Prilikom izveštavanja o broju zaraženih virusom korona u Srbiji, portal Srbijadanas.net predstavio je procenat smrtnosti 300 puta manji nego što to pokazuju zvanični podaci, tvrdeći da su te informacije službene.
Iako se u tekstu nalazi snimak ekrana informativnog sajta o COVID-19 na kom piše da je procenat smrtnosti od virusa korona u Srbiji 0,89%, portal Srbijadanas.net navodi da je taj iznos zapravo svega 0,0028%. Sporni procenat je dobijen tako što je podeljen šturo izračunati mesečni broj preminulh i pretpostavljeni ukupni broj stanovnika Srbije 2019. godine.
Kako se zapravo računa procenat smrtnosti?
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) u publikaciji objavljenoj početkom avgusta ove godine objašnjava dva metoda računanja procenta smrtnosti od virusa korona.
Koeficijent smrtnosti od infekcije (Infection Fatality Ratio ili IFR) procenjuje procenat smrtnih slučajeva među svim zaraženim osobama, a da bismo to izračunali morali bismo znati tačan broj zaraženih i umrlih od virusa korona. U fazi kada pandemija traje teško je odrediti tačan iznos ovog koeficijenta, pa se njegova precizna merenja sprovode nakon pandemije kada se pomoću seroloških testova prikupe podaci na osnovu velikog uzorka.
Koeficijent smrtnosti slučajeva (Case Fatality Ratio ili CFR) procenjuje procenat smrtnih slučajeva među potvrđenim slučajevima. Tokom trenutne pandemije ovim merenjem države najčešće procenjuju smrtnost od virusa korona i obaveštavaju građane, a među njima je i Srbija. Ovaj pristup ima svoje nedostatke, pa SZO navodi dva načina na koji se on može izračunati.
Blic, Kurir i Srpskainfo nedavno su objavili kako u Turkmenistanu ne postoje računi za gas, struju, kao ni vodu, a građani mesečno besplatno dobijaju 120 litara benzina.…
Čitateljka nas je pitala da li je istina da će Trampova administracija prestati da finansira nevladine organizacije, nakon što je pročitala takve insinuacije u Informeru. Iako ne…
Izveštavajući 7. oktobra sa konferencije o održivosti u Hamburgu, novinarka je u „Dnevniku 2“ Radio-televizije Srbije rekla kako se „čula računica da ciljevi održivog razvoja godišnje koštaju…