Sredinom prethodnog meseca završene su Letnje olimpijske igre, održane po 33. put, a po 3. put u glavnom gradu Francuske – Parizu. Poput drugih globalnih sportskih događaja kao što je, recimo, Svetsko prvenstvo u fudbalu, i Olimpijske igre bile su pogodne za širenje manipulacija. Zbog toga pregled meseca posvećujemo upravo dezinformacijama i manipulacijama vezanim za Olimpijske igre u Parizu.
Maraton manipulacija
Ubedljivo najviše bure u medijima i na društvenim mrežama izazvala je ceremonija otvaranja Olimpijskih igara. Sportisti su prvi put bili van stadiona tokom ceremonije, ali čini se da to nije privuklo najviše pažnje gledalaca. Konzervativni političari, aktivisti, novinari i religijski lideri kritikovali su ceremoniju otvaranja igara zbog njenog navodnog ismevanja hrišćanstva i istorije. Najproblematičnija je – navodno – bila scena u kojoj su kritičari videli ismevanje Tajne večere. Međutim, umetnički direktor ceremonije otvaranja Tomas Džoli ubrzo je objasnio da cilj ceremonije nije bio da ismeva bilo koga i da ona nije inspirisana Tajnom večerom.
Ipak, to nije zaustavilo navalu dezinformacija. Bosanskohercegovački portal Raskrinkavanje.ba zabeležio je da se Tiktokom širi kolaž dezinformacija o ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara u Parizu. Prema ovom snimku, na otvaranju Igara ne samo da je ismejana Tajna večera, već se dogodilo i „sotonističko ritualno žrtvovanje“, plesale su „dreg kraljice“ i pojavili se „jahači apokalipse“. Sve ovo danima je demantovao umetnički direktor ceremonije otvaranja Igara, kog je naposletku navodno udario grom. Naravno, i to je samo još jedna od dezinformacija vezanih za otvaranje Igara koju je, u ovom slučaju, zabeležio hrvatski portal Faktograf.
Pogrešno je protumačena i simbolika jedne statue koja na pariskom trgu Trokadero stoji već skoro 100 godina. Statua prikazuje bika i nije podignuta za potrebe ceremonije otvaranja, ali su je različiti profili na društvenim mrežama proglasili za simbol satanizma i lažnih paganskih bogova. Na društvenim mrežama još su se pojavile i pogrešne informacije o tome da je ceremonija otvaranja Olimpijskih igara izazvala proteste hrišćana širom sveta, ukidanje pojedinih sponzorstava, te da ju je javno osudio i Novak Đoković.
Osim halabuke vezane za otvaranje Olimpijskih igara, kontroverze je izazvao i ženski boks turnir u par kategorija. Iman Helif (kategorija do 66kg) iz Alžira i Lin Ju-ting sa Tajvana (kategorija do 57kg) na prethodnom Svetskom prvenstvu u ovoj disciplini diskvalifikovane su zbog svoje navodne nepodobnosti da se bore u ženskoj kategoriji. Međutim, Međunarodni olimpijski komitet (MOK), koji donosi odluke o učešću takmičara i takmičarki na Olimpijadi, odlučio je da Helif i Ju-ting mogu da se takmiče.
Ovakva odluka se mnogima nije svidela. Osim Međunarodne bokserske asocijacije, koja je uložila protest zbog učešća Helif i Ju-ting na Olimpijadi, protiv ove odluke javno su govorili i pojedini sportisti i političari, a italijanska bokserka Anđela Karini čak je odustala od meča s Helif nakon što je – prema njenim rečima – primila prejak udarac na početku meča.
Mnogi mediji su potom spekulisali u vezi sa tim da li je Helif žena, muškarac, interseks osoba, trans ili nešto sasvim drugo, a s tim u vezi je i Tragaču pristiglo više prijava čitalaca.
Na kraju, zlatne medalje sa ženskog boks turnira u kategorijama do 66kg i do 57kg otišle su u Alžir i na Tajvan i to je bio samo dodatan motiv za kreiranje novih olimpijskih dezinformacija. Portal Istinomer zabeležio je da se Fejsbukom širi lažni poziv za borbu koji je navodno Majk Tajson uputio Iman Helif uz obećanje da će sav prihod od meča otići u humanitarne svrhe „za pretučene žene“. Takođe, gledaocima Olimpijade sklonim teorijama zavere počele su da se priviđaju i druge učesnice olimpijskih igara koje su navodno muškarci.
Najčitanija analiza
I najčitaniji tekst Tragača objavljen tokom avgusta odnosi se na dezinformaciju o događajima u Francuskoj. Naime, sredinom meseca naišli smo na video koji navodno prikazuje predsednika Francuske Emanuela Makrona kako se na jahti ljubi sa muškarcem. Ipak, radi se o snimku koji je nastao uz pomoć veštačke inteligencije.
Video Makrona i nepoznatog muškarca na jahti je – dipfejk
Kao podloga za manipulativni snimak iskorišćene su fotografije Makrona i njegove porodice nastale u njihovoj rezidenciji na jugu Francuske, a prvobitno ih je objavio tabloid Voici.
Dosije X
Tokom avgusta pratili smo i dezinformacije koje su plasirane putem Tvitera / Iksa. Ukoliko i sami želite da nam prijavite neku vest na koju ste posumnjali, to možete učiniti putem prijavnog formulara ili slanjem poruke na neku od naših društvenih mreža.
Na Fejsbuku je podeljen snimak koji prikazuje LED svetla u silikonima ugrađenim u ženske grudi. Međutim, ovaj snimak je originalna kreacija jedne estetske klinike iz Švajcarske, koja je lansirala ovu lažnu priču povodom 1. aprila, i to pre tri godine. „Lumen – svetleći implantat za grudi koji je razvila i distribuirala klinika u Lucernu (navodno prva na svetu) bio je prvoaprilska prevara”, navodi se na sajtu ove klinike.
„Ako imate telefon treba da znate da vas snimaju”, stoji u jednom tvitu koji sadrži snimak na engleskom. Na snimku se navodi da ajfon svakih pet sekundi slika lice infracrvenom kamerom. Međutim, Juesej tudej je objasnio da je u pitanju tehnologija pod nazivom TrueDepth, koja prati da li koristite telefon ili ne: „Infracrveni blicevi se koriste za analizu kretanja, što omogućava uređaju da automatski smanji osvetljenost ili jačinu zvuka kada se ne koristi aktivno ili da otključa telefon za vlasnika uređaja”. Objašnjava se i da ovi podaci „ne napuštaju vaš uređaj i nikada se ne prave rezervne kopije na iCloud-u ili bilo gde drugde”.
„Apdejt: žablji logo će u skoroj budućnosti biti zamenjen logom kao na slici, sa leve strane Plant based indulgence. Obratite pažnju!”, stoji u jednom tvitu uz koji je podeljen prikaz dva logoa: na jednom je žaba (za koju se godinama neosnovano tvrdi da ukazuje na prisustvo atrazina), a na drugom biljka sa tri lista. Međutim, holandski AFP je proverio ove tvrdnje i dokazao da nisu tačne: „Logo biljke je kreirao Magnum za svoj veganski sladoled. A ’Alijansa prašuma’ je rekla AFP-u da se njen logo žabe nije promenio“.
Na Tviteru je objavljena tvrdnja da postoji dokument Svetskog ekonomskog foruma koji potvrđuje da će šest milijardi ljudi umreti 2025. godine. Međutim, Politikfekt je utvrdio da je ova dezinformacija nastala kao naslov na sajtu poznatom po objavljivanju laži, te da nije moguće pronaći dokaze da je Svetski ekonomski forum ikada objavio ovakav dokument.
Na Tviteru je ponovo objavljena česta tvrdnja – to da je Brižit Makron, supruga francuskog predsednika, u stvari muško. Ipak mnogo puta je ovo jasno dokazano kao netačno (1, 2, 3). Brižit Makron je tužila osobe od kojih je 2021. godine ova tvrdnja potekla, a one su na sudu i kažnjene.
Ivan Subotić i Marija Zemunović, FakeNews Tragač