O čuvenoj manipulaciji u Večernjim novostima


Redakciji FN Tragača prekjuče se obratio čitalac s molbom da istražimo priču o tekstu Večernjih novosti s kraja 1994. godine, koji se i danas pominje kao jedan od najgnusnijih primera ratne propagande u Srbiji tokom devedesetih godina. Naime, Novosti su te 1994. godine objavile sliku Uroša Predića s kraja 19. veka „Siroče na majčinom grobu“, tvrdeći pritom kako se radi o fotografiji srpskog deteta koje je ostalo bez „oca, majke i ostale rodbine“ u tadašnjim ratovima.

„Nisam siguran da li biste ovu vest mogli istražiti. Slika ne sadrži ništa osim okvira same vesti, osim još jednog primera na Vikipediji, gde opet nema čitavog lista iz novina”, napisao je naš čitalac, prilažući pritom objave sa društvenih mreža u kojima se vidi samo isečak iz Novosti, ali ne i cela strana novina. Pored ovoga, za čitaoca je bio upitan i datum navodnog objavljivanja propagandnog teksta, jer se u različitim izvorima pominju i 19. i 28. novembar 1994.

Uvidom u arhivu štampe Matice srpske utvrdili smo da Novosti zaista jesu objavile propagandni tekst na koji nam je čitalac skrenuo pažnju. Ovaj tekst je objavljen 19. novembra 1994. godine na četvrtoj strani Večernjih novosti.

Valja skrenuti pažnju i na to da je portal Mašina 2018. godine pogrešno obeležio godišnjicu ove propagandne objave (28. novembar), a istu grešku načinio je i novinar Tomislav Marković u kolumni za Al Džaziru 2019. godine. Sličnu grešku napravili su i vlasnik Kolor pres grupe Robert Čoban, te novinar i profesor filozofije Dragan Bursać na društvenim mrežama. (I. Subotić)

Ukratko

TOP 5 – NAJČEŠĆE LOKACIJE MANIPULACIJA