Otrov plave škorpije u borbi protiv raka: zrnce nade rastvoreno bezbroj puta
29.08.2024.
Redakciji FakeNews Tragača pristigla je prijava u vezi s video-snimkom influenserke Katarine Lazić, koja je sa svojim pratiocima, nakon putovanja na Kubu, podelila različite informacije o ovoj državi. U jednom delu ovog „serijala“ ona objašnjava kako je Kuba otkrila „lek za rak“, aludirajući pritom na Vidatoks, rastvor baziran na otrovu plave škorpije (lat. Rhopalurus junceus). U pitanju je endemska vrsta škorpije sa Kube.
Iako postoje indicije o mogućoj delotvornosti ovog toksina u tretiranju malignih oboljenja, ideja da je reč o „leku za rak“ ne može se smatrati utemeljenom.
O čemu govori influenserka Katarina Lazić u ovom video-snimku?
Lazić objašnjava kako je otrov plave škorpije „jedan od najvećih medicinskih pronalazaka ikad“, dodajući da „molekulska masa izdvojena iz ovog otrova ima naučno dokazana antikancoregena svojstva i osnova je homeopatskog leka pod nazivom Vidatoks“.
„Vidatoks se koristi za isceljenjesvih malignih oboljenja i, prema pomenutim istraživanjima, dovodi do boljitka u čak 90% slučajeva, a nikakve negativne ili čak fatalne nuspojave na ovaj lek nisu zabeležene“, zaključuje influenserka.
Kako je nastao rastvor Vidatoks?
Vidatoks proizvodi kompanija Labiofam, dok druga farmaceutska kompanija Lajfskozul – koju je naknadno na području Ekvadora osnovao bivši zaposleni Labiofama – proizvodi rastvor Eskozul. Naime, Labiofam je najpre proizvodio Eskozul (manje razblaženu verziju otrova) da bi zatim 2011. godine registrovao homeopatski lek Vidatoks 30-CH, odnosno alkoholom razblažen rastvor koji sadrži peptide iz otrova plave škorpije.
Oznaka „30-CH“ zapravo podrazumeva da je otrov razblažen 30 puta. Kako objašnjavaLuis Karlos Silva, viši istraživač Nacionalnog centra za medicinske nauke u Havani, za formiranje ove vrste homeopatskog rastvora uzima se jedan deo „matične tinkture“ (u ovom slučaju otrova) kojoj se dodaje 99 delova rastvarača (vode/alkohola). Zatim se od već razblaženog otrova opet uzima jedan deo koji se meša sa 99 delova rastvarača, a proces se ponavlja još 28 puta. Na primer, u slučaju Vidatoksa, svaki mililitar rastvora (20 kapi) sadrži 0,01 mililitarrastvora (već 30 puta razblaženog), dok ostatak čine etanol i prečišćena voda.
Sudeći po pojedinim izvorima, rastvor od 30 mililitara se prodaje strancima po ceni od 220 dolara, dok ga građani Kube mogu nabaviti za svega nekoliko centi.
Da li Vidatoks zaista ima naučno dokazana antikancerogena svojstva?
U naučnom časopisu Nature 2017. godine objavljena je studija u kojoj se zaključuje da ovaj homeopatski preparat „povećava proliferaciju i invaziju hepatocelularnog karcinoma“. Dakle, prema ovim rezultatima, ne samo da preparat nema pozitivan efekat, već može biti i štetan.
S druge strane, u meta-analizi koju su sproveli italijanski naučnici 2020. godine iznet je sledeći zaključak: iako se u određenim uslovima beleži ohrabrujuć uticaj otrova plave škorpije na ćelijske linije raka, efikasnost rastvora Eskozula (koji je pritom jači od Vidatoksa) nije utvrđena ni in vitro eksperimentima, niti eksperimentima sa životinjama.
Iz Memorijalnog centra za lečenje raka Sloan Ketering takođe su izrazili stav po pitanju ove vrste alternativnog lečenja, navodeći kako su „tvrdnje u vezi sa otrovom plave škorpije koji se pacijentima obolelim od raka prodaje kao Eskozin, Eskozul i Vidatoks, uglavnom zasnovane na anegdotama, svedočenjima i eksperimentima koji možda jesu a možda i nisu ispravno sprovedeni“.
Šta kažu zvanične institucije na Kubi?
Uredbom Ministarstva zdravlja Kube 53-2011, koja se odnosi na registraciju homeopatskih lekova za ljudsku upotrebu, definisano je da homeopatske lekove treba posmatrati kao „terapijske alternative koje služe kao pomoćno sredstvo za olakšanje tegoba izazvanih različitim bolestima, a ne kao jedini ili zamenski tretman, čak i ako ne postoji drugi konvencionalni tretman”.
U informativnom saopštenju o Vidatoksu, koje je objavio kubanski Centar za državni nadzor lekova, navedeno je da ove kapi služe isključivo kao dopunska terapija za lečenje simptoma izazvanih efektima raka i ublažavanje bola, „s obzirom na to da nisu predstavljeni naučni dokazi koji bi podržali njihovo odobrenje kao jedini tretman“. Uz osnovne informacije o rastvoru takođe je priloženo i upozorenje da upotreba ovog proizvoda ne isključuje, ne zamenjuje i ne ograničava primenu drugih konvencionalnih tretmana koji se koriste u terapiji protiv neoplazije (uvećanja tkiva koje može i ne mora ukazivati na malignitet).
Na kraju, manipulativne tvrdnje o efektima Vidatoksa posebno su problematične ukoliko uzmemo u obzir činjenicu da se ovaj rastvor neretko prodaje i na crnom tržištu, uglavnom neproverenog sadržaja i ambalaže. N1 je još 2016. godine objavio vest o tome da su uhapšene dve osobe koje su, kao odgovorna lica firme za veleprodaju medikamenata i medicinskih sredstava, prodavale falsifikovane lekove, među kojima su i Vidatoks kapi.
Portal Borba za istinu objavio je tekst u čijem se naslovu navode reči izraelskog istoričara Juvala Noe Hararija „Ogromna većina stanovništva nam prosto nije potrebna”. Međutim, još…
Večernje novosti su u današnjem štampanom izdanju objavile vest pod naslovom „U istočnoj Evropi smo treći“, navodeći da je Beogradski univerzitet na Šangajskoj listi „odmah iza Lomonosova…
Portal Borba za istinu je objavio tekst u kome se navodi da je deda nemačkog kancelara Olafa Šolca bio pripadnik SS-a Fric fon Šolc. Međutim, ta informacija…