Proteklog meseca Srbiju i region zadesile su ekstremne vremenske nepogode, praćene olujnim vetrom, kišom, gradom i prizorima na nebu kakve nismo često viđali na ovim prostorima. Pojedini korisnici društvenih mreža ubrzo su počeli da traže razloge za ovakve, nesvakidašnje pojave i – očekivano – pribegli instant rešenjima. Umesto u „dosadna“ objašnjenja meteorologa, klimatologa i drugih stručnjaka, mnogi su odlučili da veruju u to da su za oluje krive druge pojave: od nezaobilaznog HAARP-a, preko Božje kazne, pa sve do CERN-a. Zbog toga, pregled prethodnog meseca posvećujemo dezinformacijama o vremenskim nepogodama koje su potresle region.
Dezinformacije o olujama
Iako su tzv. superćelijske oluje u Srbiju stigle tek u julu, čak su i nešto slabije nepogode koje su pogodile Kragujevac tokom juna probudile sumnje pojedinaca da se radi o napadu navodnim oružjem HAARP. Jedan korisnik Tvitera posumnjao je da je HAARP odgovoran za neprilike u Kragujevcu, jer se ciklon navodno nije pomerao uprkos vetru. Međutim, meteorolog Vladimir Đurđević je za FN Tragač objasnio da se radi o normalnoj pojavi koju smo već doživeli, na primer, tokom obilnih poplava 2014. godine, kao i da završeni projekat američke vojske HAARP ne može (niti je mogao) da utiče na vremenske prilike na zemlji.
Stacionarni cikloni: kao HAARP oko Kragujevca
HAARP je nastavio da se pominje na društvenim mrežama i nakon velikih oluja koje su Srbiju pogodile tokom jula. Istinomer je zabeležio da se društvenim mrežama širi fotografija reaktora naftne rafinerije u Nigeriji, za koji se tvrdilo da je „najnovije izdanje HAARP-a“. Drugačije nije bilo ni u regionu, gde su hrvatski portal Faktograf i bosanskohercegovačko Raskrinkavanje.ba ponovo morali da objašnjavaju da vremenske nepogode nemaju veze sa sistemom HAARP.
Međutim, u regionu je bilo i drugačijih teorija vezanih za uzroke nevremena. Faktograf je zabležio da je katolička organizacija Vigilare nevreme protumačila kao Božju kaznu, pogrešno tvrdeći da je jedina bolnica koja je oštećena tokom nevremena u Zagrebu baš ona koja je nedavno dozvolila „da se u njoj ponovno ubijaju nerođena deca“. Ovaj portal je zabeležio još jednu bizarnu teoriju o nedavnim olujama, a ovog puta na meti je bila Evropska organizacija za nuklearna istraživanja CERN koja navodno „štanca“ oluje.
U međuvremenu, u Srbiji pojedinim korisnicima društvenih mreža autentične fotografije oluja i njihovih posledica nisu bile dovoljne, pa su počeli da šire fotografije nastale u drugim državama. Portal Raskrikavanje skrenuo je pažnju na to da se Fejsbukom širi kolaž fotografija oluja za koje se tvrdi da su nastale nedavno u Srbiji, iako su nastale godinama ranije u drugim delovima sveta. Takođe, ovaj portal zabeležio je i da je jedan korisnik Tvitera grȁd čudnog oblika koji je pao u Italiji, u svojoj objavi preselio u „okolinu Beograda“.
Najčitaniji tekst
Još jedna tema koja je tokom jula privukla pažnju javnosti odnosi se na spisak „botova“ Srpske napredne stranke koji je objavljen na Tviteru. Tabela „botova“ sadrži ime, prezime, okrug, mesto i linkove ka nalozima stranačkih aktivista koji su zaduženi da afirmativno pišu o SNS-u na internetu ili da, jednostavno, lajkovima, plusevima i minusima na onlajn portalima podržavaju politiku stranke.
Bot-armija: najaktivniji su Kruševac i Šabac, a Mali Zvornik i Novi Kneževac prvi „po glavi stanovnika“
FN Tragač je analizirao pomenutu tabelu, utvrdio njenu verodostojnost i ustanovio broj individua koje botuju po opštinama, broj botovskih naloga po opštinama kao i broj botova „po glavi stanovnika“. U tekstu koji je privukao najviše pažnje Tragačevih čitalaca prethodnog meseca objavili smo da da su najaktivniji „botovski gradovi“ Kruševac i Šabac dok je najveći procenat botova „po glavi stanovnika“ u Malom Zvorniku i Novom Kneževcu.
Tviter blok
Na kraju predgleda donosimo vam i pregled manipulativnih i lažnih tvitova s našeg govornog područja, i to za mesec u kojem je Tviter promenio ime u „X“.
Na Tviteru je objavljen snimak požara u jednoj zgradi, uz tvrdnju da su migranti u Marseju zapalili jednu od najvećih biblioteka u Francuskoj. Međutim, različiti portali za analizu podataka (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7) dokazali su da je ovaj snimak, koji se pojavio na društvenim mrežama za vreme nedavnih protesta u Francuskoj, u stvari snimak požara u zgradi pošte na Filipinima. Biblioteka u Marseju jeste bila vandalizovana za vreme protesta u Francuskoj, ali šteta je bila manja i učinjena je na njenom ulazu.
„Lekari u Engleskoj od sutra vaginu moraju da nazivaju ’bonus rupom’ kako se ne bi uvredili travestiti, transdženderi i ostali... EU na putu bez povratka”, stoji u popularnom tvitu koji je preneo vest Dejli mejla da su medicinski radnici u Velikoj Britaniji podstaknuti da vaginu zovu „bonus rupom“. Međutim, kako je to Snoups utvrdio, vest je lažna. Inspirisana je dokumentom jedne dobrotvorne organizacije za rak grlića materice iz Ujedinjenog Kraljevstva, koji je obrazovni resurs, a ne zakonski akt. Preporuka o imenovanju se, takođe, odnosi na specifične slučajeve, a ne na generalnu populaciju. U ovom dokumentu za medicinsko osoblje o skriningu grlića materice za trans muškarce ili nebinarne pacijente termini „bonus rupa“ i „prednja rupa“ su navedeni kao potencijalne alternative za reč „vagina“, jer u nekim slučajevima pacijent može da preferira ove izraze. Pomenute navode su dekonstruisali i Politifekt i Pink njuz.
Na Tviteru je objavljen snimak koji navodno prikazuje kako se u Kini proizvode veštačka jaja za ishranu, napravljena od plastike pa prefarbana u „prirodnu” boju. „Dobar dan. Danas pravimo jaja! Uživajte...” – navodi se u tvitu. Međutim, kako su to već dokazali različiti portali za analizu podataka, viralni sadržaj ne prikazuje proizvodnju pravih jaja (1, 2, 3, 4). Podeljeni snimak inače dolazi sa Tiktoka, na španskom je i sastoji se od tri različita snimka. Prvi od njih u stvari prikazuje pravljenje kineskog kulinarskog jela na bazi jaja, kako navodi AFP. Drugi snimak pokazuje pak pravljenje jaja-igrački, kako je to dokazao Lodžikal indijan. Treći snimak, za koji nismo pronašli dekonstrukciju, deluje kao da predstavlja „uradi sam“ uputstvo za pravljenje jajeta od veštačkog materijala. To bi mogao biti primer japanske prakse sempuru, odnosno pravljenja replika hrane od materijala poput voska ili plastike.
„Florida se sprema da proglasi mRNA Kovid vakcine bio-oružjem!”, navodi se u tvitu sa snimkom koji poručuje da je moguće da će ova zabrana postati stvarnost. Međutim, kako je to Politifekt objasnio, zvaničnici Floride nisu zabranili vakcine protiv kovida niti ih proglasili biološkim oružjem, niti postoje dokazi da to nameravaju. Pogrešne tvrdnje inspirisane su time što su određeni članovi Republikanske stranke sa Floride naveli da je vakcina biološko oružje i pozvali na njihovu zabranu. Međutim, „državni zvaničnici Floride nisu uradili ništa po pitanju donošenja takve zabrane”, navodi Politifekt.
Tviter nalog Srpski info štab podelio je snimak meča u stonom tenisu između igrača-čoveka i igrača-robota, gde robot pobeđuje. Međutim, ovaj video, propraćen komentarom da će roboti uskoro „uzeti sve”, nije autentičan. Reč je o digitalnoj montaži originalnog meča između dva igrača-čoveka, pri čemu je jedan pomoću alata veštačke inteligencije izmenjen tako da ima izgled robota. Portali za analizu podataka (1, 2, 3, 4) pronašli su izvorni meč i uporedili sa montiranim, pa dokazali da pokreti igrača-robota odgovaraju pokretima izvornog igrača-čoveka, slovačkog stonotenisera Janga Vanga.
Ukoliko želite da nam prijavite dezinformaciju na koju ste naišli, to možete učiniti ovde.
Ivan Subotić i Marija Zemunović, FakeNews Tragač