„Nakon što je uhvaćen u korupciji, Srbin u Danskoj smešten u ludnicu“, objavila je Instagram stranica Pravni kutak (@pravnikutak) i prikupila brojne komentare i reakcije na ovoj mreži. U opisu objave Pravni kutak navodi da „u Danskoj, koruptivno delo ne podleže krivičnim sankcijama, već se smatra psihijatrijskim poremećajem”, te da ako vas „uhvate u koruptivnim radnjama, davanju ili uzimanju mita, smatraju vas teško obolelim slučajem i idete pravo u psihijatrijsku kliniku na lečenje”.
Ovo se učinilo sumnjivim našem čitaocu koji nam je prijavio spornu objavu. Ispostaviće se da pomenuti navodi zaista nemaju veze sa istinom, a to za Tragač potvrđuju i u danskom Ministarstvu pravde.
Problematične informacije je Pravnom kutku – prema njihovim rečima – pružio profesor Fakulteta političkih nauka u penziji Čedomir Čupić, koji je u isto vreme i nekadašnji predsednik Saveta za borbu protiv korupcije Vlade Republike Srbije. On je na televiziji Nova S jednom prilikom ove navode dodatno potkrepio anegdotom u kojoj je „naš jedan nesretnik” završio na psihijatrijskoj klinici u Danskoj jer je pokušao da podmiti dansku činovnicu u javnoj ustanovi. Iste navode preneo je i portal Bonitet.com.
Bez ulaženja u to da li se penzionisani profesor FPN-a šalio i šta se zaista zbilo (ako se uopšte zbilo) sa Srbinom koji je navodno pokušao da podmiti dansku činovnicu, skrećemo pažnju na to da Krivični zakonik ove zemlje nije u saglasju sa Čupićevim navodima. Članovi 122, 144 i 299 se nedvosmisleno tiču krivičnih sankcija koje su u vezi sa koruptivnim radnjama.
Član 122: „Ko neopravdano pruži, obeća ili ponudi osobi koja radi u danskoj, stranoj ili međunarodoj javnoj službi ili na javnom zadatku, poklon ili neku drugu korist kako bi tu osobu naveo da učini ili propusti da učini nešto u okviru svoje službe, kažnjava se novčanom kaznom ili zatvorom do šest godina“.
Član 144: „Onaj ko tokom obavljanja danske, strane ili međunarodne javne službe ili zadatka neosnovano primi, zahteva ili prihvati obećanje poklona ili druge koristi, kažnjava se novčanom kaznom ili zatvorom do šest godina“.
Stav 2 člana 299: „Novčanom kaznom ili zatvorom do 4 godine kazniće se svakoko, kada za sebe ili druge vodi tuđe finansijske poslove, primi, zahteva ili dozvoli da mu se obeća poklon ili druga korist na način suprotan njegovim dužnostima, kao i svako ko daje, obećava ili nudi takav poklon ili drugu korist. *
*Prevod danskog Krivičnog zakonika obezbedili su novinari Tragača koristeći se onlajn alatima. Postoji mogućnost da su pojedini termini neadekvatno formulisani.
Primeri korupcije u Danskoj
Član 122 danskog Krivičnog zakonika se direktno odnosi na anegdotu koju spominje profesor Čupić – dakle, podmićivanje javnih zvaničnika kažnjava se novčano ili zatvorom do šest godina, a ne smeštanjem u psihijatrijsku kliniku.
Iako je stopa korupcije u Danskoj zaista mala, u medijima možemo pronaći slučajeve korupcije koji su rezultirali kaznom zatvora. Recimo, bivša načelnica jednog odeljenja u danskoj Nacionalnoj policiji u januaru 2024. godine osuđena na osam meseci zatvora zbog korupcije.
Na zvaničnom veb-sajtu međunarodne organizacije Transparensi internešnl (engl. Transparency International), odnosno njenom ogranku za Dansku, istaknute su istovetne informacije o krivičnim sankcijama. Na portalu tužilaštva ove zemlje povremeno se objavljuju kratke vesti o ishodima sudskih procesa, te i u ovoj arhivi možemo pronaći dokaze o krivičnom gonjenju osumnjičenih za koruptivne radnje. Na primer, u septembru 2024. godine je bivši šef odeljenja u Upravi za nekretnine Oružanih snaga osuđen na šest meseci uslovne zatvorske kazne zbog zloupotrebe položaja i korupcije.
Odgovor Ministarstva pravde Danske
Konačno, sporne navode je u odgovoru za Tragač demantovalo dansko Ministarstvo pravde sledećim rečima:
„Te tvrdnje su netačne. Korupcija je krivično delo u Danskoj i tretira se kao takvo” – poručio je portparol Ministarstva Razmus Meldgard. U nastavku odgovora skrenuta je pažnja na članove Krivičnog zakonika 122, 144 i 299 koje smo već prethodno naveli, uz napomenu da se iste odredbe „primenjuju i na slučajeve učešća ili pokušaja činjenja ovih dela”.
Uz primanje ili davanje mita, Krivični zakon Danske sadrži odredbe koje zabranjuju druga koruptivna dela poput pranja novca, pronevere, zloupotrebe funkcije i tako dalje.
Teodora Koledin, FakeNews Tragač