Čitalac FN Tragača prijavio nam je vest portala Sportklub pod naslovom „Bokserka Karini odbila da se bori protiv muškarca“ koja govori o olimpijskom boks meču u ženskoj kategoriji do 66 kg između italijanke Anđele Karini i Iman Helif iz Alžira. Meč je izazvao brojne kontroverze pošto se Kerini nakon 46 sekundi predala, odbila da se pozdravi sa Helif i napustila borilište zbog navodno prejakog udarca koji je primila.
Više medija u Srbiji odmah je počelo da izveštava o „muškarcu u ringu“, „biološkom muškarcu“ i „muškarcu koji udara žene“ na Olimpijadi dok niko ne reaguje. Razlog za ovo je „muškobanjast“ izgled Helif, ali i diskvalifikacija sa prethodnog Svetskog prvenstva u boksu za žene nakon testa koji je pokazao da Helif ne ispunjava neophodne kriterijume podobnosti. „Utvrđeno je da ima konkurentske prednosti u odnosu na druge takmičarke“, navela je tada Međunarodna bokserska asocijacija (IBA).
Uprkos spekulacijama u medijima da je test pokazao kako Helif ima višak muškog hormona testosterona i XY hromozome IBA nikada nije saopštila kakva je tačno bila njegova priroda već samo da se radi o testu čije su specifikacije poverljive i da Helif ne ispunjava kriterijume da se takmiči u ženskoj kategoriji. Test je sproveden u dve nezavisne laboratorije u različitim državama stoji u saopštenju IBA. Ova organizacija je pred Olimpijadu u Parizu ponovila svoj stav kako Helif ne ispunjava kriterijume da se takmiči u ženskoj kategoriji.
Naš čitalac u opširnoj prijavi objašnjava kako Helif „nije biološki muškarac, nego je interseks – žena sa ženskim reproduktivnim organima“, upuštajući se potom u tumačenje izgleda polnih organa kod interseks ljudi. I zaista, u medijima se može pročitati svašta: od gnusnih vesti o tome da muškarci biju žene na Olimpijadi, do tekstova koji na osnovu fotografija tvrde da Helif nije ni muškarac, ni trans osoba ni interseks osoba već naprosto žena.
FN Tragač nedvosmisleno osuđuje sve senzacionalističke i potencijalno netačne vesti u kojima se licitira polom, brojem hormona ili izgledom hromozoma Iman Helif.
FN Tragač ne zalazi u intimne teme poput onih u kojima se debatuje o seksualnosti i anatomiji polnih organa, broju hormona i izgledu hromozoma određenih osoba. Nismo u poziciji da sa potpunom sigurnošću tvrdimo kog je pola Iman Helif niti želimo da sudimo o tome kome bi trebalo da bude dozvoljeno da se takmiči u kojoj kategoriji na Olimpijskim igrama. Isto preporučujemo i drugim medijima! (I. Subotić)