora ne dovodi u vezu sa otkrivenom bibliotekom.

 

Koliko se knjiga nalazi u biblioteci?

Nismo došli do preciznog odgovora na ovo pitanje. Pregledali smo medijsku arhivu, naučne radove i knjige, ali su podaci začuđujuće oskudni (pogotovo kad uzmemo u obzir značaj otkrića), suprotstavljeni, propraćeni cirkularnim citiranjem, i u tom smislu deluju nepouzdano. Monografija „Library World Records“ (2017) navodi da je biblioteka u Sakiji najveća budistička biblioteka na svetu, sa više od 46.000 knjiga, dok medijski izvori navode procenu od 40.000 do preko 84.000 knjiga (1, 2, 3).

Dodatnu zabunu unose i starije vesti slične prirode. Beogradska „Borba“ je, na primer, 1958. godine izvestila da je u Sakiji „otkrivena biblioteka sa sto hiljada starih knjiga“ ispisanih na pergamentu, koje su nastale u periodu između 8. i 16. veka.

Borba, 2. mart 1958. (unlib.rs)

Sva je prilika da mediji, izveštavajući o ovoj temi, mešaju informacije o broju novootkrivenih knjiga (2003) i ukupnom broju knjiga u Sakiji. Kineski portal Sina objavio je 2018. reportažu iz Sakije u kojoj se navodi da je ukupan broj knjiga 84.000 i da su podeljene u tri sekcije.

Koliko su stari pronađeni spisi?

U objavi o Sakiji na srpskom jeziku nalazi se i jedna dvosmislena rečenica: „Biblioteka sadrži 84.000 tajnih rukopisa (knjiga), koji uključuju istoriju čovečanstva tokom 10.000 godina“. Da li ovo znači da pronađene knjige svedoče o deset milenijuma istorije ili da su nastajale tokom deset milenijuma? Ukoliko je autor teksta imao na umu drugu opciju (što je moguće, s obzirom na napomenu o „dalekoj istoriji planete”), reč je o netačnoj tvrdnji.

Navode o „10.000 godina starim spisima“ već su istražili neki portali za utvrđivanje činjenica – AP Australija i Afrika ček, došavši do zaključka da ovaj broj jednostavno nije moguć. Zašto? Zato što su, kako to navodi AP Australija, najstariji tekstualni tragovi čovečanstva stari „tek” oko 5.000 godina.

U tekstu AP Australija navedeno je da se svitak, napravljen od papirusa, prvi put pojavio u Egiptu pre oko 5.000 godina, kao i da su rani primerci papira od pre oko 2.000 godina pronađeni u Kini. Budizam je, s druge strane, nastao pre otprilike 2.500 godina. Sve su to činjenice koje u osnovi osporavaju mogućnost postojanja papirnih budističkih zapisa starih 10.000 godina, kako je to na društvenim mrežama napisano. Moguće je da su spisi u ovoj biblioteci stari oko 1.000 godina, potencijalno nešto više, ali svakako ne deset puta više.

Marija Zemunović, FakeNews Tragač

Naslovna fotografija: Ričard Mortel

Ukratko

09/07/2025

Ne, oglas za Lossless šampon nije pouzdan

Na adresu Tragača pristigla je prijava koja se tiče oglasa za Lossless šampon kompanije Limited Charm. Prijava se ispostavila kao opravdana jer smo u oglasu za taj…

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA