09/07/2025
Ne, oglas za Lossless šampon nije pouzdan
Na adresu Tragača pristigla je prijava koja se tiče oglasa za Lossless šampon kompanije Limited Charm. Prijava se ispostavila kao opravdana jer smo u oglasu za taj…
Društvenim mrežama kruži obmanjujuća reklama za investiranje u kriptovalute koja teži da iskopira vizuelni identitet portala Kurir. Posetioci se pozivaju da ulože svoj novac, a na to treba da ih namami izmišljeni intervju Jovane Joksimović s voditeljkom i glumicom Anom Mihajlovski, koja je tom prilikom „otkrila” da uz ulaganje od 29.500 dinara za tri-četiri meseca može da se zaradi deset miliona dinara. U pitanju je, naravno, prevara.
Iako se na prvi pogled čini da je portal na koji nas reklama preusmerava legitiman, čitanjem URL-a stranice vidimo da nije u pitanju pravi portal Kurira, već izvesni exitnews.click. Moguće je pronaći i informaciju o reklami: plaćena je kompaniji Meta i plasira se putem Instagram storija. Na spornom sajtu nije moguće otvoriti nijednu vest ni rubriku osim pomenutog teksta, a kada se spustimo na dno stranice u potrazi za kontakt-podacima, svaki klik nas preusmerava na stranicu Immediate Flex.
Manipulativni tekst otkriva „žučnu raspravu“ koja se dogodila u emisiji „URANAK1“ između voditeljke Jovane Joksimović i Ane Mihajlovski. Takođe se navodi da je „kao odgovor na incident menadžment kanala K1 odlučio da ukloni intervju sa emitovanja, odbijajući da komentariše situaciju i ponašanje svog voditelja Jovana Joksimovic“. Na ovaj način autori pokušavaju da opravdaju to što snimak intervjua nigde nije moguće pronaći.
Uprkos tome što je video-snimak uklonjen, lažni Kurir je „odlučio“ da objavi transkript u kome lažna Ana Mihajlovski otkriva kako jednostavno dolazi do dodatne zarade. Transkript dalje upućuje na link koji nas usmerava na sajt Immediate Flex.
Ova reklama ide toliko daleko da se u lažnom tekstu nalaze i generisane slike gostovanja Ane Mihajlovski koje se nikada nije dogodilo.
Inače, Ana Mihajlovski je na svom Instagram profilu reagovala na obmanjujući sadržaj. „Vesti koje senzacionalističkim i lažnim sadržajima pokušavaju da prevare ljude za novac nemaju veze ni sa mnom ni sa Kurirom ni sa Jovanom Joksimović”, napisala je Mihajlovski u okviru Instagram storija.
Kao i u slučaju nekoliko kripto-prevara koje smo analizirali do sad (1, 2, 3), i u ovom slučaju urgira se na brzo delanje, jer ponuda važi „još samo 24 sata“. Immediate FLEX čak navodi korak po korak instrukcije za otvaranje naloga, kao i sumu od 29.500 dinara koju je potrebno uplatiti kao početni ulog. Lažni odeljak za komentare na „portalu“ sadrži više od 20 komentara koje nije moguće lajkovati niti na njih odgovoriti, a opisuju pozitivna iskustva s platformom za investiranje, kao i način funkcionisanja i profit od trgovine kriptovalutama.
Radi većeg kredibiliteta, instrukcije za registraciju i svoje iskustvo u tekstu daje „jedan od urednika Kurira“ – izvesni Miško Pešić. Ipak, urednik pod ovim imenom i likom ne postoji. Osoba na slici je zapravo Kaj Harlin, nekadašnji analitičar podataka Bazfida.
Na platformi za navodnu trgovinu kriptovalutama se, pored izjava zadovoljnih korisnika, nalaze i izjave poznatih ličnosti – Novaka Đokovića i Filipa Ceptera, koji hvale investiranje putem platforme Immediate Flex. I one su, naravno, izmišljene.
Petar Jeremić, menadžer za etičke standarde Vajerles medija grupe (WMG), pod čijim okriljem funkcioniše i Kurir, navodi da su se u ovoj kompaniji pre gotovo dva meseca prvi put susreli sa prevarama koje zloupotrebljavaju njihov vizuelni identitet. Takođe navodi da su tekstovi na ovim stranicama izmišljeni i da nikada nisu objavljeni na sajtu Kurira, niti bilo kojim drugim medijima WMG kompanije.
Slučajevi su prijavljeni kompaniji Meta, kao i Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal, navodi Jeremić i dodaje da je problem u tome što, kada se jedna stranica prijavi i ugasi, na njeno mesto ubrzo dolazi nova. I u tekstu lažne reklame čitaocima se daje do znanja da imaju sreće što čitaju članak, jer može biti obrisan – baš kao i televizijsko „gostovanje“ Ane Mihajlovski.
Anđela Jovanović, FakeNews Tragač