Informer: „I Nemci će da kopaju“ – Nemci: „Nije uporedivo“


Čitalac nam je prijavio tekst portala Informer pod naslovom „Litijum u Evropi: I Nemci će da kopaju”. U Nemačkoj bi eksploatacija litijuma zaista trebalo uskoro da počne, i to na nekoliko lokacija. Kompanija Vulkan enerdži stekla je pravo na eksploataciju litijuma iz geotermalnih izvora u gornjem toku reke Rajne, a projekat Cinvald dobio je licence potrebne za istraživanja na gotovo 5.000 hektara u Saksoniji.

Međutim, da li to znači da se projekti eksploatacije litijuma u Nemačkoj i Srbiji mogu porediti? O tome smo pričali sa predstavnikom Nemačke agencije za mineralne resurse (DERA), koja funkcioniše u sklopu Saveznog instituta za geonauke i prirodne resurse (BGR), ali i sa portparolima dva projekta za rudarenje litijuma u Nemačkoj koje Informer u svom tekstu spominje.

 

Odgovor DERA i BGR

Prvi projekat koji Informer spominje vodi kompanija Vulkan (Vulcan), a on bi trebalo da se realizuje u gornjem toku reke Rajne. Međutim, i u Nemačkoj agenciji DERA i u Saveznom institutu BGR za Tragač navode da je teško porediti projekte Vulkana u Nemačkoj i Rio Tinta u Srbiji. „Metode ekstrakcije su potpuno različite, svaka sledi različite pristupe“, navodi Marsel Kuč iz Nemačke agencije za mineralne resurse, govoreći u ime obe institucije.

„U nemačkom delu doline Gornje Rajne plan je da se litijum izvuče direktno iz geotermalnih fluida koji se nalaze na dubini od oko 3 km. Ovaj proces će biti integrisan s geotermalnom elektranom. Nasuprot tome, planirana eksploatacija u Srbiji će se vršiti konvencionalnim metodama rudarenja“, dodaje Kuč.

 

Odgovor kompanije Vulkan

Ovo potvrđuju i u kompaniji Vulkan: podvlače da se njihov projekat nikako ne može porediti sa planiranim rudarenjem litijuma u Srbiji i objašnjavaju da „Vulkanov pristup proizvodnji litijuma predstavlja održivije i ekološki prihvatljivije rešenje“.

„Kombinovanjem geotermalne energije i direktne ekstrakcije litijuma, Vulkanov pristup se ističe ključnim ekološkim akreditivima: Za razliku od konvencionalnih metoda koje emituju između 10 i 30 tona ugljen-dioksida (CO2) po toni litijum hidroksida, Vulkan emituje neto nula tona CO2“, objašnjava za Tragač Lara Maidlinger iz kompanije Vulkan.

 

Odgovor kompanije Cinvald

Informer piše i o tome da Nemačka „raspolaže i značajnim rezervama litijuma u čvrstoj steni”, gde je „litijum prisutan u mineralu cinvaldit, koji je sličan jadaritu”. Zbog toga smo razgovarali i sa Markom Uligom, predstavnikom kompanije Cinvald koja radi na projektu u okviru kog bi trebalo da se eksploatiše litijum dobijen iz minerala cinvaldit u Nemačkoj. On nije želeo za Tragač da komentariše projekat Jadar, ali navodi da su „svi rudarski projekti na različite načine jedinstveni, s obzirom na različite geološke, tehnološke, pravne, društvene, ekološke i infrastrukturne situacije“.

 

Jadarit vs cinvaldit

Pokušali smo da proverimo i koliko je utemeljena tvrdnja o tome da su minerali cinvaldit i jadarit „slični“. Za početak, treba naglasiti da je jadarit jedinstven mineral, otkriven tek početkom dvehiljaditih. Još uvek nije pronađen nigde u svetu sem u dolini reke Jadar. S druge strane, za postojanje cinvaldita znamo još od 1845. godine, a sem u Nemačkoj i Češkoj pronađen je na svim stalno naseljenim kontinentima u preko 50 država sveta. Samim tim, cinvaldit je znatno više istražen.

Cinvaldit se od jadarita razlikuje po hemijskom sastavu. Jadarit sadrži bor, vodonik, litijum, natrijum, kiseonik i silicijum. U cinvalditu nema bora, ali zato ima gvožđa i magnezijuma, kojih nema u jadaritu. Jadarit je jedinstven mineral po svom hemijskom sastavu, a među mineralima koji su mu u ovom smislu slični su, recimo, elbait i njegova podvrsta siberit, ali ne i cinvaldit.

 

Rudnici u parkovima prirode

Informer je pisao i o tome da su „neki od projekata u neposrednoj blizini ili u zonama zaštićene prirode koje nose oznaku Natura 2000” i pritom kao primere naveo rudnike u Francuskoj i Austriji. Proverili smo i ovo i zaključili da se litijumski projekat Emili u Francuskoj zaista nalazi u zaštićenom području, mada kompanija koja treba da ga sprovede navodno garantuje da neće doći do ugrožavanja prirode. Što se tiče litijumskog projekta u Austriji, on se nalazi na granici zaštićenog područja Natura 2000.

Ivan Subotić, FakeNews Tragač

Ukratko

09/07/2025

Ne, oglas za Lossless šampon nije pouzdan

Na adresu Tragača pristigla je prijava koja se tiče oglasa za Lossless šampon kompanije Limited Charm. Prijava se ispostavila kao opravdana jer smo u oglasu za taj…

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA